Аналіз: за рахунок чого живуть політичні партії в інших країнах

Експерти Громадянської мережі ОПОРА дослідили джерела фінансування політичних партій в різних країнах у статті А ЯК У НИХ? ФІНАНСУВАННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ПАРТІЙ.

***

Існує три типи джерел фінансування партій:

 1. власні кошти - членські внески, прибутки отримані у формі дивідендів від заснованих політичною партією ЗМІ, доходи від видавницької діяльності тощо;
 2. приватне фінансування - добровільні пожертвування фізичних та юридичних осіб у грошовій та негрошовій  формі. Негрошова пожертва– це, до прикладу, передача партії майна: матеріальних об'єктів, будівель та споруд, машин, обладнання, транспортних засобів, паїв, цінних паперів, нематеріальних активів, об'єктів права інтелектуальної власності, цілісних майнових комплексів, майнових прав, а також надання безоплатно або за цінами нижче ринкових товарів, робіт, послуг та інших цінностей;
 3. державне фінансування.

Власне, у багатьох країнах світу (Бельгія, Словаччина, Швеція, Греція, Франція, Німеччина) партії, які проходять до парламенту або опиняються максимально близько до подолання прохідного бар’єру на виборах отримують державні дотації на підтримку свого функціонування та програмного розвитку. У Грузії держава дотує ті партії, що подолали 4% на загальнонаціональних і 3% на локальних виборах. Польща виділяє державну підтримку усім партіям, що беруть участь у виборах, щорічно (поки поточний Сейм виконує свої повноваження) виплачуючи субсидії такого розміру за кожен отриманий на виборах голос:  10 злотих (якщо партія отримала до 5% голосів виборців), 8 злотих (5-10%), 7 злотих (10-20%), 4 злотих (20-30%), 1,5 злотих (більше 30%). У Російській Федерації існує фінансова підтримка тих  партій, що подолали 3% виборчий бар’єр. Такі партії отримують 50 рублів за кожен отриманий голос за представників партії на виборах до Державної Думи (щорічно)та по 20 руб – на виборах президента (одноразово).

Венеціанська комісія та ОБСЄ/БДІПЛ вважають, що державне фінансування політичних партій  має розглядатися як:

 • потенційний засіб для попередження корупції
 • підтримка важливої ролі політичних партій у житті суспільства
 • зниження надмірної залежності від приватних донорів.
 • надання всім партіям здатності конкурувати на виборах відповідно до принципу рівних можливостей
 • зміцнення політичного плюралізму
 • сприяння забезпеченню належного функціонування демократичних інституцій.

Пряме державне фінансування політичних партій може здійснюватись у двох формах:

 • у вигляді щорічного державного фінансування статутної діяльності партій, які подолали виборчий бар’єр у загальнонаціональному виборчому окрузі або ж набрали певну значну кількість голосів виборців (наприклад від 3% при бар’єрі у 5%);
 • у вигляді відшкодування з Державного бюджету витрат, пов’язаних з участю партій у виборах.

Грузія

У Грузії партіям дозволяється отримувати пожертви від юридичних і фізичних осіб, а партійне майно може включати членські внески, держфінансування, благодійні пожертви, доходи від лекцій, виставок, друкованої продукції, публічного збору коштів та ін. Гранична пожертва від фізичних осіб встановлена на рівні 30 тис. ларі, граничний розмір пожертви від юридичних осіб  - 100 тис. ларі.

Польща

Партійні активи можуть складатися з  членських внесків, подарунків, спадщини, заповіданого майна, доходів від власності, державних субсидій. Дозволяється прибуток від банківських депозитів, операцій з цінними паперами, продажу активів. Забороняється приймати пожертви від юридичних осіб, лише від фізичних. Граничний розмір пожертви для фізичних осіб - 15 зарплатних мінімумів (останній становить близько 1500 злотих). Партія не має права здійснювати підприємницьку діяльність, здавати нерухомість у оренду. Цікаво, що партям дозволяється брати банківські кредити для виконання своїх статутних цілей. Законом передбачена кримінальна відповідальність за неправдиві дані щодо фінансування, фінансування виборчої кампанії не з спеціального виборчого фонду тощо.

Польща виділяє державну підтримку усім партіям, що беруть участь у виборах, щорічно (поки поточний Сейм виконує свої повноваження) виплачуючи субсидії такого розміру за кожен отриманий на виборах голос:  10 злотих (якщо партія отримала до 5% голосів виборців), 8 злотих (5-10%), 7 злотих (10-20%), 4 злотих (20-30%), 1,5 злотих (більше 30%). Партія, що отримує державне фінансування, зобов’язана перераховувати від 5% до 15% цієї субсидії на окремий банківський рахунок для потреб Експертного Фонду. Останній фінансує експертні дослідження, освітні програми для партійних функціонерів.

Німеччина

Закон “Про політичні партії” Німеччини встановлює ліміт на максимальний розмір фінансової підтримки партій. Наприклад, з 2002 по 2011 р. дотації не мали перевищувати  133 млн. євро на рік, у 2011 р. – 142 млн., 2012 р. – 150,8 млн. З 2013 р. кожного року 15 лютого конкретна сума, яка виділяється на фінансову підтримку партій, переглядається та з урахуванням інфляції та інших економічних показників. Німеччина фінансово підтримує усі політичні партії, які беруть участь у парламентських і місцевих виборах, а не лише ті, які долають прохідний бар’єр.

Політичні партії, в рамках державного фінансування щорічно отримують:

1. Партії, які дістали підтримку до 4 млн. голосів виборців отримують 0,85 євро за кожен відданий партії голос на виборах до Бундестагу чи місцевих виборах та 0,70 євро за кожен наступний голос, який перевищує ліміт у 4 млн.;

2. 0,38 євро доплати за кожен євро, що був отриманий з інших джерел (добровільних пожертв, членських внесків тощо), однак беруться до уваги лише пожертви не більше 3300 євро від однієї фізичної особи.

 Закон також постановляє, що розмір державного фінансування не повинен перевищувати суму щорічного прибутку партії.

За право користуватися державними грошима, політичні партії Німеччини мають виконувати низку жорстких вимог щодо фінансової звітності. До 30 вересня щорічно на ім’я Президента направляють свої звіти та банкові виписки руху коштів по рахунку.

 • Ті партії, що порушили дедлайн, не отримують держфінансування у наступному році.
 • Якщо щорічний аудит виявить неправдиві дані у виписках, партія штрафується на суму, що удвічі перевищує “неправдивий платіж/виписку”.
 • Якщо “фінансове перекручування”/неправдиві дані стосується партійного майна, землі чи інвестицій, то партія штрафується на суму у розмірі 10% від вартості цих активів.
 • За шахрайство, махінації з бухгалтерською звітністю, спроби приховати джерела коштів чи використання коштів тощо відповідальних за це осіб можуть притягнути до кримінальної відповідальності – штрафу чи ув’язненню до 5 років.

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

Ученые предсказывают шестое массовое вымирание на Земле в 2100 году

За последние 540 миллионов лет Земля пережила пять массовых вымираний живых видов....

Це може бути цікавим

Банки-банкроты не заплатили налогов на 7,5 млрд грн

Банки, которые находятся в процедуре ликвидации, на 1 сентября 2017 года задолжали сводному бюджету 7,5 млрд грн....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Стало известно, сколько людей живет в Киеве

По состоянию на 1 августа 2017 года в Киеве официально проживает 2,926 миллиона человек....