Експерти порадили, як забезпечити якісні дороги

Основні проблеми вітчизняної транспортної інфраструктури не вирішаться, поки в Україні не буде створено Спеціального дорожнього фонду. У цьому переконані фахівці ГО «Публічний аудит», які провели аудит ефективності «Укравтодору», – повідомляє прес-служба громадської організації.

«У цьому році з 22,5 млрд грн, передбачених на фінансування дорожньої галузі, лише 2,7 млрд грн піде на ремонт доріг – решта суми передбачена на обслуговування боргу, адже через девальвацію національної валюти загальні витрати на виконання боргових зобов’язань підвищилася до 19,1 млрд грн. Запланованих на утримання доріг коштів може вистачити на ремонт десь 240 км – при тому, що на балансі «Укравтодору» перебуває близько 170 тис. км доріг», – зазначає керівник дослідження Володимир Тарчинський.

За твердженням аудиторів, продовжується тенденція фінансування «Укравтодору» минулих років. Так, у 2013 році обсяг фінансування в середньому становив 27 % від запланованих видатків, тому з передбачених понад 4 тис. км автошляхів вдалося відкрити рух лише на 626 км.

У 2014 році цей обсяг взагалі зменшився до 10%, тому роботи з будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг майже не виконувалися. А з 6,8 млрд грн запланованих кредитних коштів фактично надійшло лише 707,9 млн грн.

«Потрібно бути реалістами та розуміти, що боргове навантаження лише набиратиме сили, адже економіка країни перебуває в стагнації, а явні перспективи для гривні – її подальше знецінення. Наші дороги й надалі руйнуються, і чим довше затягувати з поточним та капітальним ремонтом доріг, тим більше коштів буде необхідно в майбутньому. Ще в 2012 році і влада, й експерти сходилися на тому, що фінансування доріг у сумі не менше, ніж 80 млрд грн, дозволило б за 10-12 років вивести їх на єврорівень. За теперішнім курсом ідеться вже про 200 млрд грн, і сума підвищуватиметься щорічно. До того ж, у країну не підуть іноземні інвестиції, поки наші дороги будуть у такому занедбаному стані, як сьогодні», – стверджує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

«За рахунок яких коштів повинні утримуватися в належному стані автомобільні дороги України в першу чергу? Це кошти дорожнього збору, митні збори з імпорту пального, а також нещодавно введений 5% збір із продажу підакцизних товарів, які реалізовуються на АЗС. Раніше ці кошти потрапляли в «Укравтодор», але від минулого року вони розчиняються в загальному котлі податків, із якого потім на дорожню галузь повертаються крихти», – зазначає Максим Гольдарб.

Він вказує, що якби було правильно розподілені фінансові потоки і ці кошти спрямовувалися в Спеціальний дорожній фонд, галузь отримала б суттєву підзарядку: «просто для розуміння – цей податок у рік назбирує близько 36 млрд грн, мінімальна потреба на утримання доріг – 35–40 млрд грн».

Наразі ж кредитний портфель «Укравтодору» нараховує близько 43 млрд грн. Пік боргових розрахунків припадає саме на 2015 рік – це кредити вітчизняних та іноземних банків, залучені державою або під державні гарантії на розвиток дорожньої мережі у період із 2005 по 2011 роки (12,5 млрд грн), а також облігації, випущені «Укравтодором» і розміщенні в українських банках у 2012–2013 роках (8,4 млрд грн). Оскільки термін дії більшості кредитних угод добігає кінця в цьому та наступному роках, галузь перебуває у величезній фінансовій напрузі. «З запланованих коштів максимум, який буде профінансовано державою, піде на погашення боргів Укравтодору для недопущення дефолту “Укравтодору», – розповідає Володимир Тарчинський.

Він додає, що тягар утримання доріг на сьогодні фактично буде перекладено на місцеві бюджети. Адже днями законодавці внесли зміни до Бюджетного кодексу, що передбачають можливість фінансування ремонту доріг державного значення за рахунок коштів місцевого бюджету, начебто, на паритетних договірних засадах.

Проте нашій країні, за його словами, потрібен проект розвитку всієї транспортної інфраструктури для отримання в подальшому відповідних коштів ЄС – так, як це зробила свого часу Польща, отримавши від Європейського Союзу 10 млрд євро, що на 80% покрило всі витрати на будівництво.

Також одним із пріоритетів у розвитку шляхового господарства є платні автомагістралі за моделлю спільної власності (інвестор та держава), коли по завершенні терміну інвестиційного договору автодорога переходить у національну власність. До речі, виручку від них отримує виключно дорожнє господарство – державна казна на цю заначку не претендує.

Серед можливих виходів із кризової ситуації для транспортної інфраструктури «Публічний аудит» також бачить: реструктуризацію наявних боргів, зниження відсотків, збільшення строків дії договорів позики, що дасть змогу вивільнити частину коштів. Разом з тим на сьогодні важливо гармонізувати вітчизняне законодавство з європейським саме в розрізі фінансування та обслуговування автодоріг.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Известная спортсменка пожаловалась на ситуацию со спортом в Украине

Первая ракетка Украины Элина Свитолина пожаловалась на ситуацию в украинском спорте....

Це може бути цікавим

ДТП в Харькове: следствие изучает причастность к ДТП водителя Touareg

Начальник управления Нацполиции в Харьковской области Олег Бех во время брифинга заявил, что статус водителя Volkswagen Touareg, столкновение с которым совершила на своем ....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

NASA показало незвичне фото тіні супутника на поверхні Юпітера

Вчені NASA опублікували знімок поверхні Юпітера, на якому можна побачити тінь супутника планети Амальтеї....