Рівні виборчі права громадян - понад політичні мотиви

Відсутність механізму реалізації активного виборчого права внутрішньо переміщених осіб позбавляє дану суспільну групу впливу на прийняття рішень місцевими органами влади, поточна діяльність яких, в тому числі, стосується потреб, пов’язаних із внутрішнім переміщенням. Крім цього, ігнорування міжнародних стандартів щодо зняття усіх правових перешкод для реалізації внутрішньо переміщеними особами права на рівноправну участь у прийнятті рішень  в територіальних громадах, в яких вони після переміщення постійно проживають, має ознаки порушення конституційного принципу рівності прав і свобод громадян.

«Політична доцільність, електоральні очікування, розрахунки деяких політичних сил не повинні стояти над правами людини. Парламент зобов'язаний надати право виборцям-внутрішньо переміщеним особам обирати місцеву владу в громадах, де вони проживають. В іншому випадку, це буде явна дискримінація, яка не сприятиме інтеграції цих людей - повноправних громадян України, чиї долі були зруйновані військовим конфліктом, в місцеві спільноти,» - вважаєнародний депутат України Остап Єднак (Обєднання «Самопоміч»).

Позафракційний народний депутат Сергій Тарута заявив: «Істотна проблема України полягає в тому, що кожна нова влада переписує під себе виборче право, переслідуючи єдину мету - збереження власного впливу. Однак ніколи раніше маніпуляції з виборчим правом не стосувалися фундаментального конституційного права обирати і бути обраним. Мова йде про громадян, які позбулися своїх будинків і пережили на власному досвіді всі жахи війни. Відбирати у цих людей право вибору неприпустимо. Внутрішні переселенці повинні брати участь у формуванні влади, також як і всі громадяни України. Ситуацію необхідно виправити якомога швидше. І пропоновані поправки - спосіб це зробити».

Народний депутат Ганна Гопко, співавтор законопроекту, голова комітету Верховної Ради у закордонних справах відзначила: «Законопроект 2501а-1 вирішує правову колізію стосовно забезпечення активного виборчого права виборців, які вимушено покинули свої домівки через військову окупацію Криму та збройною агресією Російської Федерації на Донбасі. Задля дотримання конституційного принципу рівності прав і свобод громадян та міжнародних стандартів (зокрема,  Керівних принципів ООН з питань переміщення осіб в межах країни, Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи, Рекомендацій 1877 (2009) Парламентської Асамблеї Ради Європи) виборчі права громадян-внутрішньо переміщених осіб мають бути належно забезпечені на законодавчому рівні.  В Україні вже зареєстровано 1 437  967 внутрішньо переміщених осіб, які мають ті ж самі права, що інші громадяни України і потребують забезпечення рівноправних умов участі у життєдіяльності тих територіальних громад, де вони оселилися. Надавши можливість обирати та впливати на прийняття рішень місцевими органами влади, ми зможемо не проігнорувати, а інтегрувати наших співвітчизників в ті громади, в яких вони фактично проживають».

Авторський колектив проекту Закону No2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб» рекомендує внести зміни до Законів України «Про місцеві вибори», «Про Державний Реєстр виборців» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Пропонується передбачити, що належність виборців-внутрішньо переміщених осіб до певної територіальної громади може бути визначена за адресою фактичного проживання, зазначеною у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Коментуючи проект Закону, Олександр Клюжев, аналітик Громадянської мережі ОПОРАакцентує увагу на наступному: «Законопроект передбачає, що під час реалізації своїх виборчих прав внутрішні переселенці зможуть обирати з декількох варіантів. Переселенці, які не мають наміру повертатися до попереднього місця проживання зможуть змінити виборчу адресу і голосувати на місцевих та інших виборах в територіальних громадах, в яких вони постійно знаходяться після переміщення. Ті ж громадяни, які планують повернення, матимуть можливість зберігати нинішню виборчу адресу і реалізувати право голосу на місцевих виборах після відновлення державного контролю у своїх містах, селах, селищах. Натомість у законопроекті запропоновані механізми попередження необґрунтованих змін виборчої адреси, що забезпечить стабільність виборчого процесу.  У той же час, у найближчому майбутньому українське законодавство має реформуватися у напрямку спрощення підстав для зміни виборчої адреси для усіх виборців, що відповідатиме міжнародним стандартам».

Сергій Ткаченко, виконавчий директор Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України» відзначає: «Забезпечення права голосу внутрішньо переміщених осіб - питання не стільки організації виборчого процесу – скільки Стратегії розвитку України. Забезпечення конституційного права людей голосувати на місцевих виборах не вимагає додаткових ресурсів від держави. Водночас це фактор, який може стати важливим інструментом для єднання країни».

Джерело: oporaua.org

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Украинка Анна Музычук выиграла чемпионат Европы по быстрым шахматам

Музычук получила 7 побед, 4 раза сыграв вничью....

Це може бути цікавим

Саакашвілі: Нас привчили до того, що ми лузери

У Києві закінчилася офіційна частина віче, яке організував "Рух нових сил" Міхеїла Саакашвілі у Києві....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Украинка снялась в рекламной кампании Valentino

Украинская модель Юлия Ратнер снялась в рекламной кампании Valentino Resort 2018....