У Києві відкриється унікальна виставка автографів українських поетів

У четвер, 28 травня 2015 року о 15.00 у Зеленій залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України – відкриття документальної виставки «Поетичні автографи. Українська лірика ХХ століття».

Представлені в експозиції автографи видатних українських поетів хронологічно охоплюють ціле ХХ століття: Микола Зеров, Євген Плужник, Леонід Первомайський, Євген Гуцало, Валентина Ткаченко, Василь Симоненко, Микола Холодний, Євген Сверстюк, Ірина Жиленко, Абрам Кацнельсон.

Ліричні свідчення епохи постають у супроводі численних біографічних документів, листування, авторських поетичних збірників, рецензій, спогадів, фотографій. Виставка розповідає не лише про визначальні періоди чи моменти творчості названих митців, а й про життєві перипетії та коло спілкування. Голоси поетів звучатимуть у записах з фондів ЦДКФФА ім. Г. Пшеничного.

До участі в урочистому відкритті запрошені дружина Євгена Сверстюка Валерія Андрієвська; дружина Євгена Гуцала, письменниця та перекладачка Леся Воронина; донька Ірини Жиленко – історик Ірина Жиленко-мол.; син Валентини Ткаченко, кінохудожник, заслужений діяч мистецтв України Роман Адамович; науковий консультант експозиції, доктор філології Елеонора Соловей; академік НАН України; літературознавець, почесний президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецький; директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський; Голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, Голова Київської міської організації НСПУ Володимир Даниленко; директор Національного музею імені Тараса Шевченка Дмитро Стус; доктор філології, професор, літературознавець і літературний критик Володимир Панченко; керівники українських видавництв Віра Соловйова («Кліо»), Леонід Андрієвський, Тетяна Майданович («Криниця»), Михайло Слабошпицький («Ярославів Вал») та ін.; письменники, мистецтвознавці, керівники та співробітники архівних і музейних установ.

Презентацію виставки супроводжуватиме виступ відомого джазового саксофоніста Віктора Павелко. Протягом експонування «Поетичних автографів» (до 25 вересня 2015 року) заплановано проведення літературних заходів та творчих зустрічей.Упорядники експозиції – співробітники відділу використання інформації документів Юлія Бентя, Ілона Таміліна, Оксана Олійник; науковий консультант – доктор філології, професор, автор і упорядник численних видань Елеонора Соловей.

Вхід вільний.

 Олена Чижова, директор ЦДАМЛМ України:

«Документи, представлені на виставці, – окремі перлинки з унікальної скарбниці архіву-музею. Українські поети – філософи. Лірика, від любовної до громадянської, – ментальна особливість української душі. Сьогодні цього бракує. Очевидно, що в експозиції немає змоги представити абсолютно все, що хотілося. Натомість ми зупинилися на непересічних постатях, значення яких досі не осмислене і не оцінене належною мірою».

 Елеонора Соловей, доктор філології, професор, науковий консультант виставки:

«Автографи поетів, поза всяким сумнівом, мають свою магію: прилучають нас до творчого акту, до злетів натхнення, «секретів поетичної творчості». Крім того, вони мають колосальну наукову цінність як матеріал для роботи текстологів, для встановлення канонічного тексту, для з‘ясування спірних моментів та відновлення авторської волі після редакторських чи цензурних втручань. Автографи, що зберігаються в архівах, терпляче чекають на своїх дослідників, бо криють часом невідомі твори чи варіанти. Одне слово, це цілий світ, здатний захоплювати, хвилювати, відкривати нове й давати вже відомому нові насвітлення».

Тамара Малярчук, заступник директора – головний зберігач фондів ЦДАМЛМ України:

«Серед усіх різножанрових документів, які зберігаються у сховищах нашої установи, мистецькі автографи є, мабуть, найціннішими. Автограф – це не лише найбільш достовірний документ, твір, написаний рукою автора. Це й папір, чорнило, почерк, виправлення, закреслення – все те, що розповідає про характер митця, його своєрідну “творчу лабораторію”. Власне, те, що, як правило, лишається “за дужками” друкованих видань».

 

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Стало известно, как рост пенсий отразится на субсидиях этой зимой

Повышенные пенсии не будут учитываться при назначении жилищных субсидий украинцам до мая 2018 года....

Це може бути цікавим

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

ДТП в Харкові: Зайцеву залишили у в'язниці на два місяці

Суд над Оленою Зайцевою, яку підозрюють у вчиненні ДТП на вулиці Сумській у Харкові 18 жовтня, відбувся у п'ятницю, 20 жовтня....