«Газпром» і європейські трейдери зароблять на українських споживачах

НАК «Нафтогаз України» готується цього тижня – з 1 жовтня – відновити закупівлі газу в «Газпрому», які було зупинено з 1 липня через цінові розбіжності. За результатами останніх переговорів України, Єврокомісії та Росії у Брюсселі, про які стало відомо в ніч із 25 на 26 вересня, сторони парафували тристоронній протокол щодо зимового пакету постачання російського газу на український ринок із жовтня 2015 року до березня 2016 року включно. «Підтвердження й підписання цього парафованого протоколу вимагатиме окремої процедури», – зазначив віце-президент Єврокомісії з енергетичного союзу Марош Шефчович.

Вартість російського газу для України з урахуванням знижки за цим протоколом визначено тільки до кінця поточного року. «Ми домовилися з Єврокомісією про принципи, відповідно до яких знижка буде розглядатися щоквартально, а не на весь зимовий період», – повідомив глава Міненерго РФ Олександр Новак.

Прибуткові перспективи

У трактуванні «Газпрому» вартість російського газу для «Нафтогазу» на IV квартал 2015 року встановлено на рівні цін на цей енергоресурс для суміжних з Україною країн Євросоюзу в $232 за 1 000 куб. м. Вона враховує знижку $20 на кожній тисячі кубометрів від ціни, розрахованої за формулою чинного контракту «Газпрому» й «Нафтогазу» ($252 за 1 тисячу куб. м).

На думку глави Міненерго України Володимира Демчишина, «справедлива знижка» на російський газ для «Нафтогазу» має бути більшою за оголошену – не $20, а $32 на кожній тисячі кубометрів. Але навіть якби його очікування виправдалися, то Україні, судячи з даних Міжнародного валютного фонду, однаково б довелося платити «Газпрому» більше, ніж його партнерам у Євросоюзі. У IV кварталі 2015 року прогнозна ціна російського газу на кордоні Німеччини буде приблизно $180 за тисячу куб. м. Тобто на $50 менше, ніж встановлена Москвою і схвалена Єврокомісією вартість російського газу для України.

А отже, для європейських трейдерів, як і раніше, будуть привабливими реверсні постачання газу на український ринок за дорожчою ціною, ніж закупівлі в «Газпрому». Такі постачання вони здійснюють за рахунок залишків від обсягів, придбаних у російської монополії. Трейдери перепродують цей газ «Нафтогазу» з націнкою, яка може перетворювати його на дорожчий товар, ніж російський.

Поточних цінових показників за контрактами з європейськими трейдерами в III кварталі в «Нафтогазі» та уряді зараз не розкривають. Відповідно до узагальненої статистики «Нафтогазу» за підсумками закупівель газу в Європі в II кварталі 2015 року, їхня вартість виявилася вищою, ніж актуальна на той момент пропозиція «Газпрому». Середня ціна газу з ЄС тоді була $275 за 1000 куб. м, а «Газпрому» – $247 за 1000 куб. м.

Кредитне партнерство

За рахунок формування запасів газу в українських ПСГ, «Газпром» отримує можливість оперативно задовольняти заявки на газ від своїх європейських партнерів у зимовий час, коли попит на нього відчутно зростає. Тобто значний ресурс палива в українських ПСГ – це інтерес, насамперед, «Газпрому» (він прагне виконувати зобов’язання за своїми експортними контрактами з компаніями з країн ЄС) і європейських споживачів російського газу. Однак в українсько-російській газовій співпраці склалася така традиція, що саме Україна бере на себе зобов’язання щодо забезпечення безперебійного постачання газу за експортними контрактами «Газпрому».

Оскільки зараз власних коштів у «Нафтогазу» для імпортних закупівель газу немає, то для цього буде використано кредит у $500 млн від Світового банку, наданий НАК, щоб сформувати необхідні запаси газу в підземних сховищах. Цих коштів буде достатньо для придбання приблизно 2 млрд куб. м «блакитного палива». Київ розраховує отримати ще $500 млн кредитної підтримки від західних фінансових інституцій, щоб до середини жовтня, коли стартує опалювальний сезон, запаси палива у ПСГ досягли 19 млрд куб. м – такий обсяг дозволить не допустити перебоїв із постачанням газу до Європи взимку.

Зараз в українських ПСГ є трохи більше 15,3 млрд куб. м газу. З початком холодів запаси почнуть скорочуватися – підземні сховища буде переведено з режиму закачування палива в режим його відбирання.

Нестійка політика

Напередодні останньої зустрічі у Брюсселі, підсумком якої стало парафування газового протоколу між Україною, Єврокомісією та Росією, «Газпром» прийняв рішення скасувати для «Нафтогазу» умова «бери або плати» при закупівлі російського палива в межах зимового пакета з 1 жовтня 2015 року до 31 березня 2016 року.

Через фінансові проблем «Нафтогазу» в «Газпромі» побоюються, що взимку можуть виникнути проблеми з транзитом газу через українську газотранспортну систему до Європи. «Якщо зима буде аномально холодною, то однаково можна чекати проблем», – заявив глава «Газпрому» Олексій Міллер.

Він пояснив, що згідно з договором, який було підписано із «Нафтогазом» за підсумками зустрічі у Брюсселі, передбачено закупівлю тільки 2 млрд куб. м газу – такий обсяг буде достатнім для успішного проходження теплої зими. Міллер вважає, що для нормального проходження осінньо-зимового періоду Україні треба купити від 5 до 7 млрд куб. м газу, але «немає жодних гарантій, що в України будуть гроші», щоб придбати необхідні обсяги.

Незважаючи на фінансові труднощі, у «Нафтогазі» гарантують виконання всіх транзитних зобов’язань щодо транспортування російського газу до країн ЄС. Однак водночас немає гарантій від «Газпрому», що Кремль не буде використовувати газові постачання для досягнення своїх політичних цілей і дискредитації України як надійного партнера під час транзиту енергоресурсів.

Минулої зими «Газпром» зробив спробу скоротити постачання газу до Європи, щоб змусити європейські компанії відмовитися від продажу Україні надлишків палива. Якби цей план реалізувався повною мірою, то цілком могла виникнути криза через дефіцит газу в опалювальний сезон.

Джерело: Forbes

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Грибами і сміттям розжилися кияни на вихідних

Столична "Батьківщина" спільно з "Батьківщиною Молодою" провела акцію "Чиста країна - моя Батьківщина" у лісопарку "Виноградар"....

Це може бути цікавим

На вулиці Теліги перекинулося авто, двоє постраждалих

По вул. Олени Теліги в Києві сталася ДТП, в якій постраждали водій та пасажир....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Росіянина Кудряшова нокаутували у Всесвітній суперсерії боксу

У США відбувся чвертьфінальний поєдинок Всесвітньої суперсерії боксу серед боксерів першої важкої ваги....