Що скаже МВФ про підвищення "мінімалки"

Якщо підвищення зарплат спровокує зростання дефіциту, у Фонду виникнуть питання до української влади

З 3 листопада в Києві перебуває місія Міжнародного валютного фонду, яка перевірить можливості отримання чергового траншу кредиту і оцінить наш бюджет.

Що стосується того, як на вирішенні місії відіб'ється включення в бюджет пункту про підвищення мінімальних зарплат до 3200 гривень, то Фонд, як правило, не надто турбує, що конкретно прописано в бюджеті, поки він залишається збалансованим.

Підхід МВФ полягає в наступному: «Це ваша справа, де ви знайдете кошти на заплановані вами витрати, але ви повинні забезпечити, щоб ваші доходи відповідали витратам, а дефіцит не перевищував меж розумного». Адже дефіцит необхідно якимось чином фінансувати, а дефіцит фінансується або за рахунок боргу (а Україна зараз не може позичати в приватному секторі, а тому займає гроші у тому числі у МВФ і держав), або за рахунок доходів від приватизації. Використання цих методів в нашому випадку обмежене.

Якщо ж підвищення зарплат спровокує зростання дефіциту, це вже викликає занепокоєння МВФ.

До того ж, важливо пам'ятати, що крім бюджету Фонду турбує виконання програми, підписаної урядом і МВФ. І якщо подивитися на програму, опубліковану після того, як у вересні Україна отримала третій транш, там був ряд законів, які потрібно прийняти до кінця року, але вони досі не прийняті.

Якщо ми збільшуємо одну статтю витрат, іншу доведеться скоротити

Також у програмі були пункти без вказівки чіткої дати виконання – наприклад, введення ринку землі. Але у нас, як відомо, вже відбулося продовження мораторію на продаж землі ще на рік. Виникає ситуація, коли не тільки не приймається прописане у меморандумі, а навпаки – ми приймаємо протилежні рішення. Так що каменем спотикання у спілкуванні з МВФ може стати не тільки бюджет.

Що стосується бюджету, то скоро повинні запропонувати нову версію проекту, і ми зможемо побачити, наскільки вона реалістична. Чисто формально можна забезпечити зростання зарплат для працівників бюджетної сфери, які отримують на сьогоднішній день менше 3200 грн. Але потрібно розуміти, що гроші нізвідки не беруться. Якщо ми збільшуємо одну статтю витрат, іншу доведеться скоротити.

Підвищення мінімальних зарплат у бюджетному секторі означає менше коштів, наприклад, на медичну реформу, реформу освіти або підвищення обороноздатності держави. Наші ресурси завжди обмежені і додати в одному місці ми зможемо тільки у випадку, якщо заберемо в іншому.

автор: Олександр Жолудь, джерело: Новий час

Рекомендуємо прочитати

Что будет, если Трамп перестанет твитить

Аналитик компании Monness Crespi Hardt & Co Джеймс Какмак (James Cakmak) считает, что если президент США Дональд Трамп перестанет писать в Твиттер, рыночная стоимость соцсети упадё....

Це може бути цікавим

Какая страна первой введет налоги на роботов

Южная Корея станет первой страной мира, где будет введен так называемый "налог на роботов"....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Україні оголошено надзвичайний рівень пожежної небезпеки

Майже по всій території України оголошено надзвичайний рівень пожежної небезпеки....