Чи готові комунальні підприємства до опалювального сезону?

 Опалювальний сезон вже не за горами і питання підготовки до нього зараз стають актуальними та турбують багатьох наших співгромадян. Цій темі був присвячений круглий стіл «Сто днів до зими. Частина 4. З теплом чи без тепла?», який проводив Центр досліджень енергетики (EIRCenter.com) в Українському кризовому медіа-центрі 8 вересня.

Основною проблемою усіх вітчизняних комунальних підприємств є брак обігових коштів, яких не вистачає для проведення ремонтних робіт, закупівлі матеріалів та оплати праці співробітників. Окрім проблем фінансового характеру також існує багато питань у сфері газопостачання: хто і на яких умовах буде постачати блакитне паливо комунальникам. Таку проблематику висвітлив на початку обговорення президент міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Арсентій Блащук. І такі проблеми не є поодинокими - це підтвердив виступ виконуючого обов’язки директора комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» Сергія Овсова. За його словами брак обігових коштів спричиняє проблемі з виплатою заробітної платні працівникам: так фонд місячної заробітної плати на підприємстві складає 12 млн грн на 3 тис працюючих, реально є можливість сплачувати лише 3 млн грн. Але незважаючи на це з виявлених 950 пошкоджень теплових мереж було відремонтовано 830.

Оптимізму для мешканців Києва додав виступ заступника технічного директора ПАТ «Київенерго» Григорія Саєнка: повністю проведені гідравлічні випробування теплових мереж міста та майже завершені ремонтні роботи. Окрім ремонтних робіт цього року основна увага приділена встановленню приборів обліку теплової енергії у будинках. У планах компанії встановити 3000 лічильників власним коштом і 1000 за рахунок міського бюджету.

Підсумки підготовки до опалювального сезону по країні підбив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Едуард Кругляк: на 1 вересня з 21073 котельнь готові до роботи 18530. Загальна підготовка мереж та обладнання по країні складає приблизно 90%. Тобто, незважаючи на об’єктивні і та суб’єктивні труднощі, комунальне господарство України досить непогано підготувалося до зими.

Але таке положення не повинно нас вводити в оману і потрібно вже зараз братися за вирішення накопичених проблем.

По-перше: необхідно створювати інвестиційні програми розвитку комунальних підприємств теплопостачання, у яких повинні приймати участь не тільки місцева влада і приватні компанії, але і держава. До речі, за даними НКРЕКП, з 181 комунального підприємства-ліцензіата - 127 не має таких програм. Це не сприяє встановленню об’єктивно обґрунтованих тарифів, які напряму впливають на економічний стан підприємств.

По-друге: впорядкувати взаєморозрахунки між державою (Нафтогазом) – комунальними теплопостачаючими компаніями – споживачами (населенням та іншими). Зараз на заваді стоїть постанова уряду №217, яка повинна була сприяти впорядкуванню розрахунків за газ. На даний час вона «вимиває» обігові кошти комунальних компаній теплової генерації і не дає можливість вкладати кошти в реконструкцію теплових систем, бо зобов’язує виплачувати прогресивні відрахування за спожитий газ, за думкою Едуарда Кругляка. Така ситуація складається у наслідок заборгованостей споживачів перед комунальними компаніями. А такий стан речей не сприяє вирішенню ситуації з підготовкою до опалювального сезону.

Тому потрібно враховувати інтереси не тільки держави у сенсі тарифів та платежів, а налагоджувати співпрацю між усіма зацікавленими сторонами.

Тарас Малишевський, Центр досліджень енергетики (EIRCenter)

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

Це може бути цікавим

Вирішив пожартувати: П'яний іноземець заявив поліції, що він - терорист

П'яний іноземець в Києві подзвонив у поліцію та назвався терористомПро це повідомляє поліція Києва у Facebook....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

"Динамо" наступний матч проведе без глядачів

Матч "Динамо" - "Верес" пройде без глядачів на стадіоні імені Валерія ЛобановськогоМатч 10-го туру прем'єр-ліги між "Динамо" і "Вересом" відбудеться при порожніх трибун....