Вчені: Рибі-пилі для розмноження не потрібен самець

Група вчених під керівництвом Ендрю Філдса з Університету штату Нью-Йорк в Стоуні-Брук виявила, що пілорили, більш відомі як риби-пили, здатні розмножуватися партеногенезом. Це перший приклад партеногенезу хребетних тварин у дикій природі. Стаття про дослідження прийнята до друку в журналі Current Biology, коротко про роботу пише сайт Nature.

Партеногенез - форма статевого розмноження, при якому яйцеклітини розвиваються без запліднення. Утвориться дочірня особина є практично повною генетичною копією материнської (за винятком невеликого числа знову виникаючих мутацій). У хребетних тварин партеногенез спостерігався у невеликої кількості видів і тільки в неволі. Варто відзначити, що в природі є цілі популяції ящірок, що складаються тільки з партеногенетических особин. Однак «початкові» особини виникають при міжвидових схрещуваннях, і дослідники розходяться в думках, чи вважати їх окремими видами або підвидами інших видів (з тексту огляду можна зробити висновок, що автори описуваної статті дотримуються другої точки зору).

Риба-пила відноситься до скатів, найближчих родичів акул. Раніше ареал її проживання простягався вздовж усього східного узбережжя США. Зараз він скоротився до південно-західного узбережжя Флориди, і риба знаходиться на межі зникнення.

Автори вивчали генетичну різноманітність риби-пили в цій популяції, щоб визначити, наскільки часто в ній відбуваються близькоспоріднені схрещування. При цьому визначався коефіцієнт генетичної близькості. Це величина, що приймає значення від 0 до 1 і відображає ступінь подібності генотипів різних особин. При цьому 0 означає, що батьки були максимально генетично віддалені один від одного в рамках однієї популяції, а 0,5 - що вони були рідними братом і сестрою. У семи риб з досліджених 190 цей коефіцієнт виявився близьким до одиниці, і з цього було зроблено висновок, що вони з'явилися на світ в результаті партеногенезу. Сім риб - досить велика частка, майже чотири відсотки, що дозволяє виключити можливість випадкового збігу.

Наукова група припускає, що до партеногенезу деякі види вдаються, якщо щільність їх популяції стає занадто мала, і самкам стає складно знайти самців для спаровування. Якщо це припущення вірне, партеногенез повинен бути більш поширений серед видів, близьких до вимирання.

Ніколас Далві, морський еколог Університету Саймона Фрейзера (Бернаби, Канада), попереджає, що одного лише партеногенезу недостатньо для збереження риби-пили, і вказує на важливість конкретної програми по збереженню цього виду. Пов'язано це з тим, що партеногенез ніяк не збільшує різноманітність генофонду. При отсутсвии статевої рекомбінації генів повільне накопичення мутацій рано чи пізно призводить до деградації виду, навіть якщо число його представників досить велике (храповик Меллера).

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Телескоп ALMA получил снимок необычной звезды, похожей на глаз

Исследователи получили первые детальные снимки старой звезды U Antliae....

Це може бути цікавим

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

В Китае изобрели вакцину от кариеса

Избыток сладкого и плохой уход за полостью рта способствуют развитию кариеса и разрушению зубной эмали, от которого страдают до 90 процентов населения....