Експерти: Боротися з корупцію заважає вплив Уряду на антикорупційні інституції та олігархів – на політичні партії

Transparency International Україна разом з низкою провідних антикорупційних експертів презентувала дослідження Національної системи доброчесності (НСД) України, у якому повністю оцінила антикорупційну законодавчу базу країни та практичне функціонування основних органів, відповідальних за запобігання та протидію корупції. У дослідженні також взяли участь експерти Центру протидії корупції, Центру політико-правових реформ, Центру політичних студій та аналітики, фірми Arzinger та незалежні фахівці. Дослідження свідчить, що хоча у сфері антикорупції і було здійснено певний прогрес, корупція все же залишається ключовою проблемою в Україні, а всеохопний вплив Уряду та олігархів підриває реформи.

НСД охоплює основні сфери діяльності держави, що відповідають за боротьбу із корупцією. Ці сфери включають не лише різноманітні державні органи, зокрема Парламент, Уряд, публічний сектор, органи судової влади тощо, але й політичні партії, громадянське суспільство, ЗМІ та бізнес. На думку авторів дослідження, у міжнародній спільноті поступово формується консенсус щодо побудови антикорупційної системи. Всебічний аналіз доброчесності вкрай необхідний для виявлення корупційних ризиків.

Фахівці зазначають, що сильне громадянське суспільство є наріжним каменем у формуванні потужної антикорупційної системи. У дослідженні відмічається, що громадські організації на сьогоднішній день відіграють активну участь в антикорупційних реформах країни у порівнянні з 2010 роком. Основна їх функція – контроль за підзвітністю Уряду. Якщо у 2010 році спостерігалися численні випадки втручання Уряду в діяльність громадських організацій та переслідування лідерів й активістів громадянського суспільства, то від лютого 2014 року організації зазвичай працюють у вільному середовищі. Водночас рівень прозорості та підзвітності громадських організації не виріс у порівнянні з 2010 роком. Публікація загальних та фінансових звітів громадських організацій не є поширеною практикою. Таким чином, доброчесність у межах самих громадських організацій забезпечується, головним чином, під тиском донорів.

Знизити рівень корумпованості в країні вдасться за рахунок запуску важливих антикорупційних інституцій – такий головний висновок дослідження. Це Національне антикорупційного бюро України (НАБУ), що має стати правоохоронним органом, та Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке буде застосовувати превентивні заходи. На жаль, експерти відмічають недотримання всіх законодавчих норм при запуску та функціонуванні зазначених органів. Таким чином, є ризик, що головні антикорупційні інституції стануть контрольованими з боку Уряду. Експерти радять органам державної влади закріпити статус та гарантії незалежності НАБУ в Конституції України, а також забезпечити прозору процедуру формування НАЗК. Окрім того, вони наголошують на належному фінансовому забезпеченні діяльності цих органів.

У дослідженні відмічається слабка роль політичних партій у підтримці НСД. Це пояснюється їх неспроможністю поєднувати та представляти соціальні інтереси. У 2014 році партії взяли на себе більше зобов’язань боротися з корупцією порівняно з 2010 роком, що збільшує роль законодавчої та виконавчої влади у впровадженні антикорупційних реформ. Однак, значну частину зобов’язань партій так і не було втілено у життя. У дослідженні йдеться, що основними причинами неспроможності партій поєднувати та представляти суспільні інтереси є їх сильна залежність від заможних донорів, через відсутність будь-яких обмежень на приватні пожертвування та щорічне державне фінансування.

За результатами оцінювання НСД 2015 року, корупція в України залишається системною проблемою, яка існує на всіх рівнях державної влади. Попри покращення, що спостерігається в окремих сферах у порівнянні з 2010 роком, дрібна і велика корупція в цілому процвітають. Політичні партії, законодавчий орган, правоохоронці, держслужбовці та судова гілка влади й досі сприймаються громадянами як дуже корумповані сфери. Рівень терпимості до корупції в українському суспільстві серйозно зменшився з 2010 року, але практично третина українських громадян досі вважає, що корупція може бути виправдана, а хабар є шляхом найменшого спротиву для розв’язання проблеми у відносинах з різними держустановами. Зарадити ситуації із корупцією в України допоможе збільшення ролі громадянського суспільства як контролера антикорупційних реформ, запуск і незалежне функціонування НАБУ та НАЗК, а також реформування системи фінансування політичних партій та виборчих кампаній, з використанням європейського антикорупційного досвіду.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Судову реформу розглядають у пустому залі ВР, - фото

ВР розглядає поправки до судової реформи за присутності всього 120 депутатів....

Це може бути цікавим

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Зведення з фронту: Ворог продовжує порушувати перемир'я

За минулу добу проросійські терористи 14 разів порушували так званий "режим тиші", з яких дев'ять разів українська сторона була вимушена відкрити вогонь у відповідь,....