Експерти розкритикували нові "пивні закони"

Експерти медичної групи Реанімаційного пакету реформ поставили під сумнів нові закони, згідно з якими пиво прирівнюється до алкогольних напоїв.

Про це вони повідомили у своїй заяві до депутатів ВР

 - Від імені медичної групи Реанімаційного Пакету Реформ та коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» звертаємося до Вас щодо неприйнятності законопроектів № 2971, 2971-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв» та 2971-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання виробництва та обігу пива» у пропонованих редакціях, - відзначили вони.

З 1 липня 2015 р. усі напої, що містять спирт етиловий в кількості понад 0,5% будуть визнані алкогольними напоями, зокрема ця норма стосується пива. Це означає, що на пиво та інші напої місткістю понад 0,5% діятимуть норми законодавства, які розповсюджуються на алкоголь. Зокрема обмеження діятимуть на рекламу пива у ЗМІ та на зовнішніх рекламних носіях, спонсорство, а продавати пиво можна буде лише у місцях продажу площею більше 20 м. кв тощо.

Варто зазначити, що зазначене законодавче нововведення є прогресивним і важливим кроком на шляху до захисту дітей та молоді від початку пиття. Як відомо, пиво є першою сходинкою на шляху до вживання більш міцного алкоголю. Вітчизняні фахівці констатують ранній вік початку вживання алкоголю та частоту його споживання у великих дозах. Сьогодні Україна є лідером серед країн Європи та СНД за споживанням пива дітьми у віці 11-15 років та займає друге після Чехії місце у рейтингу. Варто зазначити, що у 2010 р. Україна займала 1 місце серед 38 країн HBSC за показником споживання слабоалкогольних напоїв.

Слід також зауважити, що згідно з показниками Європейської бази даних «Здоров’я для всіх» стандартизований коефіцієнт смертності від причин, пов’язаних з алкоголем в Україні є одним з найбільших у Європі. В цьому контексті Україна поступається місцем лише Казахстану та Білорусі. В Україні щорічно помирає понад 40 тис. осіб, від причин прямо пов’язаних з алкоголем. Відомо, алкоголь непрямим чином підвищує ризик більше 200 різноманітних хвороб, зокрема, туберкульозу, деяких видів раку, пневмонії, інсульту, панкреатиту, хвороб печінки, епілепсії, а також транспортних та інших нещасних випадків, вбивств та самогубств. Як стверджують науковці, головню причиною алкогольних проблем є споживання алкоголю незалежно від того міститься він у вині, пиві або міцних напоях.

Зважаючи на сумнозвісну статистику, існує гостра необхідність захисту дітей та молоді від початку вживання алкоголю, зокрема і пива.

Реанімаційний Пакет Реформ 16 червня 2015 р. висловлював свою категоричну позицію щодо неприйнятності проекту закону № 2971 у формі заяви та прес-конференції за участі народних депутатів – представників різних політичних сил. Натомість 17 червня група парламентарів зареєструвала альтернативний проект закону № 2971-1, який не лише враховує майже усі норми попереднього законопроекту, але й пропонує інші негативні норми. Так, автори законопроектів пропонують:

  1. Заборонити продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів на відстані менш ніж 100 метрів від загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів у торгових приміщеннях (будівлях) з площею менше 20 кв. м. Наразі, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ №854 від 30.07.1996, заборонено продавати алкоголь у торгових приміщеннях площею менше 20 кв.м. скрізь. Якщо законопроект № 2971-1 буде ухвалено, продавати пиво та горілку можна буде в будь-якому приміщенні, аби воно було в 101 метрі від навчального закладу, а якщо площа більша 20 кв. м. - в 1 метрі від нього.
  2. Дозволити розповсюдження та продаж будь-яких товарів, які пов’язані з реалізацією пива в місцях продажу, споживанням пива та спонсорcтвом з використанням знаків для товарів і послуг, під якими випускається пиво. Очевидно, що метою цієї діяльності є залучення нових споживачів, зокрема і серед дітей. Цією нормою, по суті, пропонується дозволити стимулювання продажів як інструменту із заохочення до споживання.
  3. Не поширювати обмеження на рекламу та спонсорство на телебаченні і радіо продуктів, що відносяться до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 (пиво із солоду (солодове), рекламу знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються такі продукти. На догоду виробникам пива, цією нормою фактично пропонується дозволити рекламу цього напою, яка є головним інструментом збагачення пивної галузі за рахунок залучення до споживання широких верств населення, зокрема і молодого покоління.

До того ж, доопрацьований текст законопроекту за номером 2971д поданий народним депутатом Южаніною Н. П. включає положення, якими автор пропонує дозволити рекламу пива в місцях продажу, а також на радіо і телебаченні. Даний проект закону в основному дублює суть двох попередньо зазаначених законопроектів.

Ми виступаємо за недопущення прийняття зазначених законопроектів, які по своїй суті лобіюють бізнес-інтереси виробників пива та зберігають для них можливості й надалі активно залучати молодь до споживання цього напою. Вважаємо, що такі наміри пивної індустрії прямо протилежні кращим практикам захисту населення від вживання алкоголю у світі, в тому числі й стратегіям Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Пропонуємо відкликати законопроекти 2971, 2971-1 та 2971д на доопрацювання, під час якого прибрати усі вище згадані норми і залишити питання, які стосуються дерегуляції ринку. Вимагаємо прибрати вищезгадані норми, спрямовані на залучення дітей та молоді до вживання пива. Прийняття законопроектів у пропонованому авторами вигляді є неприйнятним!

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Маск раскроет главную цель SpaceX

Глава SpaceX Илон Маск в Twitter пообещал раскрыть новые подробности системы ITS (Interplanetary Transport System), предназначенной для колонизации Марса, представленной год назад....

Це може бути цікавим

Смертельное ДТП в Киеве: погиб молодой мужчина

В Киеве на съезде с Дарницкого моста возле улицы Причальной погиб молодой мужчина на велосипеде....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Россия перебросила спецназ в Минск

В столицу Беларуси Минск прибыли подразделения российского спецназа для участия в совместных тактических учениях....