Активісти Донбасу вимагають змінити пропускну систему в зоні АТО

Більшість українців, які вимушено залишаються на окупованій території, не можуть виїхати навіть тоді, коли їм загрожує реальна небезпека. Чинником порушення прав громадян України на вільне переміщення є неефективна пропускна система, за якою криється «серйозна корупційна складова» і «бажання покарати жителів регіону». Таку точку зору озвучив координатор Коаліції патріотичних сил Донбасу Сергій Гармаш на прес-конференції в Києві 23 квітня 2015, повідомляє спільнота Свободный Донбасс.

Активісти Коаліції Патріотичних Сил Донбасу (КПСД), у складі якої 17 громадських організацій з Донецької та Луганської областей, виступили зі зверненням до голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка. Основні вимоги - переглянути та удосконалити Тимчасовий порядок здійснення контролю над переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів уздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей.

Існуюча система юридично незаконна і фактично неефективна. Пропуски продаються і купуються за ціною від 150 до 1500 гривень, тому терористи вільно переміщаються і провозять зброю, в той же час прості громадяни з окупованої території виїхати не можуть. Патріоти піддаються переслідуванням за політичні погляди і діяльність на користь України, а випускники шкіл, наприклад, не можуть скласти ЗНО і вступити до вищих навчальних закладів України.

«Держава фактично змушує випускників шкіл, які не можуть виїхати, вступати до вузів невизнаних ДНР/ЛНР або їхати в Росію», - вважають учасники Коаліції.

Учасники КПСД не бачать сенсу в пропускній системі в тому вигляді, в якому вона існує зараз, оскільки вона не працює на вирішення завдання, для якої була створена - боротьби з тероризмом. На думку коаліціянтів, не обов'язково повністю скасовувати пропускну систему, але «її потрібно привести у відповідність до українського законодавства».

Правові аспекти проблеми змалювала адвокат Наталія Целовальниченко, керівник громадської організації «Луганська правозахисна група». За її словами, сьогодні ми маємо справу з прямим порушенням прав і свобод громадян України.

В першу чергу, порушення Конституції пов'язано зі статтею 64: «Поки у нас не введено військовий стан, будь-які обмеження, пов'язані з переміщенням громадян або обмеженням права власності, інших прав і свобод громадян є неконституційними», - підкреслила правозахисник. Основний принцип національної безпеки - пріоритет прав і свобод громадян - законодавчо прописана. Однак чинний тимчасовий порядок не відповідає меті, яку він декларує, і створює серйозні корупційні ризики. Система працює в порушення Закону України «Про основи національної безпеки України» і не досягає головного - захисту людей і територій України.

Для багатьох очевидно, що назріла необхідність змінювати нинішню ситуацію, пов'язану з пропускною системою, яку координатор Коаліції Сергій Гармаш назвав жорстокою.

Що для цього потрібно зробити - озвучили представники КПСД. Перше - створити робочу групу СБУ з розробки законною адекватної пропускної системи і включити до неї представників громадських організацій. Наступний крок - створити комп'ютерну базу осіб, причетних до тероризму, сепаратизму. І нарешті - ввести ретельний огляд на блокпостах: «встановлювати рамки-металошукачі, як в аеропортах: забезпечити такий же порядок, як при перетині державного кордону». Зважаючи об'єктивних причин для пенсіонерів та інвалідів потрібно максимально спростити систему - «можливо, видавати евакуаційні пропуски, дуже швидкі», - запропонував Гармаш.

Дуже багато питань, які знаходяться у віданні Служби безпеки України, так і залишилися без відповідей - запрошені представники СБУ на медіа захід не з'явилися.

У випадку, якщо відомство Наливайченко проігнорує офіційне звернення, представники КПСД мають намір оскаржити тимчасовий порядок перетину лінії розмежування в Адміністративному суді.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Россия угрожает ответными ударами по войскам США и их союзников в Сирии

"В четверг Россия пригрозила непосредственной конфронтацией с силами США в Сирии, заявив, что она нанесет удар по областям, занятым американскими соединениями и по....

Це може бути цікавим

У Криму окупанти винесли вирок проукраїнському журналісту

В окупованому Сімферополі так званий суд визнав журналіста Миколу Семену винним, "засудивши" до двох років і шести місяців позбавлення волі умовно....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Почему спать во время полета опасно для здоровья

Сон во время взлета и посадки самолета может привести к проблемам со слухом....