Активісти вимагають відставки керівництва Мінсоцполітики

Громадські та волонтерські організації України виступили з офіційним зверненням до Президента, Прем’єр-міністра України, Міністра соціальної політики, Голови РНБО, Уповноваженого ВР з прав людини з вимогами:

«Відставки заступника Міністра Міністерства соціальної політики В.Шевченка та публічного вибачення Міністерства за дискримінаційну риторику свого представника.

Об’єднання зусиль державних структур та неурядових організацій з метою розробки комплексної стратегічної програми підтримки ВПО, яка б включала як рішення базових питань (житло та робота для найбільш нужденних), так і створення можливостей для активних переселенців реалізовувати власні інвестиційні проекти, спрямовані на стимуляцію самоорганізації ВПО та економіку країни в цілому.

Створення Єдиного координаційного центру за участю громадських організацій для прозорого та зрозумілого здійснення короткотермінових та довготермінових програм підтримки ВПО, а також впровадження посади віце-прем’єр-міністра з питань ВПО, який би ніс відповідальність за координацію дій всіх відомств та держструктур та за прийняття рішень.

Стимулювання державних та незалежних ЗМІ до наповнення інформаційного поля якісними журналістськими матеріалами, що повно та достовірно висвітлюють проблеми інтеграції ВПО у життя місцевих громад, публічного обговорення та роз’яснення заходів, які вживаються у рамках державної стратегії, розвінчення міфів та запобігання використання «мови ворожнечі», що розколює суспільство», - йдеться в повідомленні.

Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook активістка центру допомоги переселенцям «Фролівська 9/11» Леся Литвинова.

«Ми намагаємося достукатися, дописатися, додзвонитися до тих, чиї обов'язки тягнуть на собі всі, крім них самих», - пише активістка.

За її словами офіційне звернення підписали 25 громадських організацій, благодійних фондів та волонтерських ініціатив.

Повний текст звернення:

ЗВЕРНЕННЯ

ГРОМАДСЬКИХ ТА ВОЛОНТЕРСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ УКРАЇНИ

За даними ООН, Україна знаходиться серед ТОП-10 країн світу за кількістю внутрішніх переселенців. Від початку конфлікту на Донбасі близько 1,4 млн.осіб залишили свої домівки та розподілилися – практично без допомоги держави – по Україні починати нове життя «з нуля».

За рік ситуація не змінилася – внутрішньо переміщені особи (ВПО) або адаптуються за рахунок самоорганізації, або продовжують отримувати підтримку та допомогу від неурядових та міжнародних організацій, проте не від держави.

Протягом 2014-2015 рр. КМУ прийнято 11 постанов та розпоряджень щодо ВПО, здебільшого стосовно порядку реєстрації та організації обліку ВПО, кінцевою метою якого було створення єдиного реєстру для систематизації різних видів допомоги.

Мету не досягнуто й досі – єдиного реєстру немає, правила реєстрації нескінченно змінюються, переселенці заходять на чергове коло, щоб отримати мінімальні соціальні виплати, але ніхто, як і раніше, не знає, скільки серед ВПО чоловіків та жінок, дітей та інвалідів, пенсіонерів та підприємців, студентів, медиків, бухгалтерів тощо, аби елементарно розібратися, яка саме і кому допомога потрібна.

Проект «Комплексної державної програми інтеграції, соціальної адаптації та захисту і реінтеграції внутрішньо переміщених осіб на 2015-2016 роки», що був запропонований Міністерством соціальної політики України, не має чітких механізмів реалізації, кількістних показникиів ефективності, а також кінцевих строків виконання запропонованих заходів; не містить чітких та дієвих механізмів інтеграції та соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб, а, відповідно, не сприяє реалізації потреб та можливостей величезного – мільйонного – людського ресурсу, який абсолютно не прагне ставати утриманцем.

Оскільки ВПО немає у стратегічних розробках держави, відповідним чином вони представлені й в інформаційному просторі. На офіційних сайтах профільних установ та в соцмережах реалізується формальний підхід до висвітлення проблематики ВПО: малоінформативний та неефективний з точки зору побудови комунікацій. Відсутність конструктивного діалогу, зображення переселенців як об’єктів, а не суб’єктів життя країни, штучно породжує інформаційний вакуум. Цю порожнечу швидко заповнють міфами, байками, «страшилками» окремі особи та організації для нагнітання соціальної напруги в Україні.

Так, 9 липня перший заступник міністра Мінсоцполітики Василь Шевченко в ефірі «Радіо «Свобода», виправдовуючи бездіяльність своєї установи, заявив: «Відомствам дісталася фінансова система після режиму, який, до речі, був обраний переважно сходом цієї країни».

Очевидно, що таким чином посадова особа, наймана суспільством для вирішення соціальних проблем:

а) перекладає свою відповідальність на категорію громадян, яким зобов’язана допомагати;

б) своїми дискримінаційними оціночними судженнями (що не мають ніякого відношення до дійсності) поглиблює проблему стигматизації переселенців;

в) дає своїм підлеглим карт-бланш на чиновницьке свавілля, якого у ставленні до ВПО й без того вистачає.

Також очевидно, що посадова особа транслює один з вже укорінених в суспільній свідомості міфів, оснований на колективній відповідальності всіх вихідців зі сходу України за те, що відбувається на Донбасі, що також є індикатором неефективної соціальної політики держави щодо ВПО, їх дискримінації та віктимізації.

Важко уявити, щоб у державі, яка поважає своїх громадян, відомство, покликане допомагати найбільш незахищеним людям, допустило би подібний вислів з вуст високопосадовця, що підміняє конституційні права громадян «правом сильного» та поглиблює конфлікт у соціальній сфері. Однак, мовчання Шевченка у відповідь на запити ЗМІ та обурення у соцмережах свідчить про те, що він не вважає свою риторику некоректною, а себе – чиновником, що не відповідає займаній посаді.

Вважаючи таку поведінку представника держави неприпустимою та такою, що містить загрози для українського суспільства, а також на підставі того, що переважно саме ми, громадські активісти та волонтери, протягом року виконували функції Міністерства соціальної політики, долаючи чиновницькі перешкоди, вимагаємо:

Відставки заступника міністра Міністерства соціальної політики В.Шевченка та публічного вибачення Міністерства за дискримінаційну риторику свого представника.

Об’єднання зусиль державних структур та неурядових організацій з метою розробки комплексної стратегічної програми підтримки ВПО, яка б включала як рішення базових питань (житло та робота для найбільш нужденних), так і створення можливостей для активних переселенців реалізовувати власні інвестиційні проекти, спрямовані на стимуляцію самоорганізації ВПО та економіку країни в цілому.

Створення Єдиного координаційного центру за участю громадських організацій для прозорого та зрозумілого здійснення короткотермінових та довготермінових програм підтримки ВПО, а також впровадження посади віце-прем’єр-міністра з питань ВПО, який би ніс відповідальність за координацію дій всіх відомств та держструктур та за прийняття рішень.

Стимулювання державних та незалежних ЗМІ до наповнення інформаційного поля якісними журналістськими матеріалами, що повно та достовірно висвітлюють проблеми інтеграції ВПО у життя місцевих громад, публічного обговорення та роз’яснення заходів, які вживаються у рамках державної стратегії, розвінчення міфів та запобігання використання «мови ворожнечі», що розколює суспільство.

Підписи 25-ти ГО, БФ та волонтерських ініціатив.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

США хотят помочь Украине с реформой ГФС

Министерство финансов США готово предоставить Украине помощь в проведении комплексной реформы Государственной фискальной службыОб этом шла речь во время встреч....

Це може бути цікавим

Стало відомо, коли до Києва привезуть новорічну ялинку

Головну новорічну ялинку Києва планують привезти з Івано-Франківської області на Софійську площу 3 грудня....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Искусственный интеллект научился сумо

В последние годы для создания алгоритмов, предназначенных для решения сложных задач, часто используют машинное обучение, а не традиционные «жесткие» алгоритмы....