Депутати  готуються консолідувати рішення щодо заборони продажу алкоголю й тютюну на вулиці

Протягом останнього місяця МДО «Депутатський контроль» приймало й опрацьовувало пропозиції з питань врегулювання продажу цигарок і алкоголю дітям в Україні. У результаті – підготовлені підсумкові проекти рішень з вирішення цієї проблеми на законодавчому рівні. Частину з них було озвучено під час круглого столу за участю народних депутатів, керівництва Секретаріату МДО, представників правоохоронних органів, бізнес-асоціацій, громадських активістів, молоді та медіа.

На сьогодні запропоновано понад 25 пропозицій, що варто зробити з боку держави, аби вирішити проблему продажу тютюнових та алкогольних виробів неповнолітнім.  Ключовою з них є заборона реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів на вулицях і в громадських місцях.  І як альтернатива – пропонується запровадити спеціалізовану торгівлю, торгові точки яких обладнані системою відеоспостереження і запису, що сприятиме контролю за недопущенням порушення закону продавцями та неповнолітніми.

Також подано пропозицію запровадити систему єдиного державного реєстру порушників ліцензійних умов з подальшою забороною для них займатися цією діяльністю. Адже саме така система державного регулювання ліцензійної діяльності суб’єктів господарювання успішно діє в США.

З метою уникнення корупційних схем пропонується ввести відео-фіксацію процесу продажу з можливістю архівації та перевірки контролюючими органами. До того ж, внесено пропозицію ввести адміністративну відповідальність для батьків, неповнолітні діти яких  купують цигарки й алкоголь. Також піднімалося питання адміністративної відповідальності для посередників, які допомагали  неповнолітній особі придбати  алкогольних напої чи тютюнові вироби.

Також пропонується ініціювати ряд змін на законодавчому рівні. Зокрема, до Податкового та Бюджетного кодексів України в частині спрямування надходжень акцизів на спортивні, культурні, просвітницькі та медичні потреби, як це реалізується, приміром, у США та Канаді. Озвучена пропозиція передати чи обмежити функції органів місцевого самоврядування з видачі та анулювання ліцензій.

Найпопулярнішими рекомендаціями стало збільшення віку заборони вживання спиртних напоїв та тютюнових виробів до 21 року. А, спираючись на європейський досвід, запропоновано заборонити рекламу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, чи, як мінімум, зобов’язати спрямовувати 5% доходів від реклами алкогольних або тютюнових виробів на державні програми.

Окрім того, надійшла пропозиція внести зміни до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» щодо:

-    запровадження системи спеціалізованого продажу в роздрібній торгівлі тютюном, як це робиться практично у всіх розвинених країнах світу, зокрема ЄС;

-    у зв'язку із запровадженням спеціалізованого продажу уніфікувати вартість ліцензій на роздрібну торгівлю тютюном;

-    забезпечити використання електронних контрольно-касовими апаратів у кожному місці роздрібної торгівлі з ліцензією.

Як наслідок – прибутковість легальної торгівлі тютюновими виробами суттєво збільшиться, рівень контрабандної і контрафактної тютюнової продукції буде невпинно зменшуватися, про що свідчить позитивний досвід багатьох країн ЄС, де подібний закон вже  запроваджено.

Не менш важливою є ініціатива щодо організації роботи соціальних волонтерів, які проводитимуть роз’яснювальну та виховну роботу з виробниками, реалізаторами й покупцями.

Якщо ви маєте пропозиції та зауваження щодо вирішення проблеми продажу цигарок та алкоголю дітям, надсилайте їх на адресу office@depcontrol.org або звертайтеся за телефоном гарячої лінії  099 232 7623.

 

Перелік пропозицій складено за участю:

ГО всеукраїнський молодіжний рух «Відповідальність починається з мене»

Медійний правозахисник Едуард Багіров

Асоціація кіосків

«Твереза Україна»

Кримінальна міліція у справах дітей

Академія праці та соціальних відносин

Спілки молочних підприємств

Українська логістична асоціація

Медійний психолог з 1+1 Марина Гуменюк

Carlsberg Ukraine

«САН ІнБЕВ Україна»

Національне об’єднання виробників алкогольних коктейлів «НОВАК»

Асоціація «Союз оптовиків і виробників алкоголю та тютюну»

Асоціація «Виноградарі та винороби України»

Асоціація «УВАЖНО»

УАСС - Українська асоціація студентського самоврядування.

Т-кіоск

Журнал «Акциз»

Асоціація «Укртютюн»

Асоціація сомельє України

«Бритіш Американ Тобакко Україна»

Корпорація «Оболонь»

ПрАТ «Укрпиво»;

Асоціація роздрібної торгівлі

Газета «7»

Асоціація «Київ – МАФ»

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Угорщина хоче обговорити з Гриневич закон про освіту

Глава Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Балог звернувся з офіційним листом до міністра освіти і науки України Лілії Гриневич і попросив про особисту....

Це може бути цікавим

Названа главная польза недосыпания

Американские психологи выяснили, что депривация сна помогает справиться с депрессией....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Киевляне просят запретить торговлю в подземном переходе на Майдане

На сайте Киевсовета появилась петиция с призывом запретить торговлю в подземном переходе на Майдане Незалежности и сделать его реконструкцию....