Нацбанк бере інфляцію під контроль

За чотири роки НБУ має знизити рівень інфляції в Україні до п'яти відсотків. В Нацбанку переконують, що це завдання по змозі. Однак експерти називають плани регулятора надто оптимістичними.

З наступного року за інфляцію в країні відповідатиме Національний банк України (НБУ). При цьому регулятор банківської системи, основною функцією якого є забезпечення стабільності грошової одиниці України, не просто оцінюватиме інфляцію або робитиме прогнози щодо неї, а визначатиме, якими мають бути ціни. Вже зараз НБУ сформулював амбітні задачі на наступні чотири роки. "До кінця наступного року рівень інфляції повинен знизитись до 12 відсотків і далі опускатись. У 2017 році інфляція повинна досягти однозначного числа. А до кінця 2019-го - опуститись до п'яти відсотків", - повідомила голова НБУ Валерія Гонтарева. За даними Державного комітету статистики, з початку 2015 року ціни в Україні зросли на 38,2 відсотка.

Для того, щоб знизити зростання цін, український центральний банк планує вжити низку заходів. Основний з них - не друкувати занадто багато грошей. "Нацбанк обмежуватиме зростання грошової маси. Простіше кажучи, ми не будемо бездумно друкувати гроші", - пояснює заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.

На переконання Сологуба, на ці плани не вплине навіть недавнє банкрутство банку "Фінанси і Кредит" - його вкладникам мають виплатити понад 10 мільярдів гривень. Зазвичай, при цьому є необхідність в додатковому друку грошей, але на цей рік було заплановано, що грошова маса збільшиться максимум на 89 мільярдів гривень, у яку входять і депозити цього банку. "Фінанси і Кредит" уже давно був в наших прогнозах. Тому всі гроші, які потрібні для виплат вкладникам цього банку, вже закладені в план. Ми навіть ще недовиконали програму в 89 мільярдів гривень на 1,5 відсотка", - констатує Гонтарева.

Також Нацбанк поступово знижуватиме вартість грошей в Україні. Для цього він уже почав зменшувати рівень облікової ставки, на яку орієнтуються усі кредити в економіці. За останній місяць її знизили з 30 до 22 відсотків, і регулятор не планує на цьому зупинятись. Це означає, що вартість кредитів Нацбанку для банків поступово дешевшатиме.

Однак не слід очікувати, що це так само відіб'ється і при кредитуванні банками економіки. "Зараз відбувається перезапуск системи - у парламенті знаходиться вісім законопроектів, у тому числі щодо посилення захисту прав кредиторів. Якщо це не буде зроблено, жоден з банків кредитувати не зможе", - визнає голова НБУ.

Важкі цілі

Експерти вважають плани НБУ на наступний рік занадто оптимістичними. "Більш реалістичним рівнем для української економіки є зростання цін на 20-22 відсотки. Політика управління інфляцією в світовій практиці не застосовується для боротьби з уже наявною високою інфляцією. Вона має впроваджуватись уже після її приборкання, коли її значення опуститься нижче десяти відсотків", - вважає директор департаменту організації і стратегії "Кредобанку" Роман Лепак.

Учасники ринку також вказують, що рівень цін може збільшуватись через масовий розвиток кредитування, який може початись через деякий час. "Нацбанк може впливати на інфляцію завдяки встановленням високих процентних ставок, які дозволяють змістити вибір громадян від споживання у бік заощаджень, - говорить директор з економічного аналізу та стратегічного планування Банку ВТБ Михайло Папанов. - Також можливі обмеження на ринку банківського кредитування, спрямовані на недопущення надмірного зростання обсягу кредитів".

Безконтрольна сфера

Також на рівень інфляції в Україні тиснуть фактори, на які Нацбанк впливати не може. "НБУ не може контролювати ціни на газ і тарифи на тепло. Вони ще далекі від ринкових і значно підвищуватимуться в майбутньому. Також на інфляцію впливають вартість нафти і зернових", - констатує старший економічний стратег інвестиційної компанії AYA Capital Павло Ілляшенко.

Ще однією з найголовніших перешкод для зменшення зростання цін буде той факт, що на них надто впливають курсові коливання. "Для НБУ буде дуже складно досягти різкого зниження інфляції в умовах гнучкості валютного курсу. Досвід останніх кварталів чітко показав, наскільки тісно пов'язана інфляція з курсовими тенденціями. Якщо гривня девальвуватиме навіть на 15-20 відсотків на рік, то про низьку інфляцію говорити не доводиться", - зазначає Лепак.

Але в Нацбанку сподіваються, що девальвація не тиснутиме на рівень цін. "У складовій інфляції 70 відсотків дала девальвація гривні, що відбулась останнім часом. Але зараз немає передумов для посилення девальвації", - переконує Гонтарева.

джерело: dw.com

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Tesla запатентует машину для замены аккумуляторов

Компания Tesla подала заявку на получения патента на изобретение машины, позволяющей автоматизировать процесс замены аккумуляторов электромобилей....

Це може бути цікавим

До Умані прибувають хасиди: Паломників уже більше 20 тисяч

Поліція Черкаської області повідомляє про прибуття 21,6 тисячі паломників-хасидів із 12 країн світу на святкування Рош-га-Шана в Умані....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....