Закриття Ex.ua та Fs.to вказує, що за доступ до культури треба боротися - експерт

Припинення роботи сайтів Ex.ua та Fs.to нагадує, що за право на вільний доступ до культури треба боротися. Прогресивні сили в Європі зараз активно намагаються обмежити монопольні права корпорацій, що «володіють контентом». В Україні користувачі також мають створити повністю некомерційні мережі обміну піратським контентом.

Таку думку висловив кандидат економічних наук, активіст ГО "Соціальний Рух" Захар Попович.

 - Як і за трудові права, за право на вільний доступ до надбань культури треба боротися. Цілком можливо, що ми дуже швидко можемо втратити доступ до якісного кіно, музики і книжок, якщо зараз не зможемо відвоювати наші файлообміники від наступу світової капіталістичної олігархії «власників контенту», - вважає експерт.

За його словами, змусити українців платити по $30 за фільм чи наукову статтю означає штучно позбавити більшість з нас навіть гіпотетичної можливості наблизитися до культурного рівня «розвинених європейських країн», до якого ми ніби так прагнемо.

- Так звана «ціна контенту», яку нам пропонують сплачувати, насправді є монопольною рентою, тобто визначається виключно тим, скільки можна здерти з користувача, щоб отримати максимальний прибуток та ніяк не пов’язана з видатками на створення культурного продукту, а тим більше винагородою авторів, - вважає Попович.

Експерт вказує, що прогресивні сили в Європі зараз активно намагаються обмежити монопольні права олігархів, що «володіють контентом».

- В багатьох країнах зараз відмовляють «власникам» у їх претензіях на посилення захисту копірайту. Зокрема, Європарламент відхилив проект договору ACTA. Спроби олігархів внести аналогічні норми до TTIP ефективно блокуються лівими та ліберально-піратськими політичними силами, - зазначає він.

За словами Поповича, «Соціальний рух» закликає користувачів не розраховувати на те, що власники Fs.to або Ex.ua знову «владнають справу» з правоохоронними органами, а об’єднуватись і створювати власні повністю некомерційні мережі обміну піратським контентом.

Як відомо, Україна стабільно потрапляє у список найбільш піратських країн світу.

Втім, навіть серед вітчизняних творців контенту немає єдиної думки щодо шкоди або користі піратства. Так, гурт Familia Perkalaba в інтерв'ю Соцпарталу наголошував,  що музика має належати всім.  В той же час один з учасників колективу Intelligent Sound Alliance, інтерв'ю якого також розміщено на нашому порталі, радів веденню антипіратських заходів. Втім, музиканти визнали, що частина з них слухає музику Вконтакті, де останнім часом почали активно боротись з піратськими записами, а також те, що купувати треки по європейським цінам українцям наразі не по кишені.

При цьому у самій Європі простежується тенденція до "піратства". Так, нещодавно Піратська партія Ісландії зайняла третє місце на виборах.  Також дуже активними є Партія піратів Швеції та Піратська партія Німеччини. Загалом, відповідно до Вікіпедії, офіційно зареєстровані піратські партії є у більшості країн ЄС та в Канаді. У нас також існує Піратська партія України, однак наразі про її діяльність відомо мало.

Рекомендуємо прочитати

На столичній Троєщині п'яний чоловік зарубав співмешканку

Поліцейські затримали 53-річного чоловіка, який у квартирі на вулиці Радунській убив сокирою свою співмешканку....

Це може бути цікавим

NASA работает над созданием тихого сверхзвукового самолёта

Космическое агентство NASA намерено создать тихий сверхзвуковой самолёт, и оно стало на один шаг ближе к своей цели....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Киеве заметили "переход-убийцу"

Возле торгово развлекательного центра Art Mall появился наземный переход, который опасен для пешеходов....