Новий порядок перетину кордону зони АТО підсилює людський фактор пропускної системи - експерти

Суть нових змін до порядку перетину кордону зони АТО, представлених в якості результату спільної роботи волонтерів та СБУ, говорить про те, що думка громадськості залишилася непочутою в ключових питаннях. В результаті порядок став черговим бюрократичним документом, який знову вимагає серйозних доопрацювань і змін. До такого висновку за результатами його вивчення прийшли юристи громадської ініціативи «Відновлення Донбасу».

За оцінками експертів, новий порядок має ряд позитивних нововведень – скасування отримання окремих перепусток на особистий транспорт, можливість проїхати блокпост без будь-яких документів при загрозі життю, регламентацію проїзду лінії розмежування дітьми до 16 років. Однак разом з тим представлений документ ще більш обмежує права громадян на свободу пересування, фактично легалізує блокування непідконтрольних Україні територій Донбасу і створює значні корупційні ризики.

Найбільш значиме нововведення – це блокування проїзду громадського транспорту, яке загрожує повним припиненням пасажирських перевезень. Єдиним винятком, передбаченим Тимчасовим порядком, є нерегулярні перевезення окремих груп людей, які можуть здійснюватися лише на підставі рішення координаційного центру. При цьому не визначено, в яких саме випадках координаційний центр дозволяє проїзд. В результаті посадові особи фактично наділяються правом на свій розсуд вирішувати, пропускати людей через лінію розмежування чи ні. Враховуючи, що проїзд через кордон зони АТО не може бути повністю зупинений, таке нововведення є найбільшою корупційною загрозою нового порядку.

Крім того, підводні камені містять і норми, що передбачають особливі випадки швидкого отримання дозволу на проїзд. Згідно з новими правилами, такий дозвіл за добу можна отримати від керівників координаційних центрів і координаційних груп за умови надання документів, що підтверджують смерть, хворобу, поховання родичів. Ця норма діяла і раніше та продемонструвала свою неефективність в екстрених ситуаціях. Крім того, у новому порядку повідомляється, що узгодження на терміновий проїзд може бути як письмовим, так і усним. У разі усної відмови залишається незрозумілим процес її оскарження. Сама по собі можливість усного дозволу також є ґрунтом для зловживань.

Зміни порядку містять цілий ряд протиріч у ключових питаннях. З одного боку, передбачено, що у разі загрози життю і здоров’ю дозвіл на перетин лінії зіткнення не потрібен. Разом з тим, особі може бути відмовлено у наданні дозволу, якщо вона не зможе підтвердити мету проїзду. Тобто в проїзді може бути відмовлено і у випадку, якщо особа не може довести наявність загроз своєму життю та здоров’ю. Зазначені норми дають можливість посадовим особам як дозволити в’їзд навіть за відсутності відповідних підстав, так і заборонити його при їх наявності.

Нарешті, проблемним питанням, що знаходиться поза юридичного поля, залишається електронна система подачі заяв на дозвіл проїзду. Складнощі в тестовій роботі електронної системи, зафіксовані раніше, змушують сумніватися в тому, що з введенням нового порядку вони були усунені автоматично. При цьому, згідно з новим порядком, залишається незрозумілим що робити у випадку, якщо відповідь-підтвердження про подачу документів так і не прийшла на пошту.

Громадська ініціатива «Відновлення Донбасу» пропонує оперативно, ще до повномасштабного впровадження нових правил, доопрацювати їх, ліквідувавши прогалини і недоробки. Зокрема, «Відновлення Донбасу» пропонує прийняти такі зміни:

  1. Необхідно передбачити можливість оскарження дій посадових осіб координаційних центрів і координаційних груп у разі залишення заяви про видачу дозволу на проїзд без відповіді.
  2. Норма про те, що в разі загрози життю та здоров’ю громадян в’їзд/виїзд здійснюється без дозволу, повинна бути сформульована більш коректно. Потрібно регламентувати порядок перетину лінії зіткнення в такому випадку, а також визначити відповідальних осіб за такі переміщення, щоб мінімізувати корупційні ризики.
  3. Проїзд громадського транспорту не може бути заборонений, оскільки це суттєво обмежує права громадян. Єдиний допустимий, але не оптимальний варіант – обмежити такий проїзд конкретними пунктами пропуску.
  4. Необхідно виключити / конкретизувати така підстава для відмови у виїзді на неконтрольовану територію, як протиріччя національним інтересам або загроза правам громадян. Така неконкретизована підстава дає можливість відмовити в проїзді буквально в кожному з випадків.

Тільки в разі усунення згаданих недоробок і ризиків новий порядок може стати основою для врегулювання проблем пропускної системи в зоні АТО і подальшого діалогу Служби безпеки України з громадськістю.

До відома:

«Відновлення Донбасу» – громадська ініціатива, учасники якої разом шукають шляхи виходу з кризи, породженої військовим конфліктом, і подальшого розвитку регіону. Місія ініціативи - об'єднувати думаючих і небайдужих людей для спільного пошуку шляхів відновлення життя регіону Донбас, допомагати в подоланні проблем його жителів – як тих, що залишаються в зоні АТО, так і вимушених виїхати за межі регіону.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Почему Россия верит в свою исключительность

Америка не одинока в попытке представить себя исключительной державой и необходимой силой, действующей во благо всего мира....

Це може бути цікавим

Міністр екології закликав українців не спалювати сухе листя

-Зараз в Україні завершується сезон збирання урожаю і відповідно всі масово спалюють опале листя, бадилля та траву, забуваючи при цьому, що дим завдає шкоди не лише ....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В сети опубликовали видео момента страшного ДТП в Харькове

Появилось видео жуткого ДТП в Харькове с камеры наблюдения....