Експерти з місцевого самоврядування обговорили перспективи децентралізації в Україні

20 – 22 березня у селі Садове, Літинського району неподалік від м. Вінниця відбувся Четвертий Форум Мережі Вільних Місцевих Політиків під назвою “Децентралізація в Україні: нові можливості територіальних громад та участі громадян”. Цей форум зібрав близько 40 учасників: депутатів місцевих рад, громадсько-політичних активістів та журналістів  з 16 регіонів України. реформа децентралізації влади в Україні є ключовою для розвитку країни, тому що вона є однією з основних реформ, котрі найбільш активно реалізуються в Україні.

Разом з найкращими українськими експертами у сфері децентралізації,  учасники обговорювали актуальні питання реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також механізмів участі у ньому громадськості. Основну увагу було приділено  як обговоренню основних завдань (ефективна система місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, належна і прогнозована фінансова основа тощо) і темпів реформи децентралізації влади, так і обговоренню конкретних результатів, яких вдалося досягнути за рік впровадження реформи (бюджетна та податкова децентралізація, нові засади міжбюджетних відносин, добровільне об’єднання територіальних громад, перспективні плани регіонального розвитку тощо).

Форум був організований Центром громадянських ініціатив за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Організаторами та модераторами Форуму виступили Віталій Загайний, Максим Колєсников, Володимир Олійник, та Олександр Ярема.

Учасники Форуму розібралися із складнощами децентралізаційних процесів, вивчили нові засади міжбюджетних відносин,  обговорили проблеми процесу добровільного об’єднання малих громад (таких як небажання голів сільрад втрачати вплив і владу, острах ліквідації шкіл та ФАПів тощо), перспективних планів розвитку територій та перспектив підвищення якості надання адміністративних послуг. Тема реформи децентралізації влади була актуальною, адже це одна із головних реформ, що найактивніше впроваджується в Україні.

Ключовими спікерами були:

Василь Куйбіда, доктор державного управління, професор, міністр регіонального розвитку 2007-2010 рр., який обговорив із учасниками структуру публічної влади в Україні та що треба знати при проведенні адміністративно-територіальної реформи (правильне моделювання нової територіальної основи сіл та районів, визначення спроможності малих громад бути базовими одиницями самоврядування)

Юрій Ганущак, експерт з питань місцевого самоврядування та адміністративної реформи, радник міністра регіонального розвитку, який надав ґрунтовну інформацію із загальної логіки реформи децентралізації влади в Україні та моделювання об’єднання територіальних громад

Віталій Загайний, консультант проекту ПРООН і ЄС «Поширення кращих практик недержавного моніторингу надання адміністративних послуг» у 2013р. та 2014р., що представив аналіз розвитку публічних послуг, залежність від процесів децентралізації та можливості громадського контролю за якістю надання публічних послуг

Євген Іщук, керівник ЦНАПу Вінницької міської ради, що обговорив із учасниками форуму історію успіху міста Вінниці у запровадженні сучасних ЦНАПів із високою якістю надання послуг.

У перший день перед початком роботи Форуму, учасники мали нагоду відвідати Центр надання адміністративних послуг (далі ЦНАП) Вінницької міської ради, справедливо визнаний найкращим в Україні, та на власні очі побачити його роботу. Після відкриття Форуму учасники самостійно презентували свої найбільш успішні реалізовані проекти  у 2014 році та оцінювали один-одного.

Слід окремо відзначити, що одним з учасників було презентовано проект рішення міськради «Про відкритість інформації про бюджет міста». Цей проект було розроблено за мотивами Третього «Бюджетного» Форуму та було прийнято Переяслав-Хмельницькою міськрадою.

Ввечері до учасників приєднався Микола Удод, проректор Донецького національного університету, яким представив сьогодення університету та проблеми тимчасових внутрішніх переселенців. На завершення програми першого дня Олесь Пограничний, журналіст, громадський діяч, голова капітули журналу «Ї», здійснив цікавий екскурс у історію пост-радянської української інтелігенції та спільноти, що десятиріччями кує нову українську історію.

Другий день був присвячений ознайомленню та обговоренню структури публічної влади в Україні та змін з децентралізації влади та адміністративно-територіального устрою, яких вона потребує, що презентував екс-міністр Василь Куйбіда. А разом з експертом Юрієм Ганущаком учасники змогли детально розібратись з поточними результатами реформи децентралізації влади та обговорити питання моделювання об’єднання територіальних громад та створення ефективних органів місцевого самоврядування.

Після вичерпання програми доповідей учасники перейшли до моделювання дебатів з обговорення переваг та вад об’єднання малих місцевих громад у трьох різних модельних ситуаціях.  Таке дебатування дозволило закріпити отримані знання. На завершення основної частини 2-го дня було проведено панельну дискусію «Децентралізація очима територіальної громади», до якої приєднались голова вінницької облради Сергій Свитко та народний депутат України Юрій Македон. Увечері за традицією учасники мали змогу подивитись цікаве змістовне кіно.

У третій завершальний день Форуму експерт з питань місцевого самоврядування та член оргкомітету МВМП Віталій Загайний презентував учасникам аналіз розвитку публічних послуг, залежність від процесів децентралізації та можливості громадського контролю за якістю надання публічних послуг. На завершення Форуму до учасників приєднався народний депутат України Сергій Кудлаєнко  та керівник ЦНАПу Вінницької міської ради Євген Іщук, з якими учасники поспілкувались про перспективи розвитку якості надання адміністративних послуг.

Варто зазначити, що Сергій Кудлаєнко, як заступник голови Комітету ВР з питань державного будівництва, місцевого самоврядування та регіонального розвитку засвідчив свою високу зацікавленість у співпраці із МВМП та обіцяв донести до відома членів Комітету напрацювання 4-го Форуму МВМП.

Слід також звернути увагу, що у 2-й день із учасників Форуму добровільно було сформовано робочу групу, що готувала проект підсумкової Резолюції Четвертого Форуму МВМП, де учасники висловили своє ставлення до реформи в цілому та темпів її впровадження зокрема. Було зафіксовано послання до різних гілок влади та інституцій, що мають відношення до впровадження реформи, а також взяті  на себе учасниками Форуму певні зобов’язання із пропагування реформи. То ж на завершення Форуму робоча група презентувала напрацьований документ, який було спільно обговорено та допрацьовано.

Разом з тим члени оргкомітету Мережі Володимир Олійник, Віталій Загайний, Максим Колєсников, та Олександр Ярема у підсумкових виступах зазначили, що реформа децентралізації влади в Україні є ключовою для розвитку країни. Адже ця реформа стосується розвитку місцевого самоврядування як основи розбудови країни. Було визначено, що Мережа братиме найактивнішу участь у питаннях вивчення та поширення інформації щодо реформи децентралізації влади. Також, під час підсумкової сесії Віталієм Загайним було запропоновано ідею планування та проектування активності для членів МВМП з громадського контролю якості надання адміністративних послуг в Україні, що було підтримано учасниками Форуму.

Довідка:

Мережа Вільних Місцевих Політиків була започаткована Фондом Фрідріха Науманна за Свободу у 2014 р. як багатопартійна горизонтальна структура для об’єднання місцевих політиків, активістів та однодумців, які поділяють ліберальні погляди, з усієї України, щоб ділитися професійним досвідом та вивчати і поширювати кращі практики розв’язання конкретних проблем на місцевому рівні.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

ОБСЄ збільшує кількість спостерігачів в Україні

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ збільшить кількість спостерігачів за ситуацією в Україні до 800 осіб, заявив перший заступник керівника СММ ОБСЄ Олександр Хуг....

Це може бути цікавим

В полиции рассказали, сколько в Киеве с начала года произошло ДТП

С начала года в Киеве произошло более 27 тысяч дорожно-транспортных аварий....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Россия заинтересована в еще одной войне, — историк

Северокорейский коммунистический режим, конечно же, представляет угрозу для своих ближних и дальних соседей....