Консульства України та РФ не готові до візового режиму

Консульства України та РФ не готові до візового режиму

Угоду про безвізові поїздки громадян між Україною та Росією Київ може розірвати в односторонньому порядку і без переговорів. Чого більше в цьому кроці: популізму чи прагматизму, DW з’ясовувала в експертів.

Після арешту в Москві українського журналіста Романа Сущенка в Україні з новою силою спалахнула дискусія про запровадження візового режиму з Росією. Поки Верховна Рада з ініціативи спікера Андрія Парубія збирається голосувати за відповідну постанову, думки експертів з цього приводу розійшлися.

Безвізовий режим — лише для дружніх держав

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко не пригадує жодного випадку в новітній українській історії, коли б  Київ в односторонньому порядку скасував візовий режим з іншою країною. «Бо ніколи не траплялося, що країна-гарант нашої безпеки анексувала частину української території і починала б проти нас війну», — зауважив Огризко у коментарі DW. Він переконаний, що у випадку з Росією цей крок стане належною відповіддю на дії держави-агресора. «Адже ми знаємо, що відсутність віз — це прямий канал інфільтрації в Україну тих елементів, які прибувають до нас з Росії зовсім не з дружніми почуттями», — додає дипломат.

Після арешту в Росії українського журналіста Романа Сущенка (фото) в Україні спалахнула дискусія про скасування безвізового режиму з РФ

Огризко сподівається, що введення візового режиму з Росією, можливо, стане першою реакцією української влади на дипломатичному рівні на дії держави-агресора. На запитання DW, чи не запізнілою виглядатиме така реакція, відповідає прислів’ям: «Ліпше пізно, ніж ніколи».

Україна та Росія уклали міжурядову угоду про безвізові поїздки громадян у 1997 році. Сьогодні дія цієї угоди може бути припинена рішенням однієї зі сторін, без будь-яких попередніх двосторонніх переговорів, пояснює Огризко. «Для цього достатньо рішення Верховної Ради та політичної волі, але якщо політична воля буде відсутня, тоді ми чіплятимемося за різні юридичні гачки», — каже український дипломат.

Якщо Україна в односторонньому порядку скасує угоду з Росією про безвізові поїздки громадян, то ця угода автоматично припинить свою дію, а отже візовий режим запрацює в обидва напрямки, тобто і щодо українців, які хочуть їхати до РФ.

А як бути заробітчанам?

За різними підрахунками, на території Росії зараз тимчасово проживає чи працює близько двох мільйонів українців. І головним аргументом противників скасування безвізового режиму з РФ є захист інтересів цих громадян. Але Огризко вважає, що реальної кількості українських заробітчан у РФ ніхто не знає. На його думку, певним політичним силам в Україні вигідно на цьому спекулювати. Екс-міністр наголошує, що угода про безвізові поїздки не регулює умови проживання і роботи тих українців, які тимчасово працюють в РФ. «Вони отримують право на працевлаштування, яке продовжується через певний термін, і до «безвізу» це жодного стосунку не має», — наголошує Огризко.

Проте старший аналітик Української ради з міжнародних відносин Володимир Денисюк не радить скасовувати безвізовий режим з Росією. Оскільки українцям у такому разі теж доведеться отримувати візи для в’їзду на територію Росії, він не виключає максимального ускладнення цього процесу. «Уявіть собі черги, які вишикуються перед російськими  консульствами в Києві, Одесі, Львові? Та російські дипломати зумисне ускладнять процес отримання віз, а відповідальність перекладуть на український уряд, мовляв, дивіться, вони цього самі хотіли», — прогнозує Денисюк.

Кілометрові черги

Експерт нагадує про досвід Молдови. Торік Росія депортувала 30 тисяч молдовських заробітчан, звинувативши їх у порушенні режиму перебування на своїй території. «Ці люди, повернувшись до Молдови, вийшли на антиурядові акції протесту, бо нічого іншого, ніж Росія, в своєму житті не бачили, і створили в країні передреволюційну ситуацію», — розповідає Денисюк. Експерт також вважає, що скасування безвізових поїздок для росіян — крок, можливо, і потрібний, але дуже запізнілий, особливо зараз, «коли триває мінський процес і «гаряча фаза» конфлікту на Донбасі минула».

За українськими візами повинні будуть звертатися й сотні тисяч росіян, які їдуть в Україну до своїх родичів. Проте у консульських установах України в РФ наразі катастрофічно бракує кадрів. Як сказав у розмові з DW співробітник консульського департаменту українського міністерства закордонних справ, за останні два роки штат українських диппредставництв у Росії було скорочено майже втричі й вони функціонують там у надзвичайному режимі. «Впродовж консульського прийому в робочі часи дипломати можуть прийняти щонайбільше 300 громадян, і якщо ми введемо візи для росіян, то за сьогоднішніх обставин у Росії до наших консульств стоятимуть кілометрові черги», — застерігає дипломат.

джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також