Поради молодим підприємцям, які вирішили почати

На зустрічі з підприємцями ми обговорювали, що саме важливо розуміти на старті, коли створюєш свою справу, і що може згодитися з досвіду тих, хто постарше. Я став перераховувати, захопився, почав записувати "підказки залу", а доповнював вже після зустрічі. Розповідає Михайло Вейсберг для НВ.

1. Цінувати невеликі успіхи. Звісно, всю увагу поглинають проблеми і помилки, а вдалі рішення сприймаються як само собою зрозумілі. Але тоді ти живеш весь час з цими проблемами і помилками. Хоча щодня разом з колегами ви домагаєтеся якихось результатів, і завжди є привід відсвяткувати мікроперемогу.

2. Розуміти, що ціна успіху — дисципліна. Результат досягається не спалахами креативу, а монотонною роботою, повторюваними правильними діями. Творчий підхід важливий, але з ним зазвичай все гаразд. А особливої цінності набувають люди, які можуть надійно і кожен день робити одні й ті ж речі — скажімо, телефонувати клієнтам або тестувати готову продукцію.

3. Відрізняти ринковий підхід, адміністративний або бандитський. Припустімо, ми, за замовчуванням, працюємо в ринковому режимі. Але навколо може статися всяке, і як поведуться конкуренти, неясно. Якщо розумієш ці варіанти, то точніше будуєш плани і точніше дієш.

4. Бути марафонцем, а краще — айронменом. Публікації про інвесторів стартапів або суми, миттєво зібраних з допомогою краудфандингу, можуть створити хибне уявлення про легкість успіху. Насправді ж, поки щось починає вдаватися, йде три-чотири роки важкої роботи.

Якщо на старті вдалося, то треба рухатися далі: формулювати більш масштабні цілі, шукати спосіб прискорити розвиток справи

5. Повісити над входом в офіс табличку "Козлам вхід заборонено". Це вистраждане правило. Іноді починає здаватися, що колектив підібрався дуже інтелігентний, що бракує людей, які можуть накричати на когось на залізниці або випити на митниці. І ти запрошуєш на роботу когось "простішого", він приходить, дає короткочасний ефект і потім все псує.

6. Більше розмовляти: і в офісі, і в зовнішньому середовищі. Бути керівником-комунікатором. Прояснювати ситуацію (де ми і куди йдемо), допомагати колегам почути один одного, нагадувати про пріоритети, давати позитивний зворотний зв'язок. Зустрічатися з клієнтами, вислуховувати їх з цікавістю. Щирим інтересом. Це обов'язкова програма, навіть можна графік зустрічей розписати на півроку вперед.

7. Не чекати і не шукати "чарівну пігулку": ось зараз ми впровадимо Адізеса, застосуємо стратегію блакитного океану, розпишемо завдання згідно з системою збалансованих показників, і буде нам щастя. Не буде. Будь-які бізнес-моделі — лише підказки, а роботу працювати потрібно самим. Вивчаємо і впроваджуємо, але не чекаємо дива.

8. Не поспішати ставити керівниками яскравих та успішних фахівців. Адміністративна робота вимагає зовсім інших навичок і схильностей, фахівцеві стає нудно, він думав, що всім в офісі працювати так само цікаво і легко, як йому, а виявилося, що багатьох треба якось мотивувати і контролювати. В результаті — у тебе немає нормального керівника, а фахівця ти вже втратив.

9. Якщо є партнери — записати ваші домовленості та правила. На старті здається, що все зрозуміло. Але минає час, і виникають питання: хто більше вклав, у кого більше прав, які рішення потрібно приймати тільки колегіально, чи можу я вийти із справи і на яких умовах?

10. Сімейна культура — для сім'ї. У перші роки здається, що так чудово робити одну справу великою офісною сім'єю, отримувати задоволення від атмосфери в компанії. Але дружба в офісі — це процес, а коли виявляється, що немає результатів, то покарати (або звільнити) нікого не можна — адже всі друзі, просто їм не вдалося. Допомагає перехід від сімейної культури до ринкової: коли у всіх є чіткі завдання і регулярно відбувається оцінка результатів. Платон мені друг, але прибутковість дорожче.

11. Рухатися до найближчих грошей. Так вже склалося, що гроші стають мірилом результату підприємця. Якщо зрозуміло, скільки і як можна заробити прямо сьогодні, то треба заробляти. Розмови про те, що ми рік або два не будемо заробляти, але у нас є "перспектива" — небезпечна пастка. Бачиш перспективу — йди до неї, але по дорозі заробляй, качай підприємницькі м'язи.

12. Збільшувати швидкість і масштаб. Якщо на старті вдалося, то треба рухатися далі: формулювати більш масштабні цілі, шукати спосіб прискорити розвиток справи. Не заспокоюватися тільки тому, що вже заробляєш на поточні потреби. Успіх — лише перепочинок у дорозі. Треба використати його, щоб легше було підніматися на наступну гору. Для початку — подвоїти річний оборот. Вистачить для цього амбіцій? Інакше твій успіх лише розохочує конкурентів, вони вчаться і обганяють.

Рекомендуємо прочитати

Россияне боятся Украины больше, чем НАТО и ИГ

Более трети россиян обеспокоены, что вскоре их страна может стать "жертвой" войны....

Це може бути цікавим

Помер автор культової дитячої книги

Автор дитячої книги про ведмежатко на ім'я Паддінгтон Майкл Бонд помер у віці 91 року після нетривалої хвороби, повідомляє АР з посиланням на видавництво HarperCollins....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Бойовик "ДНР" приніс додому гранату і підірвався на ній

Бойовики на Донбасі продовжують зазнавати небойових втрат через неконтрольований обіг зброї та порушення правил поводження з нею....