Уряд зменшить соцвнесок за рахунок вагітних і непрацездатних

Зменшення податкового навантаження на бізнес призведе до зниження соціальних виплат. Поданий Урядом законопроект «Про реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці» (№1573) містить положення, які погіршать становище найманих працівників. Документ дійсно передбачає поступове зменшення єдиного соціального внеску, що сплачується роботодавцями, до 25%, але разом з тим вдарить по тимчасово-непрацездатним.

Законопроектом пропонується прийняти новий Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Суттєво урізається розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності. Особа, яка пропрацювала менше трьох років отримуватиме лише 50% від заробітної плати замість 60%. Максимальна виплата теж зменшена: працівники зі страховим стажем понад 8 років отримуватимуть допомогу у розмірі 80% від свого останнього заробітку (замість 100% сьогодні). На 20% уріжуть відповідні виплати і «чорнобильцям» 1-4 категорій осіб; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та іншим соціально-вразливим категоріям.

У статті 27 нової редакції Закону пропонується передати на розсуд Кабінету Міністрів України умови обчислення допомоги по вагітності та пологах (це, як зазначає Головне науково-експертне управління ВР, «в обставинах скорочення бюджетних асигнувань містить ризики порушення прав жінок на належну підтримку»).

Не законами, а актами Уряду будуть визначатись особливості обчислення страхового стажу за окремими видами соцстрахування і страхові випадки. Не виключено, що Кабінет Міністрів України встановлюватиме додаткові умови для отримання виплат. До соціальних послуг, що надаються фондами соцстрахування, не відносяться витрати на забезпечення оздоровчих заходів.

Два фонди соцстрахування (по страхуванню від тимчасової втрати працездатності та по страхуванню від нещасного випадку на виробництві) об’єднуються в один. Правління фонду (до якого входять представники профспілок) позбавляється права затверджувати керівника виконавчого органу — його затверджуватиме Кабмін. Від кожної сторони соціального діалогу до правління Фонду входитимуть по 5 представників, що призведе до монополізації фондів кількома профспілками. Нині до правління ФСС у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності входять 15 осіб від профспілкової сторони.

Документ вносить зміни і до інших законів. Із Кодексу законів про працю вилучається норма про право отримувати стипендію під час безплатного навчання безробітних нових професій, перепідготовки в навчальних закладах або у системі державної служби зайнятості. Виключається і гарантія про те, що трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли працівника було допущено до роботи. Квота для працевлаштування на підприємстві існує лише протягом півроку після закінчення служби чи військової служби, а також не поширюється на неповнолітніх

Підприємства бюджетної сфери звільняються від обов’язку відраховувати 0,2% від зарплатного фонду на охорону праці за рахунок місцевого чи державного бюджету. Такі відрахування здійснюватимуться лише за рахунок самих підприємств з урахуванням їх «фінансових можливостей» (мінімальний розмір не визначено).

Варто зазначити, що, як випливає з назви законопроекту №1573, він має сприяти легалізації трудових відносин. Дійсно, документ посилює кримінальну відповідальність за неофіційне працевлаштування, а також вводить фінансові штрафи. Проблема в тому, що накладатись ці штрафи будуть чиновниками і йтимуть вони не в кишені працівників. Отже, на практиці, це надасть владі додаткові корупційні можливості — роботодавці будуть «домовлятися» з інспекторами праці, якщо їм буде вигідно. Профспілки усунені з процесу накладення санкцій на недобросовісного власника. Не виключено, що, враховуючи ризики, що супроводжують нелегальні трудові відносини, роботодавці укладатимуть цивільно-правові угоди про працю, що не передбачають багатьох важливих для працівника гарантій.

Як бачимо, в першу чергу неоліберальна реформа створить ризики для здоров’я населення — це стосується економії на вагітних, непрацездатних та охороні праці. Такі реформи не стимулюватимуть більше працювати, а лише призведуть до деградації робочої сили. Зниження соціального захисту працівників, приміром, розміру допомоги при непрацездатності, стимулюватимуть вже їх ухилятися від офіційного оформлення відносин. Можливо, допустимим було б зменшити розміру ЄСВ лише для невеликого бізнесу, однак Уряд хоче надати преференцію всім, включаючи олігархічні компанії. Основний податковий тягар потрібно було перекладати на великий капітал, що зробило б непотрібним заходи жорсткої економії. Реформування без дотримання принципу соціальної справедливості призведуть лише до посилення соціальної напруги.

Віталій ДУДІН, «Ліва опозиція», для Соцпорталу

Коментарі

Рекомендуємо прочитати

"Укрпочта" угрожает прекратить доставку пенсий

"Укрпочта" планирует прекратить осуществление доставки пенсий в случае, если новый тариф на нее не будет утвержден....

Це може бути цікавим

Що зменшить в Україні масштаби трудової міграції?

У Львівській області не вистачає працівників_ць на виробництвах....

загрузка...

Автоновини

Дивіться, що пишуть

Девочка позвонила родителям и выпрыгнула с высотки

Шансов выжить у нее не было....