Протистояння антикорупційних активістів і Кабміну триває

Суд роз'єднав позов ТІ Україна проти Кабміну на два і відмовив по першому з них. Юристи: це політичне рішення.

15 липня Окружний Адміністративний суд Києва фактично відмовив у задоволенні позову Transparency International Україна проти Кабінету міністрів України, Секретаріату Кабміну і заступника міністра Кабінету міністрів Романа Греби. Під час засідання суд розділив позов на два, і переніс розгляд ключових вимог громадськості по скасуванню рішення Уряду на невизначений термін. Відмова ж суду стосувалась позову про визнання незаконними дій уповноваженого представника Кабміну Романа Греби по організації виборів громадської частини конкурсної комісії НАЗК 17 травня цього року. Нагадаємо, що спочатку ТІ Україна подавала до суду два окремі позови: про скасування результатів виборів громадської частини конкурсної комісії НАЗК, а також про скасування актів Кабміну щодо складу комісії. Під час попереднього розгляду справи 24 червня Окружний адміністративний суд вирішив об’єднати ці справи, оскільки вони мають спільне підґрунтя. Утім, під час розгляду справ по суті, той же самий суд вирішив знову їх роз’єднати , мовляв, це прискорить розгляд.

Судове засілання тривало близько 4-х годин.a Сторону позивача представляли юридичні радники ТІ Україна Софія Ковач та Дмитро Кузін, а сторону відповідача – Роман Греба та представники Кабміну і Секретаріату КМУ. Справу розглядала колегія з трьох суддів на чолі з Володимиром Келебердою, відомим своїм суддівством справи проти екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка щодо побиття студентів під час Євромайдану та іншим скандальним справам.

На жаль, судді не побачили порушень у тому, що більшість громадських організацій, які обирали частину конкурсної комісії НАЗК, не надали документів, що підтверджують їхній досвід роботи щодо запобігання корупції протягом року, як це передбачено у законодавстві. Також, вони не зважили на той факт, що представник Кабміну Роман Греба допустив до участі в громадських зборах усі організації, що подали заявки, не зважаючи на їхню фаховість в антикорупційній сфері. Суд не взяв до уваги й те, що кількість недійсних бюлетенів для голосування за членів громадської частини комісії НАЗК виявилася більшою, ніж це зазначено у протоколі ініціативних зборів.

Позовна вимога ТІ Україна про визнання незаконною Постанови Кабміну про внесення змін до Положення про проведення конкурсу на посади членів НАЗК була виокремлена в окрему справу. Згідно Закону України «Про запобігання корупції» комісія має складатися з 8-ми осіб, а Кабмін затвердив склад конкурсної комісії у кількості 7-ми осіб без представника Верховної Ради.

«Судді не задовольнили більшість наших клопотань, зокрема стосовно допита свідків, ретельного вивчення документів, які подав Кабмін на цьому засіданні, аби підготувати уточнення позовних вимог. Окрім того, суд виокремив одну з наших позивних вимог в окрему судову справу, і це вплинуло на рішення. Адже всі наші вимоги пов’язані між собою. Сьогодні суд фактично розглянув «справу про наслідки», а потім буде розглядати «справу про причини».

Також суд не дослідив під час судового розгляду документи, які засвідчують відсутність досвіду громадських організацій у сфері запобігання корупції, і не взяв до уваги те, що ці організації не були правомочними брати участь в ініціативних зборах. Головуючий сказав, що дослідив ці матеріали за межами судового засідання, і у нього вже сформувалася думка. Але всі матеріали і коментарі до них мають розглядатися під час судового засідання, й оцінка доказів має відбуватися саме на судовому засіданні. Ми вважаємо, що суд не занурився у справу, не розглянув її по суті, не схотів розбиратися в наданих документах і формально підійшов до справи. До речі, так само, як і Роман Греба під час підготовки і проведення ініціативних зборів», - зауважив Дмитро Кузін.

З ним погоджується і Софія Ковач: «Ще під час розгляду справи судді зазначили, що у них вже є сформована думка з приводу організацій, які ми свого часу назвали «фейковими», і довели це за допомогою документів. Суд же сказав: не треба затягувати процес, ми достатньо ознайомилися з матеріалами справи. Чому ж тоді вони не побачили ніяких порушень? Також дуже дивує від’єднання нашої вимоги про скасування Постанови Кабміну в окрему справу». Юристи ТІ Україна вважають, що суд діяв упереджено і, вочевидь, прийняв політичне рішення.

На даний момент команда ТІ Україна радиться з провідними антикорупційними громадськими організаціями про свої подальші кроки у справі проти Уряду.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....

Це може бути цікавим

18% россиян готовы голосовать за вымышленного кандидата - опрос

Левада-центр предложил россиянам ответить на вопрос, готовы ли они проголосовать на президентских выборах за кандидата по имени Андрей Семенов, которого "поддержа....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Около 40% рабочих муравьёв целыми днями бездельничают

Научный журнал Plos One (Биохимия) опубликовал статью, опровергающую стереотип о высоком трудолюбии муравьёв....