Європарламент застерігає від російської пропаганди

Європарламент застерігає від російської пропаганди

Комітет із закордонних справ Європарламенту попереджає про те, що ЄС став мішенню для нападок з боку Росії, яка організувала систематичну кампанію проти Євросоюзу. Як можна протидіяти цьому явищу?

Підірвати демократичні цінності у Європі — основна мета російської пропаганди, яка ведеться за завданням російського керівництва. Мішенями у цій кампанії стають і окремі журналісти та політики. Про це йдеться в ухваленій на початку тижня резолюції комітету із закордонних справ Європарламенту. «Російський уряд агресивно використовує широкий спектр ресурсів, як-то аналітичні центри, багатомовні телевізійні канали (наприклад, RT), псевдоінформагенції, соціальні мережі та інтернет-троллів задля нападів на демократичні цінності, розколу Європи і збільшення підтримки в самій Росії, щоби створити враження, що у східному сусідстві з ЄС розташовані «failed states» («недієздатні країни». — Ред.)», — говориться у документі.

Депутати Європарламенту закликали представників ЗМІ у ЄС збирати докази цієї пропаганди. Вони б’ють на сполох через те, що окремі країни-члени ЄС через недостатню обізнаність із цією проблемою можуть стати цілями особливо агресивної пропаганди та дезінформації з боку Росії.

Робоча група протидії

Протидіяти цьому явищу в Євросоюзі має робоча група зі стратегічної комунікації. Резолюція закликає європейську дипломатію до «повної єдності» щодо її діяльності, яка має бути підтримана «достатніми людськими і фінансовими ресурсами».

Доповідачка Європарламенту щодо згаданої резолюції, польська євродепутатка Анна Фотига у розмові з DW зазначила, що слід зробити більше задля викриття «механізмів пропаганди», яка працює проти окремих країн-членів та ЄС і Заходу загалом.

Натомість шеф-редакторка RT Маргарита Симонян у коментарі DW оцінила резолюцію Європарламенту як наступ на свободу слова у ЄС. «Це досить цікава інтерпретація хвалених західних цінностей, зокрема, свободи висловлення думок. На практиці це зводиться до того, що серед тисяч європейських медіакомпаній атакують інакодумця. Якщо щось і підриває суспільну довіру до європейських інституцій, то якраз це», — ідеться у її письмовій реакції.

«Рафіновані» методи пропаганди

Директор нідерландської розслідувально-консалтингової фірми Lowlands solutions Томас Олів’є вважає, що коріння російської дифамації криються в тому, що Захід послідовно закидав Росії брак демократичних свобод. «Російська пропаганда намагається підірвати демократичні цінності Європи через те, що Захід історично завжди наголошував на тоталітарності, жорстокості та нелюдяності політичної системи Москви», — сказав він у коментарі DW.

Водночас експерт сумнівається в тому, що ця резолюція буде дієвою у протидії російській пропаганді та її адептам. «Багато російських методів роботи є просто занадто рафінованими та прихованими. Резолюція не підвищить обізнаності або ж не призведе до активної та ефективної протидії пропаганді та дезінформації», — прогнозує він.

«Корумпований загниваючий Захід»

У серпні вашингтонський Центр аналізу європейської політики представив своє дослідження трендів російської пропаганди та пропозиції щодо протидії їй. «Російська кампанія дезінформації у Центральній та Східній Європі долає мовні та політичні кордони. Вона використовує протестних політиків з протилежних одне одному сторін політичного спектру з метою дискредитації урядів, політики та інститутів Заходу, як Європейський Союз та НАТО. Одночасно вона зміцнює лінію Кремля», — йдеться у дослідженні.

Вашингтонський інститут називає російську державну мультимедійну службу іномовлення Sputnik (структурний підрозділ міжнародної інформагенції «Россия сегодня» на чолі з Дмитром Кисельовим. — Ред.) одним з найважливіших інструментів для поширення позицій Кремля на Заході. «Для Кремля головне не збалансоване висвітлення подій, а якраз таки навпаки — однобока антипатія до мейнстріму. Sputnik систематично приділяє непропорційно високу увагу політикам з Центральної та Східної Європи, що виступають з позицій протесту та антиістеблішменту. І навіть якщо Sputnik часом подає думки політиків-центристів, то обирає цитати, які виставляють Захід корумпованим, загниваючим та русофобським», — зазначається у дослідженні.

В ухваленій резолюції Європарламенту вже не вперше міститься попередження про можливі наслідки російської пропаганди. Пленум Європарламенту голосуватиме за резолюцію в листопаді.

джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також

Коментарі