Приречений на смерть: новий закон про місцеві вибори

Петро Порошенко підписав новий закон про місцеві вибори в Україні. Чого очікувати виборцям та чи справдяться їх надії на чесну та прозору систему?

Президент України Петро Порошенко 6 серпня підписав закон про місцеві вибори, який був ухвалений Верховною Радою 14 липня. Відповідний законопроект № 2831-3 “Про місцеві вибори” подали до парламенту депутати Вадим Денисенко, Сергій Алексєєв, Ігор Попов, Юрій Чижмарь, Олена Ледовських. Всього 257 нардепів підтримали таке рішення.

Як повідомив під час брифінгу 6 серпня заступник глави Адміністрації Президента Віталій Ковальчук, на чергових місцевих виборах, що заплановані на 25 жовтня, буде протестована нова виборча система, яка раніше в Україні раніше ніколи не застосовувалася.

Мажоритарна система абсолютної більшості у містах з кількістю виборців 90 тисяч та більше

По-перше, на виборах до місцевих рад встановлюється 5% виборчий бар'єр (раніше він становив 3%).

По-друге, відповідно до нового закону, на виборах не буде виборчих блоків, а вибори мерів в містах, де кількість жителів  дорівнює або  перевищує 90 тисяч, проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості, тобто для перемоги кандидат має набати 50%+1 голосів виборців. Інакше буде оголошено другий тур виборів. В містах та селищах, де кількість жителів менша за 90 тисяч, вибори голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в один тур, тобто перемагає той кандидат, який набирає найбільше голосів, не залежно від відсоткового відношення.

У той час вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села, селища, територія утвореної відповідно до Закону “Про добровільне об'єднання територіальних громад” об'єднаної сільської, селищної територіальної громади.

Вибори депутатів ВР АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою у багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій, блоків місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів у територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, який збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, по території міста відповідно до існуючого адміністративно-територіальним устроєм або територією об'єднаної міської територіальної громади.

“Рішеня про те, що голови, крім селищних рад, можуть обиратись тільки за політичними партіями, створює серйозні перепони для тих, хто не є членом партії”, – відзначив директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Також експерт вважає, що буде мало міських рад, де більшість матиме одна політична сила, тобто 50%. Це свідчить про те, що політичним силам потрібно буде робити так звані коаліції.

Як вказано в законі, вибори сільського, селищного, міського (кількість виборців менше ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія об'єднаної сільської, селищної громади, територія міста.

За словами Ковальчука, якщо під час голосування жоден кандидат не набирає 50% +1 відбудеться другий тур.

“Не виключено, що ця мажоритарна система абсолютної більшості під час виборів міських мерів буде впроваджена у всіх містах України. Відповідно до нової редакції закону про місцеві вибори, в два тури будуть проходити вибори мерів міст з кількістю виборців понад 90 тис.”, - сказав Ковальчук.

Він також зазначив, що мерами міст більше не будуть ставати кандидати, які набирають всього 10-15% голосів виборців.

Звернемо увагу, що в законі скасована норма про неможливість участі у виборах партій, які створені менш ніж за 1 рік до виборів, або які змінили назву менш ніж за 180 днів до виборів.

На Донбасі вибори будуть лише на підконтрольних Україні територіях

Відповідно до прийнятого закону, вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів не будуть проходити на тимчасово окупованих територіях Автономної республіки Крим та міста Севастополя.

Також депутати вирішили не проводити вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. А саме в містах та селищах, що тимчасово не контролюються українськими військовими. Перелік цих міст визначений відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015.

Відомо, що можливість проведення місцевих виборів на проблемних територіях (таких як Широкине чи Слов’янськ) розглядатиме Центральна виборча комісія і пропонуватиме таке рішення на розгляд Верховної Ради.

Скорочення депутатського корпусу

У зв'язку з новим законом про місцеві вибори депутатський корпус буде скорочено на 30%.

“220-тисячна армія депутатів усіх рівнів буде скорочена приблизно на третину. Якщо сьогодні Київська обласна рада налічує 148 депутатів, то після прийняття закону налічуватиме лише 84 депутата”, - заявив Ковальчук.

Чи будуть відкриті списки?

Довкола закону про місцеві вибори було багато спекуляцій, особливо щодо обіцянок законодавців зробити виборчі списки відкритими. Й досі чутно популістичні заяви про те, що вибори відповідно до нового закону мають пройти чесно й максимально прозоро.

У той час  політичний експерт Вадим Міський розповів, що в законі немає нічого про відкриті списки.

За його словами, експерти громадських організацій, а саме експерти реанімаційного пакету реформ громадської мережі “Опора”, Комітет виборців, IFES, Internews Україна, що були долучені до розробки виборчого законодавства, від початку казали, що законопроект запропонований Поповим-Денисенком, а по суті автор якого був Руслан Князевич, не є законопроектом з відкритими списками.

“Цей законопроект був ухвалений місяць тому у першому читанні, його доопрацьовували і вже тоді він не був законопроектом з відкритими списками. 14 липня його ухвалили у другому читанні. Чесно кажучи, це не є відкриті списки. Хоча відкриті списки обіцяла нам коаліція, це є норма коаліційної угоди і вона туди потрапила не просто так”, - прокоментував експерт.

За його словами, політики бояться відкритих списків.

“Справжні відкриті списки – це коли громадянин голосує не лише за партію, а може сказати: «я хочу, щоб середу сіх достойних людей, які є в цій партії у Раду потрапив саме Іваненко Іван Іванович». По суті, виборець має два голоси: він вписує два конкретні номери у виборчий бюлетень і ось це є відкриті списки”, - пояснив Міський.

У той час аналітики передбачають, що закон про місцеві вибори, який депутати називають історичним,  діятиме всього 2 роки. А все через зміни до Конституції в частині децентралізації влади, які незабаром можуть ухвалити. Якщо це станеться, то за два роки в країні повністю зміниться розподіл адміністративних територій, а тому і виборчі округи. І  все піде по колу: новий закон, який буде враховувати ці зміни,  нові умови та правила, нові вибори.

Джерело: Інформагентство "ЦКП"

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

В Киеве автохам припарковался прямо посреди дороги

Вчера, 19 сентября, в Киеве заметили автомобиль, который был припаркован прямо посреди проезжей части....

Це може бути цікавим

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Оригинальные подарки в виде картин

Знаменательные события и праздники, к которым полагается иметь соответствующий подарок, наступают регулярно....