Воєнний стан: яким він буде?

Кабінет міністрів України затвердив Постанову від 22 липня 2015 року № 544 Про затвердження типового плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та додаток до постанови. У додатку передбачено перелік заходів правового режиму, що будуть запровадженні при введені військового станку в країні.

Постанова була підписана прем’єр-міністром України Арсенією Яценюком 4 серпня поточного року.

Зазначимо, що воєнний стан може бути введений як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях відповідно до указу президента. За законодавством надзвичайний стан не може перевищувати термін у 60 днів, однак в законі максимальний термін тривалості воєнного стану не вказується.

Згідно з постановою, впроваджується трудова повинність для працездатних осіб, які не залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не є заброньованими за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану для виконання робіт оборонного характеру. Також це стосується осіб, за якими закріплена ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану, та які працюють на суспільно корисних роботах на задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту тощо.

Це ж стосується використання потужностей та трудових ресурсів підприємств та організацій усіх форм власності для задоволення потреб оборони. Законною є  зміна режиму їх роботи та проведення інших змін виробничої діяльності, у тому числі умов праці відповідно до законодавства.

Відповідно до постанови може відбуватися примусове відчуження майна громадян та підприємств, організацій, що перебуває у приватній або комунальній власності. Здійснювати таку процедуру будуть військове командування, військові адміністрації (якщо такі будуть  створенні) або рада оборони регіону, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Вилучатимуть майно на весь період введення військового стану та видаватимуть документ  про факт вилучення.

1395049359_8590decf68_176324-800x500

Постановою планується запровадити на деяких територіях чи у всій країні комендантську годину, тобто заборонятиметься перебувати на вулиці чи в громадських місцях у встановлений час без виданих спеціальних перепусток. Також буде встановлений спеціальний режим світломаскування.

Зазначено, що буде встановлено особливий  режим в’їзду і виїзду, а також обмежуватиметься  свобода пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства та рух транспортних засобів.

Також може бути встановлена заборона або обмеження на вільний вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території країни, поки діятиме воєнний стан.

У документі визначається, що уповноважені працівники МВС, СБУ, Національної гвардії, Адміністрації, Держприкордонслужби, ДМС, ДФС та Збройних Сил матимуть право перевіряти документи  особи, а також в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян (за винятком обмежень, встановлених Конституцією України).

Важливо зазначити, що на період введення воєнного стану забороняється проводити мирні збори, мітинги, походи і демонстрацій та інші масові заходи.

Також можуть забороняти діяльність політичних партій та громадських об’єднань, якщо вони поширюють заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки та незаконного захоплення виконавчої влади. Сюди ж відносяться організації та партії, що пропагують війну та насильство, розпалюють міжетнічну, расову, релігійну ворожнечу, посягають на права і свободи людини, здоров’я населення тощо.

Постановою про воєнний стан регулюватиметься робота підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та засобів масової інформації. Зазначається,  що місцеві ЗМІ та друкарні використовуватимуть для військових потреб та проведення роз’яснювальної роботи.

Також вводиться заборона на роботу приймально-передавальних радіостанцій особистого і колективного користування та заборона на передачу інформації через комп’ютерні мережі. Може відбуватися вилучення у підприємств, установ і організацій та громадян телекомунікаційного обладнання, телевізійної, відео- і аудіоапаратури, комп’ютерів, а також у разі потреби інших технічних засобів зв’язку.

На період введення воєнного стану забороняється торгівля зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, встановлюється особливий режим у сфері виробництва та реалізації лікарських препаратів, що мають у своєму складі наркотичні засоби, психотропні речовини.

У період воєнного стану громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку у Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, забороняється змінювати місце проживання чи перебування без дозволу військового комісара або керівника відповідного органу СБУ чи Служби зовнішньої розвідки.

original-1404469567

Для фізичних і юридичних осіб встановлюється військово-квартирна повинність з розквартирування військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ.

Також постановою встановлюється порядок використання фонду захисних споруд цивільного захисту.

Відповідно до постанови передбачається евакуація населення за умови виникнення загрози його життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодженню або знищенню. У разі потреби населення забезпечуватимуть продовольчими і непродовольчими товарами, лікарськими засобами і виробами медичного призначення.

Згідно з постановою за неналежне виконання норм Закону України “Про правовий режим воєнного стану” встановлюється усунення осіб з посад керівників підприємств, установ та організацій та призначення виконувачів обов’язків керівників зазначених підприємств, установ та організацій.

Посилюватиметься охорона державної таємниці. Також постановою зазначається інтернування (примусове оселення в певній території та заборона її покидати) громадян іноземної держави –агресора.

І останнє, відповідно до постанови, забезпечується обов’язкова евакуація з установ виконання покарань, розташованих у місцевостях, наближених до районів, таких осіб: затриманих, що перебувають в ізоляторах тимчасового тримання; підозрюваних, обвинувачених осіб, щодо яких застосовано запобіжний захід – тримання під вартою, що перебувають в слідчих ізоляторах; етапування засуджених осіб, які відбувають такі покарання, як арешт, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк та довічне ув’язнення. Зазначених осіб переміщують до більш безпечних територій держави.

Зазначимо, що скасування воєнного стану відбувається указом президента у  разі «усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності». До очільника держави з такою пропозицією може звернутися РНБО або Верховна Рада.

armia_ua

В той час військовий експерт Дмитро Уманець вважає, що в Україні може бути воєнний стан за радянським законом.

“Звісно, введення воєнного стану може посіяти хаос. При цьому деякі розділи вимагають внесення змін, оскільки закон «Про правовий режим воєнного стану» має ще радянські положення. Його потрібно змінювати, інакше – це воєнний стан за радянським законом. Тому швидко оголосити воєнний стан можна, а от ввести в дію – ні. Це недоліки”, - зазначив експерт.

Інший військовий експерт Володимир Гулима вважає, що вводити воєнний стан наразі недоцільно.

“На даному етапі воєнний стан не є доцільним, бо маємо певні зобовʼязання в рамках Мінських домовленостей. Вони передбачають проведення на підконтрольних територіях вибори до органів місцевого самоврядування за законами України. Воєнний стан унеможливлює будь-які вибори”, - коментує експерт.

Джерело: інформагентство “Центр конфліктології та права”

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

У "Борисполі" в українця вилучили 21 iPhone 8

Митники у пункті пропуску "Бориспіль" вилучили 21 мобільний телефон iPhone 8, що незаконно переміщували через митний кордон України....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Смертельное ДТП в Киеве: погиб молодой мужчина

В Киеве на съезде с Дарницкого моста возле улицы Причальной погиб молодой мужчина на велосипеде....