Чи турбують українців екологічні проблеми - дослідження

Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова з 22 по 27 липня 2015 року. Було опитано 2011 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Екологічна частина опитування була здійснена на запит Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина".

Серед найбільших гострих екологічних проблем як на регіональному, так і на державному рівні, населення України визначає проблеми засмічення природи побутовими відходами (59%), проблему забруднення атмосфери шкідливими викидами (44%) та проблему неякісної води (42%). Відчутно менший сегмент населення стурбований сьогодні наслідками Чорнобильської аварії (32%), проблемою знищення лісів та резонансною в глобальному вимірі проблемою зміни клімату (29% та 28% відповідно).

Більша частина населення України не розглядає екологічну складову в якості невід’ємної компоненти поняття «сталого розвитку» суспільства. Натомість, громадяни розуміють сталий розвиток переважно як результат зростання економіки або внутрішнього валового продукту (ВВП) (52%). В той час як «врівноваження інтересів економіки, екології та суспільства» в контексті розуміння поняття сталого розвитку відзначають лише 27% опитаних громадян.

У питанні щодо можливості економічного зростання держави без завдання шкоди довкіллю думки поділилися: 43% опитаних вважають, що це можливо, 38% - що ні. Причому ці відмінності мають регіональний характер: у Західному та Центральному регіоні більшість населення певні, що можливе економічне зростання без завдання шкоди довкіллю (на Заході так вважають 50%, у Центрі – 47%, протилежну думку мають, відповідно, 34% і 32%). А от у Східному й Південному регіонах і, особливо, на Донбасі, більшість певна, що економічне зростання неможливе без шкоди довкіллю ( так вважають, відповідно, 47% на Сході, 43% на Півдні і 47% на Донбасі, не згодні з такою думкою, відповідно, 40%, 35% і 34%).

Оцінка екологічної ситуації на місцевому рівні носить стримано оптимістичний характер: 70% респондентів визначають її як цілком благополучну (9%) чи, принаймні, нормальну (61%). Водночас у цьому питанні наявні істотні регіональні відмінності: в регіонах Сходу та Донбасу, відповідно, 33% і 34% характеризують економічну ситуацію як несприятливу і навіть критичну.

В контексті розуміння населенням України поняття «екологічних прав» можна відзначити відносне ігнорування саме демократично-правової складової цього поняття. Переважна більшість громадян розуміє екологічні права суто як право на безпечне для життя та здоров’я людини навколишнє природне середовище (72%). При цьому значно менший сегмент населення України вкладає в поняття екологічних прав такі елементи як участь людей в розробці та здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища (30%), об’єднання людей в громадські організації природоохоронні організації (21%) або як вільний доступ до одержання екологічної освіти та знать (16%) тощо.

Результати проведеного опитування засвідчили катастрофічно низький рівень залучення громадян до екологічних ініціатив. Так, активними учасниками екологічного руху визнали себе лише 1% населення України. Натомість, відсутність будь-якого досвіду участі в таких рухах чи ініціативах визнали 89,7% опитаних громадян України. Так само майже відсутній у населення досвід захисту екологічних прав, про що заявили 93% респондентів. Поряд із цим майже третина населення (30%) висловила неготовність реально захищати власні екологічні права.

Позитивним сигналом є готовність населення України вживати деяких заходів в своєму побутовому, повсякденному житті та, зокрема, в сільськогосподарській діяльності, що можуть позитивно впливати на екологічну ситуацію чи бодай обмежувати негативний вплив на неї. Так, наприклад, економно використовувати світло, воду та електроприлади готові 73% опитаних. Близько половини від усіх респондентів також висловили готовність купувати енергоощадливу техніку (46%) та утеплювати будинок або квартиру (51%), 41% готові для покращення екологічної ситуації сортувати побутові відходи.

Серед тієї частини населення, що займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, переважна більшість (75%) надає перевагу використанню органічних добрив, в той час як переважно добрива хімічні використовують 16% зайнятих в сільськогосподарській сфері людей. Поряд з цим 41% респондентів визнають, що використовують хімічні препарати (пестициди) для знищення жуків, гусениць та бур’янів у сільськогосподарській діяльності.

Більшість населення України ставиться до полювання або байдуже (36%) або негативно (31%). Загалом позитивно до полювання ставляться 18% українців і ще 3% самі належать до мисливців. У питанні ставлення до полювання наявні істотні гендерні відмінності: жінки більш схильні засуджувати полювання( 44%), ніж чоловіки (27%).

Найбільш ефективним засобом зменшення кількості безпритульних тварин українці вважають або їх стерилізацію (40%) або підвищення відповідальності хазяїв – реєстрацію домашніх тварин та їх чіпування (32%). На евтаназію (безболісне вбивство) безпритульних тварин згодні лише 11% опитаних (найбільше – на Сході – 23%).

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Колин Джост рассказал о своем романе со Скарлетт Йоханссон

На прошедшей в минувшее воскресенье церемонии вручения теленаград «Эмми» Колин Джост, со-ведущий шоу The Saturday Night Live, вынужден был отвечать на вопросы журналистов не....

Це може бути цікавим

Путину сопутствует успех, но темпа он не выдержит

Глава Мюнхенской конференции по безопасности Вольфганг Ишингер считает, что Россия гораздо слабее, чем кажется....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Назвали наиболее манипулятивный телеканал месяца

Телеканалы "Украина" и "Интер" в течение августа выпустили 181 сомнительный сюжет....