Профспілки: скорочення Списків №1 і №2, які дають право на пільгову пенсію,- незаконне

Конфедерація вільних профспілок України 27 жовтня подала позов до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання незаконною та скасування постанови Кабінету міністрів України №461 від 24 червня 2016 р. «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».

Підставою для подання КВПУ позову про незаконність Постанови №461, яка суттєво скорочує Списки №1 і №2, стали численні порушення порядку її ухвалення. Зокрема, без належного оприлюднення та громадського обговорення, ігнорування позиції Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та чинного законодавства, звуження змісту й обсягу існуючих прав сотень тисяч громадян шляхом збільшення віку та строку трудового і страхового стажу, необхідних для призначення й отримання пенсії.

Оприлюднюючи проект Постанови Кабміну №461 на своєму веб-сайті один із її розробників – Державна служба з питань праці вказала, що основною метою розробки нового документу є приведення назв професій і посад працівників, передбачених Списками №1 і №2, у відповідність з назвами, зазначеними у Національному класифікаторі України. Ця ж причина названа і у пояснювальній записці до проекту постанови. У ній також вказується, що Держпраці спільно з Міністерством соціальної політики України розробили проект на підставі узагальнення та аналізу практичного застосування Списків №1 і № 2. Держпраці також наголошувала на тому, що ухвалення постанови не впливає на ринок праці і сприятиме обґрунтованому визначенню права працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими та важкими умовами, на пенсію за віком на пільгових умовах. Таким чином громадськість була введена в оману, бо насправді, прикриваючись приведенням назв професій і посад працівників, передбачених Списками №1 і №2, у відповідність з назвами, зазначеними у Національному класифікаторі України, розробники нових Списків №1 і №2 провели тотальне скорочення професій і виробництв, зайнятість на яких негативно позначається на житті і здоров’ї працівників.

За даними Держстату, у 2016 році кількість працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами, становить понад один мільйон. Після прийняття Постанови №461 40% з них втратили право на пенсію за віком на пільгових умовах. І це при тому, що умови роботи у більшості галузей останнім часом не тільки не покращились, а навіть погіршилися. Бо контролюючі органи, які зобов'язані забезпечувати державний нагляд за дотриманням законодавства з охорони праці та виробничої санітарії, тривалий час фактично не виконували своїх функцій у повному обсязі через реформу Держпраці та введення мораторію на проведення перевірок підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.

Розробники Постанови №461 проігнорували також вимоги «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою Кабінету міністрів №442 від 1 серпня 1992 р., згідно з яким результати атестації використовуються для обґрунтування пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків №1 і №2. У пояснювальній записці до проекту постанови немає жодних посилань на результати проведених атестацій робочих місць, якими було б встановлено, що на виключених зі Списків №1 і №2 посадах та професіях відсутні несприятливі умови праці, фактори виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочих місцях відповідають вимогам охорони праці, а встановлені ступені шкідливості й небезпечності роботи та її характер за гігієнічною класифікацією не є шкідливими.

У повідомленні про проект постанови №461 не були вказані соціальні групи та зацікавлені сторони, на яких поширюватиметься дія документу, що його планують ухвалити за результатами електронних консультацій із громадськістю. Не наведені й можливі наслідки для громадян втілення цього документу у життя, строки і способи оприлюднення результатів обговорення тощо.

Не було погоджено проект Постанови №461 і зі Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні.

Постанова також порушує статтю 22 Конституції України, якою гарантується, що закріплені нею права і свободи, не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних звуження їх змісту та обсягу не допускається. Це стосується й права на пенсійне забезпечення, яке є складовою конституційного права на соціальний захист. А своєю Постановою №461 Кабінет міністрів фактично збільшив вік і строк трудового (страхового) стажу, необхідні для призначення та отримання пенсії, сотням тисяч громадян України, тобто звузив їм зміст і обсяг існуючих прав.

Рекомендуємо прочитати

Украинского водителя оштрафовали на 1,5 млн грн

Украинские суды начали штрафовать владельцев нерастаможенных авто на иностранной регистрации за нарушение таможенных правил....

Це може бути цікавим

Смертельна ДТП на Запоріжжі: загинула 12-річна дитина

Внаслідок аварії під Мелітополем загинув 40-річний річний чоловік та 12-річний хлопець....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Під Києвом спіймали небезпечного міжнародного злочинця

На Київщині затримано іноземця, який перебував у міжнародному розшуку за скоєння тяжких злочинівПро це повідомляє поліція Київщини....