Працівники різних віків й поколінь. Хто вони?

В сучасному інформаційному просторі широко використовують поняття «покоління Х, Y, Z». Як належність до кожної з цих вікових груп впливає на робочі якості, показало нове дослідження Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.

Співробітники покоління Х відрізняються такими рисами, як відповідальність, прагнення до стабільності, наполеглива праця, високий рівень громадянської свідомості, увага до соціальних гарантій. Основні характеристики покоління Y в робочих умовах: високий рівень володіння сучасними технологіями, завищені зарплатні очікування, креативність, прагнення жити в своє задоволення, прагнення отримати все й відразу. Молоді співробітники (покоління Z) прагнуть жити в своє задоволення, хочуть отримати все й відразу, зокрема легкі гроші. Молоді люди частіше відчувають зневагу до авторитетів та мають завищені зарплатні очікування.

Співробітники 35 років і старше (покоління X). На думку їхніх молодших колег, старші співробітники від них відрізняються такими рисами, як відповідальність, прагнення до стабільності, наполеглива праця, високий рівень громадянської свідомості, увага до соціальних гарантій. При цьому зазначені молодшими колегами риси майже повністю співпадають з самооцінкою працівників цієї категорії. А от найменш виявленими характеристиками цього покоління називають безвідповідальність, нехтування авторитетами, високий рівень володіння сучасними технологіями та креативність. Тут також самооцінка практично повністю збігається з оцінкою представників інших вікових груп.

Представники покоління Х найкраще справляються із завданнями, які передбачають командну роботу, завданнями, пов'язаними з системним мисленням, інтеграцією різнопланових рішень, індивідуальними задачами, рутинними, завданнями з високим ступенем відповідальності. Тут як і в ситуації з ключовими характеристиками, оцінка представників інших поколінь і самооцінка тих, кому більше 35-ти років, в основному збігаються.

Поколение Х лучше всего справляются с задачами, подразумевающими командную работу, задачами, связанными с системным мышлением, интеграцией разноплановых решений, индивидуальными задачами, рутинными, задачами с высокой степенью ответственности. Здесь как и в ситуации с ключевыми характеристиками, оценка представителей других поколений и самооценка тех, кому больше 35-ти лет в основном совпадают.

Співробітники 25-35 років (покоління Y). Основні характеристики покоління Y в робочих умовах: високий рівень володіння сучасними технологіями, завищені зарплатні очікування, креативність, прагнення жити в своє задоволення, прагнення отримати все й відразу.

Однак є деякі відмінності між тим, як оцінює ця категорія сама себе та як оцінюють їх представники молодшого покоління (самооцінка і оцінка старших колег майже повністю збігаються). Так, на відміну від самооцінки, молоді працівники вважають тих, хто старше, менш незалежними, називають їх більш відповідальними. У той час як самі працівники покоління Y схильні вважати себе достатньо незалежними і не дуже відповідальними. Також молодше покоління вважає, що старші люди не прагнуть легких грошей, не амбітні, не хочуть отримати все й відразу і не мають завищених зарплатних очікувань. Хоча самі представники покоління Y не згодні зі своїми молодшими колегами – вони значно частіше оцінюють самі себе безвідповідальними, амбітними, з високим рівнем прагнень. Особливо варто зазначити, що їх самооцінка збігається з оцінкою тих, кому вже за 35.

Серед завдань, які варто доручати поколінню 25-35 років, найчастіше називають індивідуальні задачі, але й з командною роботою вони справляються добре. Крім того, в топ-листі завдання, пов'язані з комунікаціями і спілкуванням, з системним мисленням, інтеграцією різнопланових рішень. В цьому випадку як самооцінка представників покоління Y, так і оцінки представників інших поколінь збігаються.

Співробітники 18-25 років (покоління Z) Молоді співробітники прагнуть жити в своє задоволення, хочуть отримати все й відразу, зокрема легкі гроші. Молоді люди частіше відчувають зневагу до авторитетів і мають завищені зарплатні очікування. В будь-якому разі такими бачать їх старші колеги. Та й у цілому самооцінка молодих людей майже збігається із запропонованим описом.

Проте в самому низу рейтингу (найменш проявлені) такі якості, як відповідальність, трудоголізм, увага до соціальних гарантій і прагнення до стабільності. Як і у випадку з найбільш виявленими характеристиками, самооцінка та оцінка представниками старших поколінь збігається.

Однак є характеристики, за якими думки респондентів розходяться. Так, наприклад, молоді люди насправді готові працювати за ідею, в той час як їхні старші колеги не бачать у них такого прагнення. Також працівники-початківці вважають, що значно рідше (ніж на думку старших колег) вони нехтують авторитетами, прагнуть легких грошей та мають завищені зарплатні очікування.

Різницю в думках можна пояснити різним тлумаченням одних і тих же понять. Так, наприклад, для молодого покоління робота за ідею найчастіше означає розвиток старт-апу, а не робота кілька місяців без зарплати з 9:00 до 18:00, а авторитет у молодих людей не начальник, а наприклад, Стів Джобс або творець успішного й швидкого старт-апу.

Завдання, які вдаються працівникам-початківцям краще інших, це робота, пов'язана з комунікаціями і спілкуванням, творча і нестандартна робота, індивідуальні завдання, але й з командною роботою молоді люди справляються в цілому добре.

Дані були отримані в результаті опитування зареєстрованих користувачів сайту hh.ua, проведеного в липні 2015 року. В опитуванні брали участь 4336 респондентів з різних регіонів України.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Порошенко попросив Конституційний Суд якнайшвидше розглянути питання депутатської недоторканності

Президент України Петро Порошенко попросив Конституційний Суд якнайшвидше розглянути питання скасування депутатської недоторканності....

Це може бути цікавим

Дэвид Линч приедет в Киев, чтобы открыть свой фонд

Напомним, что впервые Линч приезжал в Украину еще в 2009 году....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Астрономы объяснили загадочные вспышки на Луне

"У нашего телескопа есть два "глаза"....