Як змінити себе і Україну, дивлячись кіно

25-28 червня у місті Ржищеві Київської області відбудеться VIII Міжнародний еко-культурний фестиваль «Трипільське коло 2015. Вогонь». Він об’єднає на своєму полі артистів, музикантів, майстрів, громадських діячів, волонтерів, студентів, представників ЗМІ та тисячі небайдужих людей для того, щоб поспілкуватися, поділитися ідеями, послухати якісну музику, передати досвід, набути навички, та й просто відпочити у творчій атмосфері на мальовничих схилах Дніпра.

Соцпортал вже декілька років виступає медіа-партнером фестивалю «Трипільське коло». 

Цього року тематика «Трипільського кола» присвячена стихії Вогню. А гасло фестивалю — «Запалюємо серця!» — підкреслює, що найважливішим для кожної людини є запалити у серці метафоричний Вогонь натхнення, служіння, любові та пізнання. Саме він стане противагою безжальному вогню, що спричиняє конфлікти між людьми та війни між народами, допоможе пройти шлях творення Омріяної України.

Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з партнером і учасником фестивалю, головою благодійного фонду "Омріяна Україна», засновником «Світоглядної академії», громадським активістом Олексієм Толкачовим.

Розкажіть, будь ласка, про свій проект «Омріяна Україна»

«Омріяна Україна» – це благодійний фонд, який реалізовує стратегічну мету – розвиток свідомості людей, зміну ціннісних орієнтирів суспільства. На шляху до цього, я 15 років займався політичною і громадською діяльністю, був переконаний, що потрібно змінювати владу, закони, робити революцію, стояв у витоків революції 2004 року, як один із засновників ПОРИ. Проте з 2008 року я зрозумів, що проблема не в політиках, проблема в людях. Я особисто потерпаю від хамства, грубості, брехні, підступності і від всіх тих негативних рис, що проявляються у спілкуванні з людьми, що мене оточують. Тоді прийшло розуміння того, що потрібно змінювати людей, їхні цінності, заново будувати суспільні стосунки. Так у мене народилась книжка «Омріяна Україна – ключ до майбутнього». Власне, я змалював Омріяну Україну, як країну якісно нових людей. Ми проводили конкурс  «Україна моєї мрії» ще в 2011 році – теж намагалися дізнатися, про що мріють люди. Ми зрозуміли, що ми не поодинокі у своєму баченні України, як країни з іншою якістю суспільства і людей. Навіть діти писали, що вони мріють про країну, у якій люди будуть обмінюватись енергією добра. Вони писали не про євроінтеграцію, а про енергію добра між людьми. В 2011 році ми замислились над тим, що формує світогляд наших молодих людей: У мої часи діти дивились фільми на кшталт «Гардемарини, вперед!», що формувало прагнення до причетності до чогось героїчного, величного; пізніше це були такі фільми, як «Бригада» - усі хотіли бути «конкретними пацанами»; зараз світогляд нашої молоді формують фільми на кшталт «Інтернів» - кінопродукція масового вжитку формує споживацьку свідомість, прагнення до успішності і публічного самоствердження. Це – зовсім не ті орієнтири, на яких може бути засновано суспільство майбутнього.

І що на Вашу думку можна зробити для формування правильних орієнтирів?

Ми придумали, як це можна змінити. Ми вирішили створити програму позаінституціного виховання, адже ні в школі, ні в університеті нас не вчать формувати шкалу цінностей, будувати суспільні стосунки, пізнавати власне призначення у житті. Ми зрозуміли, що існуюча система освіти виховує універсального споживача ширпотребу. Ані свідома людина, ані гармонійна людина, ані щаслива людина теперішньому світові не потрібна. Коли людина щаслива вона не буде залежати від матриці споживання. Так, ми вирішили допомагати людині розвиватись після школи, інституту. Виникло питання  - як це робити. На мою думку, зараз пальму першості у формуванні світогляду має кіно. Кіно ліпить моделі поведінки не гірше ніж література, а інколи формує і більш яскраві образи. Проте в школі кіно ніхто не дивиться кіно з учнями. Вчителі не розбирають смислові навантаження і характери героїв стрічок. Інша проблема: глибоке кіно не рекламується, натомість, широкого поширення набуває розважальне кіно, від якого, чесно кажучи, мало толку. Ми вирішили не просто створити програму «Сто найкращих фільмів для розширення світогляду», ми вирішили створити повноцінний, розрахований на рік курс, назвали його «Світоглядна академія», в рамках якого, ми хочемо провести людину через близько ста фільмів і двадцяти книжок для того, щоб вона трохи інакше поглянула на світ і на своє місце у цьому світі.

Розкажіть, будь ласка, детальніше про «Світоглядну академію».

В рамках «Світоглядної академії» буде запропоновано подивитись фільми починаючи від «Мирного воїна», «Заплати вперед», закінчуючи стрічками, що розкривають суть політичної системи, розбивають певні ілюзії, що нав’язуються споживачам інформаційного продукту, показують, що людина їсть, чому залежить від грошей, що є джерелом щастя… І все це у захоплюючій формі – адже що може бути цікавіше, ніж отримати домашнє завдання переглянути фільм, а потім розглянути його під певною призмою поведінки, цінностей, власної поведінки. За допомогою деяких фільмів, ми будемо прагнути змінити споживацьку модель поведінки людини на творчу – адже виключно споживання не принесе щастя. Лише тоді, коли людина зможе віддавати щось іншим, вона буде щасливою.

Як давно Ви працюєте над цим проектом?

Ми з дружиною вже три роки розробляємо цей проект. Плануємо залучити до нього декілька тисяч людей по всій країні. Плануються сесії в реалі, семінари, тренінгові табори, але основним завданням є - розкрити людям шедеври кіно, книжок і через домашнє завдання досягти того, щоб світобачення людини змінювалось, досягти якісної зміни в поведінці, цінностях. Власне тому ми і назвали цей проект «Світоглядна академія». Ми планували робити це, як безкоштовний проект, але у зв’язку з кризою у нашого благодійного фонду залишилось багато проектів, які ми маємо реалізовувати, але на які ми наразі не маємо грошей. Тому ми вирішили зробити «Світоглядну академію» платною: сто гривень в місяць це невелика сума, для тих, хто хоче приєднатись до нас. Крім того, ці гроші – це добровільні пожертви на інші проекти фонду, але, головне, ми зрозуміли, що тільки знання, за які людина заплатила, вона цінує.

Коли Ви плануєте запустити «Світоглядну академію»?

Ми презентуватимемо цей проект в рамках фестивалю «Трипільське коло». Ми сподіваємось залучити учасників фестивалю до участі у проекті. Сподіваємось, що "Світоглядна академія" стане таким собі "генератором" для людей, які почнуть творити якісно нову дійсність.

Можете розповісти на прикладі, як відбуватиметься навчання?

На тестовому занятті ми будемо дивитись фільм «Заплати вперед» - приклад того, як людина реально може змінити власну поведінку. Домашнім завданням після фільму буде – протягом тижня проаналізувати власну поведінку; скільки людина в день робить вчинків, корисних не для себе; заповнити анкету, дати відповіді на ці питання. Головне завдання тут для людини – працювати із самою собою. Ми спробуємо робити все це дистанційно, адже існують дуже ефективні онлайн механізми. Це також актуально, з огляду на те, що у кожного свій темп роботи: хтось пройде цю програму за 4 місяці, хтось за 1,5-2 роки. Розраховується, що люди будуть дивитись 3 фільми на тиждень.

Ми прагнемо розвинути емоційний інтелект людини, пробити шкаралупу зачерствілості і викликати справжні емоції. Ми віримо, що зможемо зробити життя учасників проекту яскравішими, а також забезпечити отримання ними неоціненного досвіду, адже хороший фільм дозволяє нам прожити життя разом з його героями.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

У Росії затримали бойовиків "Християнської держави"

Російські силовики оприлюднили відео із затриманням в Липецькій області радикалів РПЦ, підозрюваних у підпалах і погрозах розправою за демонстрацію скандального....

Це може бути цікавим

Під Києвом в приватний будинок вдарила блискавка

Сьогодні вранці в селі Пилипча Білоцерківського району через негоду сталася надзвичайна подія....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NaviBand: Нам очень приятно, что в Украине нас так поддержали

Что побудило вас создать свою группу? Случайная встреча нас привела к тому, что мы решили попробовать сделать одну дуэтную песню "Абдымi мяне"....