Експерт: Субсидії допоможуть Уряду докапіталізувати НАК «Нафтогаз України»

Фахівці «Публічного аудиту» аналізують показники дефіциту НАК «Нафтогаз України» та пояснюють, чому в цьому році докапіталізовувати НАК «Нафтогаз України» напряму з бюджету не можна, та який вихід з цієї ситуації передбачили в Уряді.

Минулого року відповідно до програми співпраці України та МФВ при плановому дефіциті НАК «Нафтогаз України» в 4,3 % ВВП реальний дефіцит становив 5,7 % ВВП. Оскільки в 2014 році ВВП України був рівнозначний 1,535 млрд грн, показник дефіциту компанії, відповідно, – близько 87 млрд. грн.

У свою чергу Президент України в ході інтерв’ю австрійському Kurier повідомив, що завдяки приведенню цін на природний газ для населення до ринкових владі вдалося скоротити дефіцит зі 150 млрд до 30 млрд грн.

Чи так це насправді?

Відповідно до відомостей ПАТ «Укртрансгаз» станом на 3 серпня у підземних газових сховищах зберігалося 13 млрд куб. м газу, за 7 місяців цього року запаси поповнилися на 5,4 млрд куб. м, у тому числі протягом липня – на 1,0 млрд куб. м.

Зі слів голови НАК «Нафтогаз України», на кінець жовтня 2015 року компанія планувала вийти на 19 млрд куб. м газу для забезпечення транзиту до ЄС та стабільного перебігу опалювального сезону. Таким чином, при збереженні поточної динаміки закачування максимум, якого вдасться досягти, становитиме 16 млрд куб. м.

Фактично мова йде про те, що на сьогодні у сфері як електроенергетики, так і в газовій, склалася кризова ситуація, що ставить під загрозу перебіг опалювального сезону.

Причина цього – банальна відсутність коштів для імпорту та закачування газу.

Кабінет Міністрів України на початку літа ухвалив рішення про надання НАК «Нафтогаз України» гарантій під зовнішні запозичення на суму в $ 1 млрд. Під ці гарантії Європейський банк реконструкції і розвитку прокредитував НАК «Нафтогаз України» на суму $ 300 млн.

Залучення решти кредитних коштів відповідно до проекту Фінансового плану НАК на 2015 рік «остаточно не вирішено, існує суттєва невизначеність, обумовлена низькими кредитними рейтингами України на міжнародних фінансових ринках».

Простіше кажучи, гарантії Уряду не є гарантією повернення коштів кредиторів – як наслідок, міжнародні фінансові інституції не вкладають кошти та не надають позики українським компаніям. Проектом фінансового плану НАК «Нафтогаз України» на 2015 рік заплановано надходження коштів у сумі 167,9 млрд грн, а витрати – на рівні 261,4 млрд грн, із яких 41,5 млрд грн мають піти на погашення кредитів.

Знову ж таки, відповідно до проекту Фінансового плану НАКу дефіцит власних коштів за результатами року очікується на рівні 91,3 млрд грн, із яких з державного бюджету заплановано компенсувати 32,6 млрд грн.

Зважаючи на викладене вище, інші механізми подолання дефіциту компанії не реалізовуються.

Отже, кінцевий дефіцит НАК «Нафтогаз України» на кінець року, який компенсовується за рахунок державного бюджету, перевищить прогнозний показник МВФ у 3,1 % ВВП.

Більше того, на сьогодні існують складнощі з залученням інвестицій на зовнішніх ринках. Однак існує внутрішній ринок запозичень та розрахунків споживачів, який не враховує потенційне збільшення відсотка неплатежів.

Більше того, варто врахувати, що з часом, за рік-два, від послуг НАК «Нафтогаз України» як постачальника газу відмовляться промислові споживачі, які є сумлінними платниками, оскільки цього вимагають норми Закону України «Про ринок природного газу». Також це буде викликано приходом на наш ринок іноземних трейдерів – перші кроки до цього зроблено минулого тижня шляхом проведення електронного аукціону форвардними контрактами на постачання газу в серпні 2015 року.

Тобто, обсяг виручки, а відповідно й прибутку НАКу від реалізації продукції, яка на 2015 рік запланована в сумі 117 млрд грн, буде зменшуватися.

Єдині, хто не зможе відмовитися від його послуг в силу об’єктивних причин, – населення України, яке й нестиме тягар розрахунків за кредитними зобов’язаннями компанії.

Варто розуміти, що тарифи, які тепер діють для населення, покликані в короткі терміни погасити борги НАКу, а ніяк не відповідають собівартості вартості того товару, який оплачується.

Яким Уряд бачить вихід із ситуації з дефіцитом коштів компанії?

Відповідь простежується, в тому числі, в оновленій програмі співпраці з МВФ, відповідно до якої витрати України на покриття населенню різниці в тарифах на газ, тепло й електроенергію в 2016 році становитимуть 43 млрд грн (1,9 % ВВП), у 2017 році витрати збільшаться до 61,3 млрд грн (2,4 % ВВП).

Чому спрощено порядок надання субсидій населенню та взагалі активно інтенсифікується цей процес під лозунгом «Ви тільки зверніться»? Усе дуже просто – докапіталізовувати НАК напряму з бюджету так, як це робилося в минулому році, Уряд не може (діють обмеження МВФ), однак здійснювати перерахунок з того ж бюджету для компенсації субсидій можна.

На підтвердження цього пригадаймо слова прем’єр-міністра Арсенія Яценюка під час засідання Антикризового енергетичного штабу, що Кабінет Міністрів перейшов на щотижневий режим контролю за наданням субсидій та наголосив, що вже звернувся в правоохоронні органи з проханням розпочати кримінальні розслідування випадків зриву програми надання субсидій.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Стало відомо, коли в Києві почнеться справжня зима

Кліматологи повідомляють, що 23 жовтня у Києві вперше цієї осені температура повітря знизилася до -1,9 ºС....

Це може бути цікавим

КМДА: тепло включене у 80% житлових будинків

Про це сьогодні під час прес-брифінгу заявив Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

"Киевпасстранс" презентовал новый дизайн проездных

К ноябрю "Киевпасстранс" подготовил проездные с новым дизайном....