Опалювальний сезон полювання: міністри можуть втратити крісла

У разі зриву підготовки до зими відставку прогнозують не тільки Володимирові Демчишину, а й самому Арсенієві Яценюку.

Спроба міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина покласти відповідальність за підготовку енергосистеми до опалювального сезону на Ріната Ахметова призвела до посилення претензій у Кабміні до самого міністра – восени йому прогнозують відставку.

У цей же час в уряді може відбутися глобальніша трансформація: дедалі більше ширяться чутки про відставку Арсенія Яценюка, а найвірогіднішим претендентом на його місце називають голову Одеської облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі.

Передбачувані зміни у владі – не привід зривати підготовку до прийдешнього опалювального сезону, який стартує в жовтні. Але уряд, судячи з нинішньої несприятливої ситуації, не зміг пристосуватися до нових обставин у паливно-енергетичному комплексі, які виникли через посилення кризи у відносинах України та Росії.

Учора віце-прем'єр-міністр Валерій Вощевський під час круглого столу на тему «Сто днів до зими» заявив, що в Україні залишається невирішеною проблема ефективного управління енергосистемою. Він також звернув увагу на сумнівну прозорість роботи держрегулятора – Нацкомісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

«У нас дуже важка ситуація в енергетиці. Одна з проблем – це забезпечення вугіллям нашої теплової генерації. Друга – це проблема неплатежів. Третя – це встановлення реальної ринкової ціни вугілля. У галузі корупційна складова зашкалює, і сьогодні галузь ще більше деградує. Ми маємо негайно приступити до реформування», – констатував Вощевський.

Він також спрогнозував звільнення голови Міненерго Володимира Демчишина, якого вважає неефективним держменеджером, що не справляється зі своїми обов'язками. «Свого часу президент заявив, що у вересні-жовтні, з початком роботи парламенту, уряд буде переформатовано. Я думаю, що він мав на увазі кадрові питання, про які ви кажете. Упевнений, що це буде зроблено», – так відреагував Вощевський на запитання голови Незалежної профспілки шахтарів Михайла Волинця про те, коли вирішать питання зі звільненням Демчишина.

За словами віце-прем'єра, досвід минулого опалювального сезону показав, що потрібні точні оцінки ситуації в енергетичній галузі, не ангажовані, без якого-небудь політичного впливу.

У понеділок на засіданні Антикризового енергетичного штабу, який скликав голова Кабміну Арсеній Яценюк, Вощевський звинуватив Демчишина в поданні «недійсних цифр в енергетиці», які спотворюють реальність. «Ви щоразу називаєте різні цифри. Звідки у вас така проблема, шановний пане міністре? ...Незважаючи на три доручення Кабінету міністрів, ви не надали прогнозний баланс, який би показав, що наша енергетична система збалансована. На сьогодні, орієнтуючись на названі вами цифри, бачимо, що це дає вам право говорити про нібито нормальну ситуацію. А за результатами роботи минулого місяця ми з вами не тільки не накопичили, ми з'їли той запас вугілля, який утворився попереднього місяця», – зазначив віце-прем'єр. Свою думку він аргументував статистикою: «У нас дуже прості цифри: ми маємо отримувати 70 000 тонн вугілля на добу для того, щоб спалювати 70 000 на добу. Ще 10 000 – щоб накопичувати. Отже, ми маємо отримати 80 000 тонн на добу. Це означає, що 2,4 млн тонн вугілля треба привозити щомісяця. Ми з цією ситуацією не справляємося».

У відповідь Володимир Демчишин визнав, що «на сьогодні всі ті процеси підготовки до опалювального сезону, які розпочато, відбуваються з деяким запізненням». Тому що «кошти, які ми виділили на придбання вугілля, почнуть використовувати з 1 серпня, а не з 1 травня, як це мало бути».

Незважаючи на обставини, які склалися нині, голова Міненерго гарантував Яценюкові, що в період зимових холодів енергосистема України працюватиме без перебоїв. Проте виконання цих гарантій Демчишин поставив у залежність від компанії ДТЕК Ріната Ахметова, яка контролює основні генерувальні потужності на території країни. «Якщо ці кошти, які ми виділили, буде використано ефективно, якщо ДПЕК не саботуватиме постачання вугілля на станції, то ми однозначно виконаємо це зобов'язання», – зазначив міністр.

Конфлікт між Демчишиним і ДТЕК почався в серпні минулого року, коли нинішній міністр енергетики та вугільної промисловості очолив Нацкомісію регулювання енергетики (згодом її було перетворено в НКРЕКП). Сторони не змогли знайти компромісу в тарифоутворенні для генерувальних компаній та погашенні багатомільярдних боргів держпідприємства «Енергоринок» перед генерацією (сьогодні їхня сума досягла 8,2 млрд грн.). У ДТЕК тарифи вважають заниженими, чим мотивують дефіцит коштів на закупівлю необхідних обсягів вугілля. «Чинний тариф робить будь-який імпорт вугілля для покриття дефіциту запасів на складах збитковим», – стверджує Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital.

Альтернативні імпортним поставки антрациту, необхідного для стабільної роботи генерації, можливі із зони проведення АТО чи з територій невизнаних «ДНР» і «ЛНР».

Тому є труднощі в організації таких поставок: через військові дії нема стабільного залізничного сполучення з територіями Донецької та Луганської областей, які тимчасово непідконтрольні Україні. А відкрита торгівля з «ДНР» і «ЛНР» сприятиме легалізації цих республік і, по суті, унеможливить відновлення контролю над їхніми територіями з боку Києва.

Незважаючи на це, Служба безпеки України за поданням Міненерговуглепрому затвердила дозволи для декількох компаній, дозволивши їм постачати вугілля з непідконтрольних Києву територій Донбасу. У списку опинилися структури зі сфер впливу донецьких бізнесменів: Ріната Ахметова, Олександра Януковича, Юрія Іванющенка, Олександра Клименка, Івана Аврамова, Віталія Вишневецького. Деяким із них увійти в нові бізнес-схеми не завадило кримінальне переслідування з боку Генпрокуратури: запобігти кризі в енергетиці для влади виявилося важливіше, ніж враховувати таку обставину.

У Кабміні підрахували: Україні потрібно вивозити з неконтрольованої території Донбасу як мінімум 800 000 т антрациту на місяць. Небаланс об'єднаної енергосистеми України досягає 3000 МВт на добу вже влітку, до початку опалювального сезону. В аварійному ремонті перебуває 2ГВт потужності ТЕС, у плановому – 2,9 Гвт, 3 ГВт задекларовано відсутність палива, 2,3 ГВт недоступні через АТО. Запаси на складах ТЕС станом на 3 серпня 2015 року становлять 1,37 млн т, тоді як у червні-липні 2014-го вони досягали 3,4 млн т. При цьому 56% від загального запасу вугілля на ТЕС становлять склади, ізольовані на Бурштинській і Луганській ТЕС.

Щоб пройти опалювальний період, за даними Міненерговугілля, до жовтня на ТЕС усього необхідно накопичити не менш як 3,5 млн тонн вугілля. Майже половину цього обсягу має становити вугілля антрацит, який видобувають тільки на непідконтрольних Україні територіях Луганської та Донецької областей. Він необхідний для завантаження генерації, яку контролює ДТЕК, держкомпанії «Центренерго», а також ТЕС, що входять у структуру «Донбасенерго», підконтрольної, за офіційною версією, донецькому бізнесмену Ігореві Гуменюку.

Голова Донецької ОДА Павло Жебрівський 29 липня конкретизував структуру власності цієї компанії: «У мене був керівник «Донбасенерго». Є запитання. Тому що через Ігоря Гуменюка це фактично власність Олександра Януковича. Вони продали 34%, але ще 34% перебувають у власності Олександра Януковича».

Автор: 

Джерело: forbes.ua

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Трамп зробив гучну заяву на підтримку України

Президент США Дональд Трамп заявив, що необхідно встати на захист суверенітету держав всього світу – від України до Південно-Китайського моря....

Це може бути цікавим

Парламент Угорщини засудив український освітній закон

Парламент Угорщини одноголосно схвалив резолюцію із засудженням українського закону про освіту, повідомляє Європейська правда з посиланням на угорське видання Ma....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....