Експерти ініціюють зміни до законодавства для забезпечення прозорості місцевих бюджетів

На основі результатів дослідження бюджетів 17 міст України експерти Фундації «Відкрите суспільство» ініціюють зміни до законодавства для підвищення прозорості бюджетного процесу та попередження практики «ручного» перерозподілу місцевих фінансів.

- Кожен третій документ соціально-економічної та бюджетної політики все ще є непублічним, що дозволяє політичним силам в місцевих радах розподіляти кошти виключно на свій розсуд. Право громади контролювати публічні фінанси на всіх стадіях бюджетного процесу – планування, прийняття рішення, виконання та звітування – залишається фікцією, тому мусимо чітко унормувати низку процедур та запроваджувати їх на практиці, – заявила президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко.

Експерт Фундації Іван Сікора звертає увагу на низький рівень участі громади в бюджетному процесі: консультації з громадськістю є лише «фасадом», вони проводяться формально, один раз на рік, на етапі затвердження бюджету.

Фундація «Відкрите суспільство» надала пропозиції щодо змін до законодавства Міністерству фінансів, Міністерству економічного розвитку та торгівлі, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Зокрема, статтю 76 Бюджетного кодексу України пропонується доповнити положеннями про обов’язковість оприлюднення пояснень головних розпорядників бюджетних коштів до проекту відповідного бюджету, зобов’язати органи місцевого самоврядування оприлюднювати дані про результати громадських консультацій, вказувати результати розгляду пропозицій до бюджету із зазначенням причин врахування чи відхилення щодо кожної пропозиції. Закон України «Про місцеве самоврядування» має бути доповнено нормами, які підвищать рівень інформування громадськості, в тому числі про засідання місцевих рад та комісій, що розглядають документи бюджетної політики, про результати поіменних голосувань депутатів та ін. Також важливо спростити порядок участі громадян у цих засіданнях - без будь-яких запрошень чи попередньої реєстрації. У Господарському кодексі України потрібно регламентувати оприлюднення проектів фінансових планів комунальних підприємств та звітів про їх виконання. Експерти переконані, що новації дозволять закласти нові стандарти прозорості та впровадити міжнародні принципи співпраці влади із громадянами.

Фундація «Відкрите суспільство» протягом 2015-2016 років розробила комплексну методологію оцінки місцевих бюджетів за критеріями Індексу прозорості-участі-доброчесності (ПУД), що апробована в рамках партнерства «За прозорі місцеві бюджети!» у 17 містах України.

Рекомендуємо прочитати

Модель Playboy получила тюремный срок за публикацию в Сети

Недавно Интернет взорвала волна возмущения: бывшая модель Playboy Дани Мэзерс поделилась снимком,....

Це може бути цікавим

Брэд Питт поделился новыми подробностями развода

Брэд Питт отправился в Индию в рамках промотура своего нового фильма«....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Зять Трампа трижды тайно контактировал с послом России

Старший советник и зять президента Дональда Трампа Джаред Кушнер скрыл информацию о контактах с послом России Сергеем Кисляком во время избирательной кампании в США 2016 года....