Чи існують на Донбасі масові поховання - думки експертів

З настанням весни, все більшу тривогу викликають повідомлення про масові поховання, на території окупованого Донбасу - Денис Мацола для Informator.lg.ua привів думки різних експертів щодо небезпеки цих осередків зараження на Луганщині.

«Ми багато разів отримували інформацію про масове поховання, але жодного разу вона не підтверджувалася. Місцеві кажуть: «Тут їх КАМАЗами вивантажували!». Приїжджаєш на місце, де нібито вивантажували, і нічого не знаходиш. Поховання такого масштабу дуже важко сховати, так як в околицях виникає запах. Що стосується епідемій вірусних захворювань: люди, які можливо поховані в цих похованнях, загинули не від інфекцій, а від поранень, тому такої небезпеки немає», - вважає глава правління громадського об'єднання Союз Народна Пам'ять Ярослав Жилкін.

Жителі окупованих територій сумніваються, що досліджені всі можливі місця масових поховань.

«Під час активних бойових дій в липні-вересні, коли був «Ізваринский котел», «Довжанський котел», у нас, по прикордоню, проходив коридор для вивозу "Вантажу-200» в Росію, - розповідає еко-активістка, відомий блогер і мешканка луганського Свердловська Олена Степова. - Ми спостерігали як якісь військові збирали з полів останки тіл і, прив'язавши вантаж - бронежилети, шматки техніки, - топили в сімдесят першому ставку - шахтному відстійнику, під Свердловськом. Після того як ми перший раз повідомили про це в ЗМІ, в жовтні, в Свердловську була проведена отчистка двох ставків. Спочатку «еленеровци» намагалися перезахоронювати українських військових окремо від «ополченців» і росіян. Потім коли ідентифікація тіл перестала бути можливою, всіх ховали в загальних братських могилах. До речі, спустивши воду в ставках, вони зібрали не тільки тіла людей, а й всю рибу, відправивши її на продаж. Після публікацій у ЗМІ, проконсультувавшись з санепідемстанцією, вони припинили практику подібних поховань. Але це сталося тільки в Свердловську, а таких ставків - шахтних відстійників - на території однієї Луганській області дуже і дуже багато і немає ніяких гарантій, що військові не використовували їх подібним чином ... Я трохи знаю географію грунтових вод. Шахтні поля шахт «Червоний партизан», «Одеська, «Чернівецька» знаходяться в єдиному вугільному полі з територією Росії. Раніше, коли в Росії працювали шахти, по штреку можна було зі Свердловська перейти в Гуково, в Ростовську область. Зараз у нас в Свердловську у багатьох людей через засніженість і дощі піднялася вода в льохах і колодязях. Це означає, що шахтні води теж піднялися. Вони настільки непатріотичні, що можуть бути сьогодні в Україні, а завтра в Росії. Забруднення шахтних вод, загрожує забрудненням підземних вод і російській території. Я щільно спілкуюся з людьми з Краснодона, Суходольська, Ровеньків і знаю - ці міста загрузли в цих похованнях. Тому очікую, що цей регіон влітку може постраждати від епідемій», - вважає Степова.

Через загрозу життя і відсутності будь яких гарантій безпеки з боку сепаратистів, українські експерти не можуть оцінити масштабів підтоплення шахт і поширеності практики масових поховань.

Так, чиновники обласної луганської санепідемстанції не змогли відповісти однозначно, чи варто жителям Донбасу побоюватися епідемій у зв'язку з можливими масовими похованнями.

«У нас немає ніякої інформації по окупованій території і нам заборонено давати інформацію по ній. Ми навіть не відповідаємо на листи, які приходять звідти. Умоглядно можна сказати, що ці поховання загрожують забрудненням навколишнього середовища. Сморід, виділенням сірководню, аміаку. Якщо є водні джерела, вони можуть забруднюватися продуктами розпаду. Все залежить від кількості похованих тіл. Чи були це просто вбиті або це люди з захворюваннями? Якщо загиблі були інфіковані, то небезпеки заразиться від них немає. Небезпека так званої «трупної отрути» теж сильно перебільшена. Без досліджень ми не можемо сказати нічого конкретного. Абсолютно невідомо яка там зараз інфекційна захворюваність, що там зараз реєструється, за чутками там навіть холера була. З того, що може проникнути через землю, сибірської виразки у нас немає давним-давно, а що зараз з Росії завозять, один Бог знає», - розповіла завідуюча епідеміологічним відділом луганської обласної санепідемстанції Надія Юркевич, порадивши журналістам Informator.lg.ua звернутися за роз'ясненнями в так зване «Міністерство охорони здоров'я ЛНР».

Однак є об'єктивні фактори, що дозволяють екологам стверджувати, що масові поховання і скупчення трупів все ж є серйозною загрозою для навколишнього середовища і здоров'я людей.

«Небезпека обумовлена ​​двома факторами. Перший: розкладання трупів призводить до утворення численних органічних токсичних речовин, що з дощами чи ґрунтовими водами потрапляють у водойми. Другий: трупи це субстрат для великої кількості мікроорганізмів, серед яких можуть бути патогенні, які викликають ряд хвороб. Такі бактерії викликають процес гниття, сприяють розвитку пухлин, диарей, неоплазій, гострих кишкових захворювань, дизентерія, сальмонельоз, ботулізму. Таким чином, поховання в недозволеному місці становить небезпеку для здоров'я людей», - вважає заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

Журналістам Informator.lg.ua не вдалося додзвонитися ні до однієї служби «ЛНР» і «ДНР» хоч якось пов'язаної з санітарно-епідеміологічною ситуацією на непідконтрольних територіях. Схоже, про можливі масштаби цього явища жителям Донбасу належить дізнатися на особистому досвіді.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Експерт: У Росії все більше проблем з ДНР-ЛНР

У Росії стає дедалі більше проблем з підконтрольністю терористів ДНР-ЛНР....

Це може бути цікавим

Судебная реформа: станет ли правосудие доступным для граждан

Более того, доступ к судопроизводству усложнится, считает активист ОО «Соціальний рух», юрист Виталий Дудин....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

У Києві фура розчавила жінку

У Києві на вулиці Липківського сталася смертельна ДТП....