Покращення якості газу зекономить Україні 3 млрд куб. м блакитного палива – експерт

Якість природного газу для населення в Україні не відповідає навіть мінімальним вимогам до газу в європейських країнах. Такі результати аналізу, проведеного фахівцями ГО «Публічний аудит».

«Ми живемо за ГОСТом майже 30-річної давності, де абсолютно не враховуються сучасні технології видобутку та очистки газу. Тому населенню пропонується низькокалорійний газ, який вимагає додаткових обсягів споживання. Так, за вітчизняними нормами, теплота згорання природного газу має бути як мінімум 7600 ккал/м3 (31,8 МДж – Мегаджоулі), що менше за мінімальні вимоги до якісних показників газу в країнах ЄС, не говорячи вже максимальні, що сягають до 50 МДж. Загалом європейці отримують газ із середньою калорійністю 40 МДж, що на 30% вище, ніж наші норми», – розповідає керівник ГО «Публічний аудит» Максим Гольдарб.

Крім того, за його словами, в Європі газ доводять до потрібних фізико-хімічних показників спеціальною очисткою, в Україні ж цього не роблять. «Ось і відповідь на питання українських споживачів, які не розуміють, чому так довго в них закипає вода в чайнику. Нас зобов’язали платити за ринковими європейськими цінами за «брудний», низькоякісний продукт, який абсолютно не відповідає їхнім стандартам якості», – зазначає фахівець.

Він додає, що це також одна з причин того, чому обсяги використання газу в Україні вищі, ніж у Європі, адже чим нижча калорійність газу, тим більший обсяг його споживання, і навпаки. Крім того, більшість країн практикує продаж газу не тільки за обсягом, а й за якістю, як це відбувається з бензином. І якщо переглянути ГОСТ та змусити НАК «Нафтогаз України» очищувати газ та підвищити його калорійність, то річні обсяги споживання газу можна скоротити на 3 млрд куб. м.

Максим Гольдарб вказує, що на сьогодні споживачі фактично не можуть захистити власні права та перевірити, наскільки якісний газ вони спалюють у власних конфорках та газових котлах. «Ми маємо право на зменшення плати за газ у разі погіршення якісних показників газу та зниження тиску газу, на отримання перерахунку розміру плати за неякісні послуги з газопостачання. Проте отримати ці гроші фактично неможливо, адже в Україні просто не передбачений механізм незалежного контролю за цим – якість газу контролюють лише постачальники послуг», – резюмує він.

Довідково: Визначення якісних показників природного газу, що надходить в Україну, здійснюється на газовимірювальних станціях та пунктах вимірювання витрати газу (ГВС та ПВВГ), які розташовані на вході магістральних газопроводів в Україну.

Контроль за роботою вимірювальних комплексів та надходженням газу в українську ГТС здійснюють представники НАК «Нафтогаз України».

Для проведення аналізу якості газу в ДК «Укртрансгаз» створено 69 хіміко-аналітичних лабораторій, які акредитовані та атестовані Держспоживстандартом.

Перевірку якості (калорійності) природного газу, що використовує населення, може бути здійснено за заявою громадян. Тобто, у разі виникнення сумнівів споживач може самостійно замовити проведення додаткового аналізу ФХП газу, що може зробити постачальник (облгаз), за явно заниженими та застарілими ГОСТами.

Аналіз якості природного газу в нафтогазовій галузі України протягом майже 20 років виконує УкрНДІгаз, на який з 1999 року було покладено функції галузевого Центру з контролю якості газу НАК «Нафтогаз України». При цьому Інститут є філією ПАТ «Укргазвидобування», здійснює наукове і проектне забезпечення всіх видів діяльності нафтогазового комплексу від підготовки ресурсної бази, пошуку, розвідки родовищ, їх розробки, експлуатації свердловин, видобутку, підготовки, переробки сировини, транспортування природного газу до промислового та побутового споживача, екологічної безпеки.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Группа подростков жестоко пытала подругу из-за долга

В Житомирской области группа подростков в составе из двух парней и двух девушек до полусмерти избили свою знакомую, выбивая долг в размере 500 гривен....

Це може бути цікавим

Порошенко прокомментировал похищение ребенка в Киеве

Президент Украины Петр Порошенко не остался в стороне от резонансного похищения младенца в Киеве....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Стало известно, какое наказание грозит мужчине и женщине за похищение младенца в Киеве

21 октября полиция Киева задержала двух человек, которые подозреваются в похищении 1,5-месячной девочки из одного из детских садов Киева....