Яценюк у гніві: чи судитимуть за несплату комунальних послуг?

Складається враження, що уряд хоче не полегшити життя громадянам, а перетворити його на пекло. Як трактувати останні заяви очільника Кабміну Арсенія Яценюка щодо тюремного ув'язнення, яке може загрожувати боржникам за несплату комунальних послуг за газ та електроенергію? Та чи можна прирівняти маленькі борги до розкрадань?

Так, за словами прем'єра, несплата за газ, теплову та електричну енергії повинна розглядатися як розкрадання і каратися кримінальною відповідальністю.

“Що стосується боржників за газ та електроенергію. З Мінфіном ми погасимо борги бюджетних організацій, а що стосується інших, в тому числі, і приватних компаній - за умисну ​​несплату, правоохоронні органи і прокуратура - порушуйте кримінальні справи і рахуйте фактичним розкраданням”, - заявив в ході засідання антикризового енергетичного штабу Арсеній Яценюк.

Зокрема очільник уряду також повідомив, що в кожній області будуть створені спеціальні комісії по роботі з боржниками, доручивши проконтролювати цей процес віце-прем'єру Валерію Вощевському.

Варто зазначити, що раніше Міністерство енергетики та вугільної промисловості повідомляло про великий рівень заборгованості за енергоресурси, що ускладнює підготовку до опалювального сезону.

Зокрема, за даними Міненерго, генеруючі компанії розраховуються за спожите паливо на 57%, промисловість платить не більше 72%, населення - близько 78%, а комунальна теплоенергетика - 77%.

Зазначається, що за поточний рік обсяг заборгованості за природний газ склав 8,6 млрд грн, збільшивши сумарні борги промисловості, теплоенергетиків і споживачів до 30 млрд грн. Так, 47% боргів припадає на промислові підприємства, а 35% - на теплоенергетиків.

Однак, дані Держстату суперечать інформації Міненерго щодо рівня оплати населенням комунальних послуг. Так, за перше півріччя українці сплатили 99,8% нарахованих за цей період сум. А борги населення з урахуванням попередніх періодів складають 12,2 млрд грн.

Якщо відкинути дані Держстату, які свідчать що українці таки добросовісно сплачують за комунальні послуги, і повернутися до боржників, то як реагувати тим, хто не спішить бігти з папірцями за використані електроенергію та газ до каси, щоб чесно сплатити. Як їм розцінювати заяви міністра? Та чи “світить” їм провести наступні декілька років у в’язниці?

КОМЕНТАР ЮРИСТА

Як розповідає юрист Катерина Коваленко, голосні заяви прем’єра не мають під собою ніякого законодавчого підґрунтя.

“Такі радикальні міри, які має на меті ввести А. Яценюк не мають під собою правового ґрунту, так як взаємини споживача у сфері комунальних послуг та їх виконавців/постачальників являються цивільно-правовими зобов’язаннями та регулюється нормами цивільного права, а не кримінального права.

Стягнення заборгованості зі споживача можливе шляхом подачі відповідного цивільного позову до суду. Після того, як суд прийме рішення на користь підприємства-постачальника послуги (позивача), останній має право звернутися до виконавчої служби із заявою про відкриття провадження щодо примусового стягнення заборгованості. В свою ж чергу, судовий виконавець може описати майно споживача-неплатника на суму боргу. В разі його перевищення розміру 10 мінімальних зарплат (12,18 тис. грн) судовий виконавець може накласти арешт на квартиру боржника.

У чинному Кримінальному кодексі України, на сьогоднішній день передбачена відповідальність за розкрадання електроенергії та інших енергоресурсів (ст. 188-1 КК України). Звертаю увагу, що розкраданням може вважатися тільки безоблікове споживання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку. Але навіть ця норма може бути застосована лише у разі заподіяння значної шкоди - в 100-200 разів перевищує неоподатковувані мінімуми, що становить 17 тис. грн і більше.

Але, ж прем’єр-міністр А.Яценюк не веде мови про кримінальну відповідальність за розкрадання електроенергії, а йдеться мова про відповідальність за наявність боргів за електроенергію.

Тому можу чітко зазначити, що на сьогоднішній день ці слова А.Яценюка – можна розцінювати лише як метод психологічного впливу на громадян, гра на їх не обізнаності чинного законодавства”, - вважає юрист.

Джерело: Інформагентство "ЦКП"

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Искусственный интеллект научился сумо

В последние годы для создания алгоритмов, предназначенных для решения сложных задач, часто используют машинное обучение, а не традиционные «жесткие» алгоритмы....

Це може бути цікавим

Как Россия использует социальные сети, чтобы сеять раскол среди американцев

"Только через Facebook связанные с Россией самозванцы провели сотни миллионов взаимодействий с потенциальными избирателями, которые полагали, что общаются с собратья....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Модель сверхзвукового пассажирского самолета совершила первый полет

При разработке авиационной техники специалисты проводят испытания уменьшенных моделей летательных аппаратов....