Патрульна поліція: служба зі зброєю, але з невизначеними законом повноваженнями

Вже скоро буде майже місяць як нова патрульна поліція вийшла на вулиці міста Києва контролювати, як громадяни дотримуються правил дорожнього руху, та забезпечувати громадський порядок.

Починаючи з 4 липня патрульні добросовісно виконують свою роботу, чим справді тішать жителів столиці. Як от коли вперше за багато років в місті поліція евакуювала автомобіль із “зебри”, що заважав пішоходам переходити дорогу. Були й негативні резонансні інциденти, найгучнішим з яких за період функціонування Національної поліції став випадок, коли патрульний бризнув водію в обличчя сльозогінним газом через те, що той відмовився передати права поліцейському прямо в руки. Забігаючи на перед, зазначимо що водій діяв в межах закону, тоді як представник поліції можливо перевищив свої службові повноваження.

Говорячи про повноваження нової поліції, варто нагадати, що закон “Про поліцію”, який був ухвалений Верховною Радою України 2 липня поточного року, та визначав правові основи організації та діяльності Національної поліції, а також статус поліцейських, до сьогодні непідписаний Президентом. І виникають слушні запитання: якими законодавчими документами регулюється діяльність патрульної поліції? Відповідно до яких законів будуть нести відповідальність за свої дії працівники нової поліції та чи будуть взагалі? Який нинішній статус  поліцейських?

Відповідно до закону №2822  “Про поліцію” від 13 травня 2015 року, національна поліція визначається як “центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидіючи злочинності, підтримуючи публічну безпеку та порядок”.

Також в документі зазначається, що систему поліції складають центральний орган управління та територіальні органи поліції, а у складі поліції функціонують кримінальна і патрульна поліція, органи досудового розслідування, поліція охорони, спеціальна поліція і поліція особливого призначення.

Відзначається, що призначенням і звільненням керівника поліції займається Кабмін за поданням прем'єр-міністра відповідно до положень глави МВС.

Здавалося б, закон написаний та ухвалений, та у повному обсязі забезпечує правове регулювання діяльності поліції. Однак Президент не спішить ставити під ним свій підпис. Ще 8 липня Петро Порошенко заявляв, що найближчим часом документ буде підписаний, та країна за декілька місяців повністю перейде на нову систему поліції.

Для того, щоб не допустити тих випадків... коли одночасно діють міліція і поліція, а ще, не дай Господь, почнеться протистояння силовиків, визначити кінцевий термін - за 2-3 місяці всі мають перейти на поліцейську систему організації правоохоронних органів, не лише патрульні, а всі, починаючи від районного слідчого, - наголошував  глава держави.

В той час перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе зазначала, що до підписання очільником держави закону “Про поліцію” патрульні працюватимуть в тестовому режимі.

“Хлопці заступають на службу в тестовому режимі за наказом Міністерства внутрішніх справ і, виходячи з закону, який, сподіваємося, буде підписано скоро“, - коментувала замміністра внутрішніх справ ситуацію довкола непідписаного закону.

Поліцейські до сьогодні, як вказувала Згуладзе, працюють як служба МВС до набрання законом чинності.

Вони діятимуть за старим законодавством, і, якщо чесно, це буде навіть добре, тому що буде більш плавний перехідний процес“, - сказала заступник міністра.

Виникає запитання, як саме непідписаний до сих пір законодавчий документ, що повністю регулює діяльність поліції, впливає на повноту їх повноважень.

Вони можуть виписувати звичайні протоколи, але не можуть виписувати електронні протоколи. Але це не проблема. Ми почнемо з тих процедур, які зараз існують, щоб вони відчули вулицю, відчули себе на вулиці. Тому що навчання - це одне, а справжнє навчання починається, коли поліцейський заступає на службу“, - уточнила Згуладзе.

Тим часом міліціонери, чи то від образи, що їх функції на себе скоро візьме патрульна поліція, чи від досвідченості в таких питаннях, сприймають  поліцію за громадське формування, ніж за орган в системі МВС.

Дільничний одного з районів Києва, який побажав залишитися анонімним, розповів Platfor.ma, що залишається незрозумілим, який статус мають патрульні, оскільки закон про поліцію до сих пір не підписаний.

"Взагалі-то виходить, що у нас незаконне збройне бандформування. Начебто про них (поліцію – Ред.) є якийсь указ або інструкція. Але якщо вони працюють як міліціонери, то виходить порушенням правил є носіння фірмового одягу. Ні в якому статуті, ніде не прописані такі шеврони, форма, розфарбування машин і проблискові маячки", - заявляє міліціонер.

Отака вийшла юридична колізія: служба де-факто існує, обов’язки свої патрульні виконують, і навіть отримують за це вдвічі, якщо не втричі більше за працівників міліції, однак де-юре статус та повноваження патрульної служби залишаються невизначеними. І рішучість та бажання очільника держави до змін покаже те, як довго триватиме президентське “найближчим часом”.

Джерело: Інформаційне агентство "ЦКП"

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Учені відкрили найголовнішу таємницю піраміди Гізи

Протягом століть було загадкою, як єгиптяни мали технологічні можливості для того, щоб побудувати Велику піраміду Гізи, яка є єдиним із Семи Чудес Стародавнього Св....

Це може бути цікавим

Силовики ліквідували в Києві підпільний цех із виготовлення зброї

Прокуратура Києва, спільно з співробітниками СБУ та Нацполіціі, виявила на території гаражного кооперативу в Києво-Святошинському районі підпільний цех із виробн....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

У США помер відомий музикант

У суботу, 23 вересня, в США помер американський соул-співак Чарльз Бредлі....