Парламент ухвалив антирейдерський закон

Верховна Рада України ухвалила законопроект №5067, який ліквідує рейдерські схеми та посилює захист права власності в Україні, – повідомила ініціатор законопроекту та один із його співавторів, голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Оксана Продан. 

Закон передбачає нові правила відчуження об’єктів нерухомого майна. Провести реєстраційні дії можна буде лише після того, як державний реєстратор повідомить власника нерухомого майна. Сьогодні такої норми немає, внаслідок чого власник інколи навіть не підозрює, що в результаті рейдерських захоплення його майно належить іншим особам.

Ще одна новація – зміна відомостей про юридичну особа здійснюватиметься на підставі нотаріально засвідчених підписів її засновників або уповноважених ними осіб. Наразі закон не вимагає посвідчувати ці дії у нотаріуса, через що рейдерам, щоб атакувати компанію, достатньо лише отримати паспортні дані та номера ідентифікаційних кодів її засновників.

Крім того, закон суттєво посилює кримінальну відповідальність за рейдерство. В законі передбачено вагомий штраф або обмеження волі на строк до 2-х років для осіб, які підробляють документи для подачі державним реєстраторам.

Зловживання своїми повноваженнями аудитором, нотаріусом, державним реєстратором та іншими посадовими особами каратиметься обмеженням волі на строк до 3-х років з позбавленням права обіймати посади чи займатися професійною діяльністю на строк до 10 років.

Додатково передбачається проведення превентивних заходів. На Міністерство юстиції покладається обов’язок здійснювати моніторинг реєстраційних дій в Державному реєстрі прав. У разі виявлення порушень Мінюст проводитиме перевірки державних реєстраторів. За їх результатами блокуватиметься/анулюватиметься доступ до Державного реєстру прав, а також скасовуватиметься акредитація.

За словами Оксани Продан, закон готувався впродовж останніх кількох місяців. Всі охочі могли надіслати свої пропозиції, у тому числі підприємці, які зазнали атак на свої активи та майно.

«Нам вдалося підготувати системний закон. Після набуття ним чинності громадяни, які володіють нерухомим майном, а також підприємці, власники компаній по-справжньому будуть захищені від рейдерських атак. З’явиться стимул для інвестицій, запуску нових виробництв, створення нових робочих місць», – зазначила голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця».

Нагадаємо, внаслідок законодавчих змін, які послабили захист права власності, у 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до Міністерства юстиції звернулися представники близько 1 000 підприємств. Серед них компанії Novus, Bunge, Укрсоцбанк та інші. Задоволено лише близько 150 скарг, тобто 15%. По іншим випадкам – або відмова, або розгляд ще триває.

Це не перший антирейдерський законопроект Оксани Продан. В минулому році було прийнято проект 1475, який виключив можливість подавати ксерокопії документів для проведення реєстраційних дій. Також на розгляді парламенту знаходиться законопроект 4216 щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню господарських товариств. Він зареєстрований в березні 2016 року.

Рекомендуємо прочитати

Кремль сам себе роет яму

Встреча Порошенко и Трампа очень важна и, безусловно, то, что Трамп встретился с президентом Украины ранее, чем встретится с президентом Путиным — это значимый мом....

Це може бути цікавим

В США заключенные спасли упавшего в обморок охранника, теперь им сократят сроки

Инцидент произошел 12 июня в тюрьме округа Полк, штат Джорджия....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Кабмін спрогнозував курс гривні на три роки. Чому Уряду вигідна девальвація гривні?

Такий прогноз рік тому давав керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, коментуючи анонсоване Кабміном підвищення «мінімалки»....