За допомогу постраждалим вчителька з Афганістану отримала міжнародну премію

Агентство ООН у справах біженців оголосило Акілу Асіфі, біженку з Афганістану та вчительку, лауреатом Премії Нансена 2015 року

ЖЕНЕВА, 15 вересня (УВКБ ООН) - Афганська біженка та вчителька Акіла Асіфі, що присвятила своє життя викладанню дівчатам-біженкам у Пакистані, стала лауреатом Премії Нансена 2015 року від Агентства ООН у справах біженців.

49-річна Акілі Асіфі отримала нагороду за свою сміливість і невпинну відданість викладанню афганським дівчатам-біженкам у поселенні для біженців Кот Чандан, що знаходиться в пакистанському місті М’янвалі. Сама вона змушена долати життєві труднощі, живучи у вигнанні. Проте, не зважаючи на свої скромні статки та серйозні культурні виклики, Асіфі допомогла тисячам дівчатам-біженкам здобути початкову освіту.

Наразі Афганістан переживає найбільшу та найдовшу у світі кризу з біженцями. Понад 2,6 мільйони афганців живуть у вигнанні, більше половини з них - діти. Доступ до освіти відіграє особливо важливу роль в успішній репатріації, переселенні або місцевій інтеграції біженців. За оцінками міжнародних експертів, лише кожна друга дитина-біженець може отримати початкову освіту, і лише одна з чотирьох відвідує середню школу. Для афганських біженців у Пакистані цей показник ще гірший - приблизно 80 відсотків дітей на сьогодні не відвідують школу.

Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніу Гутерріш висловив свою повагу лауреату всесвітньої гуманітарної премії: "Доступ до якісної та безпечної освіти допомагає дітям зростати та розвиватися. Здобувши освіту, вони знаходять собі надійну роботу, відкривають бізнес і допомагають будувати свої громади, Це, у свою чергу, робить їх менш вразливими для експлуатації та порушень їх прав. Вклад в освіту біженців дозволить дітям об розірвати замкнуте коло нестабільності та конфліктів. Такі люди, як Акіла Асіфі, розуміють, що сьогоднішні діти-біженці визначатимуть майбутнє своєї країни і майбутнє нашого світу ".

УВКБ ООН опублікувало спеціальну доповідь під назвою «Розірвати замкнене коло: освіта та майбутнє для афганських біженців», присвячену сьогоднішньому заходу. У доповіді йдеться про проблеми доступу до освіти в Пакистані, з якими стикаються діти, особливо дівчата-біженки.

Асіфі - колишня вчителька. У 1992 році вона втекла зі своєю сім'єю з Кабулу в більш безпечне місце - віддалене поселення біженців Кот Чандан. Асіфі була вражена, дізнавшись, що в цьому селищі дівчата не навчаються в школі. До її приїзду суворі культурні традиції не дозволяли дівчатам виходити з дому, але Асіфі вирішила дати їм шанс здобути освіту. Поступово їй вдалося переконати місцеві громади і вона почала викладати декільком ученицям в імпровізованій наметовій школі. Завдання для школярів вона писала від руки на аркушах паперу. Сьогодні наметова школа стала далеким спогадом, оскільки більше тисячі дітей у селищі почали відвідувати постійні школи завдяки її ініціативі.

Вона вважає, що виховання віри в силу освіти для дівчат цього покоління змінить можливості наступного покоління. "Якщо мати отримає освіту, то, безумовно, майбутнє покоління теж буде освіченим," - сказала вона. - "Якщо ви даєте освіту дівчинці, то ви даєте освіту наступним поколінням. Я мрію про той день, коли люди будуть згадувати про Афганістан не як про країну, де йшла війна, а як про країну, де існує високий рівень освіти".

"Доступ до освіти є основним правом людини. Однак для мільйонів дітей-біженців це ще й єдина надія на краще майбутнє, якого вони, на жаль, були позбавлені," - сказав Посол доброї волі УВКБ ООН Халед Хоссейні.

"Я зустрічав багато молодих біженців, які були відірвані від усього, що надавало їм почуття безпеки - їхніх будинків, родини, друзів та школи. Вклад в їхню освіту - це вклад в майбутнє, що дає їм надію і шанс в один прекрасний день стати частиною тієї сили, яка буде відбудовувати свої зруйновані країни ".

"УВКБ ООН працює для того, щоб надати всім дітям-біженцям шанс навчатися в школі. Акіла Асіфі показала нам усім як сміливість допомагає досягти змін. Ми повинні продовжити її боротьбу".

З часу падіння режиму талібів у 2001 році 5,7 мільйонів афганців повернулися до своїх домівок, однак, на жаль, невпевненість у власній безпеці все ще зберігається. УВКБ ООН розпочало реалізацію стратегії, яка дозволить усім афганським біженцям повернутися додому. Її ключовим елементом на даному етапі є забезпечення доступу до якісної освіти. Зустріч на рівні міністрів на початку жовтня в Женеві буде спрямована на просування даної стратегії серед ключових регіональних партнерів.

УВКБ ООН присуджує Премію Нансена на знак визнання виняткової і самовідданої роботи на користь біженців і вимушених переселенців. Серед лауреатів премії - Елеонора Рузвельт, Граса Машел і Лучано Паваротті. Церемонія нагородження відбудеться 5 жовтня 2015 року в Женеві, що в Швейцарії. Список доповідачів та учасників включатиме Довічного почесного посла доброї волі УВКБ ООН Барбару Хендрікс, Посла доброї волі УВКБ ООН Гер Дуані, Посла доброї волі ЮНІСЕФ і співачку Анжеліку Кіджо та художника Седріка Кассімо.

Про Премію Нансена

Премія Нансена присуджується для визнання самовідданої гуманітарної діяльності, спрямованої на допомогу біженцям, внутрішньо переміщеним особам або особам без громадянства. Премія складається з пам'ятної медалі та грошової винагороди в сумі 100 тисяч доларів. За погодженням з УВКБ ООН, лауреати направляють грошову частину премії на фінансування проекту в рамках своєї поточної діяльності. У даний час відкрита номінація на отримання Премії Нансена 2016 року.

Спеціальну доповідь «Розірвати замкнене коло: освіта і майбутнє для афганських біженців» приурочено до даного заходу. Завантажити документ можна тут: http://www.unhcr.org/nansen15media

Мультимедійний пакет, що включає окремі історії, фотографії, відео ролики та більш детальну інформацію, можна завантажити тут: http://www.unhcr.org/nansen15media

Про УВКБ ООН

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) було створено 14 грудня 1950 року рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Основна мета Агентства - захист прав та добробуту біженців та осіб без громадянства. За більш ніж шістдесят років свого існування Агентство допомогло мільйонам людей розпочати життя спочатку. УВКБ ООН надає допомогу у вирішенні найбільших гуманітарних криз у світі, зокрема у Сирії, Іраку, Центральноафриканській Республіці, Афганістані, Південному Судані, Демократичній Республіці Конго та інших країнах.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Стало відомо, коли в Києві почнеться справжня зима

Кліматологи повідомляють, що 23 жовтня у Києві вперше цієї осені температура повітря знизилася до -1,9 ºС....

Це може бути цікавим

КМДА: тепло включене у 80% житлових будинків

Про це сьогодні під час прес-брифінгу заявив Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В "ЛНР" студентов заставили пить тосол

В захваченном боевиками "ЛНР" Кировске устроили праздник для студентов местного транспортного техникума под названием "Кубок поршня 2017"Как сообщили подконтрольны....