В міліції розповіли, як боротися з інтеренет-шахраями

Протягом останніх п’яти років в столиці  кіберзлочинність зросла у кілька десятків разів. Якщо у 2011 році було викрито лише 9 кримінальних справ за фактами учинення таких правопорушень, то упродовж 2014 року працівниками управління боротьби з кіберзлочинністю ГУМВС України в місті Києві було задокументовано 304 злочини вказаної категорії, а станом на 1 червня поточного року вже 65, передає прес-служба МВС.

Серед основних видів кіберзлочинів на сьогоднішній день є:

-        шахрайство з пластиковими платіжними картками;

-        несправжні Інтернет-аукціони та шахрайства, що учиняються у сферікупівлі-продажу товарів і послуг через безкоштовні дошки оголошень мережіІнтернет;

-        шахрайство з банківськими кредитами;

-        пошук та використання «проривів» (похибок) в програмах;

-        розсилка листів (спам);

-        азартні ігри в он-лайн середовищі;

-        викуп та реєстрація доменних імен (кіберсквоттинг);

-        крадіжка послуг (фоункрейкинг);

-        створення вірусів;

-        крадіжка інформації та особистих даних;

-        викрадення у електронних ЗМІ неправдивих новин;

Читайте також: Як уникнути шахрайства при купівлі житла у новобудовах

Одним з найбільш поширених злочинів сьогодення вищезазначеної категоріїє шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням грошовими коштамигромадян із використанням всесвітньої комп’ютерної мережі Інтернет приукладанні договорів купівлі-продажу товарів та послуг.

Типова схема учинення таких кримінальних правопорушень є доволіпростою. Зловмисник розміщує оголошення у всесвітній комп’ютерній мережіІнтернет щодо продажу товарів або надання послуг будь-якогопризначення. Після того, як до нього звертається покупець (замовник)зловмисник вимагає виплатити грошові кошти за такий товар або за послугу, шляхом перерахування на банківську платіжну картку або на електроннийгаманець. Після перерахування коштів зловмисник не надсилає товар або ненадає відповідні послуги. В іншому випадку при розміщенні оголошень зпропозицією купівлі товару, шахраї, зацікавивши продавця вигідноюпропозицією, пропонують перерахувати грошові кошти на картковийрахунок продавця та дізнаються номер рахунку, персональні дані і номермобільного телефону власника, начебто для з’ясування питань, які можутьвиникнути при перерахуванні коштів. У подальшому на мобільний номервласника карткового рахунку телефонує особа, яка представляєтьсяпрацівником банківської установи та повідомляє, що кошти не можливо будезарахувати від юридичної особи у зв’язку з неактивованою відповідноюфункцією. Однак це модна швидко вирішити шляхом здійснення ряду дій білянайближчого банкомату. У результаті здійснення таких дій, громадяни, нерозуміючи їх суті, самостійно перераховують кошти на рахунки шахраїв, абоактивують функції, які надають зловмисникам можливість заволодітигрошовими коштами, що знаходяться на карткових рахунках громадян.

Аби не стати жертвою зазначеного виду злочину, радимо дотримуватисьнаступних рекомендацій:

 1. Переконатисьунадійностімагазинуабопродавця, для чогопотрібнозв’язатися з представником магазина абобезпосередньо з продавцем зареквізитами, вказаними на веб-ресурсі.
 2. У мережіІнтернетпровестиперевірку за назвоюінтернет-магазинуабо за номером телефону продавця, з метою виявленнявідгуків про данийсуб’єктгосподарюванняабо про особу.
 3. Перевіритивартість товару, якийвибажаєтепридбати, якщоцогоцінанабагатонижча, ніж в іншихінтернет-магазинах - це повинно Васнасторожити.
 4. З’ясуватитерміни доставки та спосіб оплати товару.
 5. За допомогоюмережіІнтернетперевіртемісцезнаходженняінтернет-магазину або особи-продавця (адресу вказану на сайті).
 6. Оплату придбаного товару кращевсьогоздійснюватикур’єру приотриманні та післяперевірки покупки.
 7. У разіякщо Ви є держателем банківськоїплатіжноїкартки та Вам намобільний номер телефонує особа, яка представляєтьсяпрацівникомбанківської установи і вимагаєповідомитиперсональнуінформацію таінформацію по платіжнійкартці, в жодномувипадку не надавайте такихвідомостей. Зверніться до найближчоговідділенняВашоїбанківськоїустанови та проконсультуйтесь з працівниками банку.
 8. Якщопід час моніторингу сайта Інтернет-магазина чителефонноїрозмовиз йогопредставником Ви дізналися про тривалийтерміночікуваннязамовленого товару, заниженуйоговартість, передплату за покупку від50%, відсутністьконтактноїінформаціїстосовноінтернет-магазина (адреса, телефон) чибагатопоганихвідгуків про його роботу, подумайте продоцільністьздійснення покупки у вказаномумагазині.

Читайте також: Нардеп розповів, як боротиметься із шахрайством у суді

Іншим поширеним видом шахрайств, є незаконне заволодіння грошовимикоштами громадян, пов’язане з підробленням банківських платіжних карток.

Найчастіше учиненню даного виду кримінального правопорушення передуєвикористання зловмисниками скіммінгових пристроїв. Скіммінг (з англ.skimming) — крадіжка даних карти за допомогою спеціального пристрою -,,скіммера”. Зловмисники копіюють всю інформацію з магнітної стрічки карти(ім’я власника, номер картки, термін закінчення її дії, CVV та CVC-коди). Прицьому дізнатися ПІН-код можна за допомогою міні-камери або накладок наклавіатуру, встановлених на банкоматах.

На сьогоднішній день працівниками підрозділів боротьби з кіберзлочинністюта спеціалістами в даній галузі всього світу розроблено цілий ряд досить нескладних правил, дотримання яких, може і не вбереже Вас повністю, алезначно зменшить ризик стати жертвою шахраїв, які займаються заволодіннямгрошових коштів шляхом підроблення банківських платіжних карток.

 1. Не рекомендується зберігати всі грошові кошти на банківській платіжнійкартці. Також доречно буде встановити ліміт на щоденне або разове зняттягрошових коштів з карткового рахунку. Крім того, спеціалісти рекомендуютьпідписатись на SMS - інформування про проведенні транзакції.
 2. Категорично не рекомендується користуватись банкоматами, якізнаходяться у безлюдних та погано освітлених місцях. Перед початкомроботи необхідно уважно оглянути пристрій (банкомат) у тому числіклавіатуру, оскільки, найчастіше для заволодіння ПІН-кодом держателябанківської платіжної картки зловмисники використовують так званупідкладну клавіатуру, яка встановлюється поверх справжньої. Наявністьпідкладної клавіатури дуже просто помітити, оскільки справжня клавіатуразазвичай лита і ніколи не буде виступати або відходити у деяких місцях відкорпуса банкомата. А ось підкладну клавіатуру, яка встановлюєтьсязловмисниками, можна легко зняти, лише піддівши її з одного боку.
 3. Для фіксації ПІН-кодів зловмисники можуть використовувати мінівідеокамери, тож при введенні ПІН-коду доцільно прикривати клавіатурурукою та знаходитись якомога ближче до банкомату.
 4. Якщо у Вас виниклисумнівищодобезпечногокористуванняданимАТМ –терміналомвжепісля вводу ПІН-коду, то необхіднозняти максимальноможливу суму грошовихкоштів для того, щобзловмисники не заволоділиВашими коштами та терміновоповідомтебанківськуустанову для перевірки.

І на останок, аби не потрапити в неприємну ситуацію одурювання в мережіІнтернет, достатньо мати елементарну обізнаність та прислухатися довищезазначених застережень правоохоронців. Якщо ви все ж стали жертвоюзлочину, не зволікайте, негайно звертайтеся до найближчого відділу міліції.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Выступление Эрдогана в Нью-Йорке закончилось массовой дракой

Президента Турции Реджепа Эрдогана назвали террористом, а его речь в отеле Нью-Йорка завершилась массовой дракой....

Це може бути цікавим

В Госдепе объяснили, как миротворцы ООН связаны с выборами на Донбассе

Специальный представитель Государственного департамента США Курт Волкер заявил, что введение миротворцев ООН на Донбасс обеспечит условия для проведения местны....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Жуткое убийство в Киеве: женщина убила сожителя

На днях в Дарницком районе Киева произошло шокирующее преступление – женщина, находясь в состоянии алкогольного опьянения, ударила ножом своего сожителя, а потом ....