Презентовано фільм-розслідування про насильство правоохоронців над наркозалежними людьми

У Києві відбулася презентація фільму-розслідування «На роздоріжжі». Стрічку  присвячено проблемі незаконного насильства з боку співробітників правоохоронної системи та пенітенціарної служби над наркозалежними людьми.

Фільм акцентує увагу на неприпустимості тортур та знущань по відношенню до будь-кого. Назва «На роздоріжжі» символізує вибір, перед яким опинилися герої фільму. Яким шляхом йти далі? Як розвиватися пенітенціарній системі: трансформуватися чи залишатися пострадянським артефактом? Яким шляхом йти органам внутрішніх справ: покривати свавілля своїх працівників чи відновлювати справедливість? Як боротися жертвам зі своєю залежністю, а одночасно — з міліціонерами та тюремниками, які використовують цю залежність?

«Мене як режисера в будь-яких історіях завжди в першу чергу зворушують людські долі. Зрозуміло, що є загальна проблема наркоманії, її лікування та попередження, як є проблема злочинності і правосуддя, покарання і його справедливості. Але за кожним конкретним випадком стоїть чиясь доля. Я хочу продемонструвати громаді проблему, яку вона намагається не помічати», — каже режисерка фільму Ксенія Кравцова.

«Ми разом із громадськістю вже три роки здійснюємо моніторинг дотримання прав всіх категорій громадян, які перебувають у місцях несвободи. Водночас існують представники так званих вразливих груп, які саме внаслідок своєї вразливості потребують додаткового захисту з боку держави. До такої категорії належать і наркозалежні особи. Основна проблема тут полягає у своєчасності та адекватності надання їм медичної допомоги» – зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

Виконавчий директор Асоціації УМДПЛ Вадим Пивоваров стверджує, що саме наркозалежні частіше за інших стають жертвами нелюдського поводження і тортур з боку міліції і працівників пенітенціарної системи.

За його словами, це знаходить своє підтвердження при аналізі службової документації і в бесідах з затриманими, заарештованими та засудженими людьми: «У цьому випадку правоохоронцям не потрібно придумувати будь-яких витончених методів тортур — майструвати електрогенератори або діставати протигази, досить просто обмежити доступ наркозалежного до препарату, який він приймає».

«Люди беруть на себе масу нерозкритих справ тільки за обіцянку отримати наркотик», — додає Олексій Загребельний, керівник сумської громадської організації “Клуб «Шанс».

В Україні працюють програми замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), які допомагають наркозалежним, поступово зменшуючи дозу, подолати свою залежність і повернутися до повноцінного життя. «Основна задача замісної терапії — перевести пацієнта із ін’єкційних вуличних наркотиків на таблетовані медичні препарати. Таким чином знижується шкода і ризик передачі, наприклад, ВІЛ-інфекцій і гепатиту», — кажеТарас Злиденний, головний лікар Сумського обласного наркологічного диспансеру.

Однак сайти — місця, на яких йде видача препаратів ЗПТ — стали одним із об’єктів пильної уваги міліціонерів. Тут вони нерідко затримують пацієнтів, доставляють їх до райвідділів для дактилоскопування або щоб пред'явити звинувачення в якому-небудь злочині.

Згідно з українським законодавством, з моменту затримання і подальших процесуальних дій учаснику ЗПТ має бути забезпечене право на отримання препаратів, причому без переривання. Це право закріплене спільними нормативними актами МВС-ДПтСУ-МОЗ[1], однак у більшості випадків воно порушується: часто у черговій частині міліції та слідчих ізоляторах пенітенціарної служби взагалі не знають про цей наказ. І використовують стан наркозалежної людини кожен по-своєму.

«Якщо оперативники використовують уразливість наркозалежного в своїх цілях — змусити дати всі потрібні свідчення і підписати відповідні процесуальні документи, то співробітники пенітенціарної системи найчастіше хочуть заощадити і не витрачати бензин, час конвоїрів і взагалі, "возитися з якимось наркоманом". У такому випадку затриманого змушують письмово відмовитися від продовження програми ЗПТ. При цьому не завжди проводять детоксикацію, і в результаті у жертви настає абстинентний сидром[2]», — розповідає Вадим Пивоваров.

Щоб вирішити цю проблему, треба організувати прийом препаратів ЗПТ в СІЗО та ізоляторах тимчасового тримання. Для реалізації даної ініціативи головне — політична воля керівництва МВС і ДПтСУ.

«Позитивний приклад є», – каже керівник відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого ВР України Сергій Швець. Він розповів, що у Сумській області після проведеного розслідування пенітенціарна служба (першою в країні) взяла на себе обов’язок організувати окреме приміщення в стінах місцевого СІЗО, де буде забезпечуватися і безперервність замісної терапії, і проведення детоксикації цих осіб. «Якщо це зробити і в інших СІЗО по всій Україні, тоді ця системна проблема зникне», — стверджує Сергій Швець.

«Численні громадські обєднання та правозахисники по всій Україні докладають величезних зусиль для того, щоб представники вразливих груп не залишалися сам на сам із своїми проблемами. І в цьому сенсі для надзвичайна важлива допомога офісу Омбудсмана. Ми сподіваємось, що вихід стрічки «На роздоріжжі» допоможе привернути увагу широкої громадськості до кричущих випадків порушення прав людини в Україні», – додала керівник чернівецької громадської організації «Світле майбутнє для тебе» Юлія Палагнюк.

***

Фільм створено Асоціацією УМДПЛ у співпраці з відділом спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

За додатковою інформацією звертайтеся до Тетяни Гончарук: тел. (068) 809-67-78, e-mail:tetigoncharuk@gmail.com

Інформація на сайті Асоціації УМДПЛ за цим посиланням [1]              1 Наказ «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії» від 22.10.2012:http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1868-12.

[2]              2 Це різкі м'язові болі або судоми, "ломка" суглобів. Все це, як правило, супроводжується нудотою, блювотою або діареєю.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

А если снаряд в одно место? Чего испугался Путин

Понаблюдать за учениями «Запад-2017» вместе с Лукашенко в Белоруссию не приехал даже Шойгу....

Це може бути цікавим

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Київрада підтримала створення муніципальної охорони

Київська міська рада підтримала створення комунального підприємства "Муніципальна охорона", повідомляє прес-служба столичної адміністрації....