Астрономи виявили "зірку смерті" у нашій Галактиці

Група американських астрофізиків спільно зі своїми колегами з Канади та Австралії виявила в сузір'ї Діви природний аналог «Зірки смерті» - білого карлика, що «поїдає» крупний скелястий об'єкт, що рухається по його орбіті. Імовірно це тіло являє собою залишки планети зруйнованої гравітаційним полем карлика. Результати дослідження опубліковані в Nature.

Дослідники виявили унікальний об'єкт за допомогою космічного телескопа Кеплер в рамках місії «Кеплер К2». Телескоп виявив в системі білого карлика WD 1145 + 017 тіло, що рухається по орбіті зірки і періодично затемнює її. Білий карлик WD +1145 + 017 розташований на відстані 570 світлових років від Землі в сузір'ї Діви.

Виходячи з періоду обігу, що становить близько чотирьох з половиною годин, вчені розрахували відстань від об'єкта, що рухається по орбіті, до зірки і з'ясували, що воно дорівнює приблизно 840 тисячам кілометрів (трохи більше подвоєної відстані від Землі до Місяця).

Білі карлики утворюються в результаті вигоряння зірок масою нижче межі Чандрасекара, який складає 1,44 сонячних маси. Вони являють собою важке маленьке ядро, що містить вуглець і водень усередині і воднево-гелієву оболонку. Утворюються вони в результаті відшаровування зовнішніх шарів від червоного гіганта. Наше Сонце на кінцевому етапі еволюції перетвориться на білого карлика.

За словами авторів, це перший в історії випадок виявлення об'єкта, що рухається близько білого карлика. Після того, як учені виявили об'єкт за допомогою телескопа Кеплера, вони прийняли рішення додатково вивчити його за допомогою наземних телескопів обсерваторій Уіппла і Кека. Зіставивши дані з наземних і космічних телескопів, дослідники виявили сліди ще кількох тіл, що рухаються по орбітах карлика з періодом обертання від чотирьох з половиною до п'яти годин. Навколо цих об'єктів присутні хмари пилу. Сумарна маса об'єктів, що рухаються по «короткій» орбіті зірки, порівнянна з масою Церери, найбільшого астероїда головного поясу нашої Сонячної системи.

Іноді в спектрах білих карликів вченим вдається виявити присутність важких елементів (кремнію, заліза). Імовірно, ці елементи з'являються через поглинання карликами планет і астероїдів, однак, ця гіпотеза поки має лише непрямі підтвердження. За словами авторів, виявлення одночасно білого карлика зі слідами важких елементів в спектрі, слідів сміття і скелястих об'єктів поблизу зірки однозначно вказує на те, що білі карлики дійсно знищують планети.

На даний момент все ще відкрите питання про походження скелястих об'єктів. Найбільш ймовірно, що в результаті перетворення з червоного гіганта в білий карлик орбіти деяких планет стали нестабільними і планети потрапили під сильний гравітаційний вплив зірки, в результаті чого їх розірвало на частини. Залишки таких планет будуть поступово випаровуватися ще близько мільйона років, а потім від них залишиться тільки тонкий шар металевого пилу на поверхні карлика.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В​алерій Дубіль: Через так звану медреформу Україна залишиться без лікарів

У разі запровадження медичної «реформи» на медиків чекає безробіття....

Це може бути цікавим

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Парубій підписав "обурливий закон про освіту"

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав Закон України «Про освіту», який передбачає запровадження нових принципів у освітній галузі....