Тільки на Ви: 4 головних правила спілкування з поліцейськими

Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, спілкуючись із представниками патрульної поліції, та не заробити поганої слави на Youtube, як от нардеп Сергій Мельничук, чи голова Первомайської райдержадміністрації Віктор Сирота, варто знати 4 простих правила спілкування з представниками закону.

ПРИЧИНИ ЗУПИНКИ НА ДОРОЗІ

Відповідно до статті 34 “Зупинення транспортного засобу” нещодавно набутого чинності закону “Про Національну поліцію” є 10 причин, за якими патрульний може зупинити автомобіль.

 1. Водій порушив Правила дорожнього руху.
 2. На автомобілі немає номерного знаку або він розміщений неправильно, закритий сторонніми предметами чи його неможливо прочитати з відстані 20 метрів.
 3. За умови очевидної технічної несправності транспортного засобу.
 4. Якщо надійшла інформація про причетність водія чи пасажирів транспортного засобу до створення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об'єктом або засобом створення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення.
 5. Транспортний засіб знаходиться в розшуку.
 6. Якщо потрібно опитати водія чи пасажирів про обставини того, що сталося ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони могли бути.
 7. Якщо необхідно залучити водія транспортного засобу для допомоги іншим учасникам дорожнього руху, поліцейським або залучити як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні порушення або матеріалів, що стосуються ДТП.
 8. Уповноважений орган прийняв рішення про заборону або обмеження руху.
 9. Спосіб кріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку іншим учасникам дорожнього руху.
 10. Порушено порядок використання спеціальних світлових або звукових сигналів.

Варто нагадати, що жезлом патрульна служба не користується, а тому для зупинки автомобілів використовують спеціальні жести руками, а також можуть проінформувати водія визначеного автомобіля про вимушену зупинку, прилаштувавшись з увімкненим проблисковим маячком за автівкою та скористуватися гучномовцем.

Зазначимо, що водії мають поступатися дорогою поліцейським з включеним маячком. Наразі патрулі постійно пересуваються по місту з увімкненими проблисковими маячками синього кольору. Однак, якщо горітиме маячок іншого кольору чи буде включена звукова сигналізація, тоді варто дати можливість патрульній машині проїхати.

ЯКЩО ВАС ЗУПИНИЛИ

policija_ukrajina_kyjiv_341c2

По-перше, при зупинці на вимогу патрульного поліцейського, водій має увімкнути аварійну світлову сигналізацію, адже навіть порушення правил зупинки вже можу слугувати приводом для штрафу.

Важливо! Виходити з машини не потрібно, можна лише опустити скло вікна. Зазначимо, що варто залишатися в машині, оскільки протилежні дії можуть сприйнятися поліцейським як загроза.

У свою чергу, поліцейський зобов'язаний привітатися, чітко і виразно назвати свою посаду та прізвище, після чого повідомити водієві причину зупинки. У той час водій повинен пред'явити документ на транспортний засіб і посвідчення, що дає право на керування ним. Зазначимо, що страховий поліс потрібно пред’являти лише в разі ДТП.

Важливо! Документи відповідно до закону передавати прямо в руки поліцейському не потрібно. Їх можна показувати навіть через скло, даючи можливість прочитати і при необхідності переписати дані.

Важливо! Відповідно до статті 40 закону про поліцію, патрульний може використовувати засоби фото- та відеофіксації. Вони можуть бути встановлені у патрульному автомобілі, або навіть закріплені на одязі поліцейського.  При необхідності патрульні можуть використовувати інформацію з чужих відеореєстраторів.

ЯКЩО ТРЕБА ПРОЙТИ ТЕСТ НА АЛКОГОЛЬ

Якщо поліцейським пропонує пройти тест на вміст алкоголю в крові, відмовлятися ні в якому разі неможна – це вважатиметься за визнання, що ви вживали алкоголь. За фактом проведення тесту поліцейський зобов'язаний скласти протокол, а сам огляд має проводитися у присутності двох осіб. У присутності свідків він дістає алкотестер, пояснюючи, як саме буде проводити огляд, обов'язково показує свідоцтво про держреєстрацію, перевіряє прилад і лише потім просить водія подути в трубку. Результати тесту заносяться до протоколу. При цьому, якщо тест показав менше 0,2 проміле, патрульний зобов'язаний написати в протоколі, що алкоголю не виявлено або він в межах норми, після чого видати копію водієві і відпустити його.

50d0727f67378

Якщо ж тест показав більше 0,2 проміле, водія мають запитати, чи згоден він з результатами. Якщо так, то протокол передається до суду. За умови відмови від результату, вони не вписують до протоколу. Тоді водій направляється  до медустанови за спеціальним бланком направлення, куди і заносяться показання алкотестера. Доставка до лікаря здійснюється тільки на патрульному автомобілі. Якщо медична експертиза визнає водія тверезим, його зобов'язані відпустити незалежно від результатів алкотестера.

Якщо лікар підтверджує, що рівень алкоголю в крові перевищує допустиму норму, автомобіль блокують спецзасобом. Водій має право запросити родича чи друга, щоб той відігнав автівку додому.

Важливо! Автомобіль у таких випадках не доставляють на штрафмайданчик. Такаміра застосовується, тільки якщо автомобіль створює суттєві перешкоди дорожньому руху - наприклад, перекриває проїжджу частину.

ЯКЩО ПРОСЯТЬ ВІДКРИТИ БАГАЖНИК

Відповідно до статті 33 закону про поліцію, патрульний має право здійснювати поверхневу перевірку та огляд речей, салону автомобіля та багажника.

Важливо! Поліцейський  може зупинити особу та оглянути її, якщо існує підстава вважати, що в особи є при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу для життя і здоров’ю такої особи або інших осіб.

BMW-X3-2014-багажник

 Так, поліцейський може проводити поверхневий огляд речей та автомобілю якщо: існує підстава вважати, що в авто знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб; в машині може знаходитися річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю і здоров’ю такої особи або інших осіб; якщо річ або транспортний засіб є знаряддям учинення правопорушення або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого треба провести огляд.

Зазначимо, при виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог статті 237 КПК України.

Відповідно до пункту 5 статті 11 закону “Про міліцію” огляд може бути проведений щодо осіб:

 1. Особи, підозрювані у скоєнні злочину.
 2. Осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту.
 3. Осіб, які вчинили адміністративні порушення.

Зазначається, що при огляді багажнику водій має повне право вимагати вказати причину і скласти протокол про адміністративне затримання або затримання за підозрою у вчиненні злочину. Якщо водій не здійснював ніяких протизаконних дій - підстав для складання протоколу немає, а проводити огляд без нього не мають права.

Якщо все-таки підстави є, потрібно обов'язково вимагати присутності понятих. Якщо вам здається, що патрульний перевищує свої повноваження, фіксуйте його дії на відео та дзвоніть 102.

Знайте свої права як водія та громадянина, щоб не бути ошуканим.

Джерело: Інформагентство ЦКП

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Раді жорстко висловилися з приводу весілля сина Луценка

Подробиці весілля сина генерального прокурора України Юрія Луценка вказують на "втрату відчуття реальності" українською владою....

Це може бути цікавим

"ДНР" обстріляла будинки мирних жителів з протитанкових гранатометів

Бойовики з окупованих територій Донбасу накрили вогнем будинки мирного населення у Зайцевому та Гранітному....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Українцям пообіцяли рідше відмовляти у канадських візах

Україна і Канада домовилися, що остання частіше надаватиме українцям візи....