Назад до ДАІ: темна сторона поліцейської реформи в Україні

Випадок з жорстоким розстрілом поліцейських в Дніпрі розкрив системні недоліки у роботі української поліції. Реформа правоохоронних органів, як виявилося, крім яскравої зовнішньої сторони з усміхненими копами в Інтернеті і на ТБ, має і зворотну, темну. По цей бік – слабка професійна підготовка поліцейських, низькі зарплати, відсутність можливості адекватно реагувати на правопорушення. Більш того, почали повертатися вже забуті, здавалося б, "принципи ДАІ" у вигляді "місячників" з відпрацювання п'яних водіїв та обов'язкової мінімальної кількості протоколів. Як наслідок – відсутність серед особового складу ініціативи і хронічний недобір кадрів. Все це позначається на кількості злочинів, яка неухильно зростає. "Апостроф" на прикладі одного з районів столиці розбирався, які головні причини зростання злочинності в Україні.

Цікава статистика

Майже кожен день у Києві, як і по всій країні, відбувається безліч злочинів. Людей грабують на вулицях, начисто виносять їх квартири, викрадають автомобілі, а іноді викрадають і вбивають. Ситуацію із злочинністю на вулицях міст України найлегше зрозуміти на прикладі якогось одного району.

Візьмемо, приміром, Дніпровський район Києва. Як випливає з доповіді начальника столичного Дніпровського управління поліції Олександра Деркача на засіданні колегії Дніпровської районної державної адміністрації 26 січня 2016 року, в дуже неспокійному 2014 році в районі було зареєстровано 66 081 заява та повідомлення про скоєння правопорушень. А вже у 2015 році таких заяв і правопорушень було зареєстровано поліцією 87 509. Не всі з них, звичайно, були кваліфіковані як правопорушення і внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, але цифри як для одного столичного району вражають. Заяв, у яких поліція все-таки побачила правопорушення, було зареєстровано в 2014 році 17 200 і 18 986 в 2015 році, відповідно.

Тільки за офіційною статистикою столичної поліції, в 2015 році в Дніпровському районі було зафіксовано 17 вбивств (в 2014 році - 10). Також в минулому році в районі було зареєстровано 7 зґвалтувань, 55 розбійних нападів, 658 пограбувань, 150 викрадень автотранспорту (в 2014 році було 102 угону), 3 916 крадіжок та 1 104 квартирних крадіжки (з них розкрито тільки 116 крадіжок). Крім того, в районі в 2015 році були зафіксовані 694 кишенькові крадіжки (розкрито 51), 647 крадіжок з автомобіля (у 2014 році – 319), а розкрито тільки 175 таких крадіжок. Зафіксовані також 62 випадки незаконного зберігання та поводження з вогнепальною зброєю (у 2014 році – 33 випадки). Також було зафіксовано майже 300 злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків.

Офіційної статистики злочинів, скоєних у районі вже в 2016 році, поки що немає. Але за даними громадської ініціативи "Березняки – SOS", яка займається моніторингом безпеки в Дніпровському районі Києва, цей рік станом на кінець вересня по ряду показників вже здатний успішно переплюнути кримінальні здобутки минулих років. Наприклад, за даними активістів, що спираються на джерела в столичній поліції, з 1 січня по 26 вересня 2016 року в Дніпровському районі Києва зареєстровано 11 вбивств, 6 випадків нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що закінчилися смертю потерпілого, 81 випадок пропажі без вісті, 10 зґвалтувань, 42 розбоїв, 808 грабежів, 7 043 крадіжки, 866 квартирних крадіжок, 1 177 крадіжок з автомобілів. Більшість цих правопорушень поки що не розкрито. За багатьма показниками Дніпровський район перевершує інші райони столиці. Випадки хуліганства, навмисного псування чужого майна, як і безліч дрібних правопорушень, взагалі не піддаються жодному обліку.

Зухвалість, з якою злочинці інколи скоюють злочини, вражає. Наприклад, у серпні в одному з будинків мікрорайону Березняки Дніпровського району столиці злочинці в денний час вирізали залізні двері квартири автогеном і винесли з неї все цінне.

"Я працював у торговельній фірмі за кордоном. Одного разу мені серед ночі зателефонувала перелякана дружина і повідомила, що хтось лізе у вікно квартири на другому поверсі. Я сказав їй викликати поліцію. Дружина стала кричати, злочинці вирішили не зв'язуватися і втекли. Коли приїхала поліція, причому майже через годину після виклику, з'ясувалося, що злочинці залізли на прибудований до квартири на першому поверсі балкон і з допомогою пристрою типу "домкрат" розкрили віконну решітку на кухні і видавили пластикове вікно. У поліції сказали, що за цю ніч це вже третій подібний випадок в районі і прямо зазначили, що перспектив у розслідуванні буде небагато", - розповів автору типову для Дніпровського району історію місцевий житель Андрій К.

Кілька місцевих жителів поскаржилися автору, що поліція кілька разів відмовлялася реєструвати їх заяви, а час приїзду поліцейських на місце події сильно зріс порівняно з 2015 роком.

Чому зростає злочинність

Джерела автора у столичній поліції вказують на дві важливі причини, які не дають не тільки київській, а й всій українській поліції ефективно працювати.

По-перше, в результаті не найкращим чином продуманих і проведених кампаній з люстрації та атестації у 2014 – 2016 роках було фактично повністю зруйновано саме низову ланку поліції – служби дільничних і патрульних. Саме ці служби, як правило, повинні чітко знати ситуацію в районі та регулярно бути в контакті з місцевими жителями, щоб оперативно виявляти потенційні злочини.

За даними автора, зараз, наприклад, на весь житловий масив Березняки, в якому проживає понад 50 тис. жителів, залишилося всього 4 дільничних. "Я один на 25 тисяч мешканців мікрорайону, у мене постійно маса всіляких заяв і скарг, на які треба реагувати, спілкуватися з людьми, обходити неблагополучні сім'ї і місця, але очевидно, що я просто фізично не можу все це робити", - розповів автору місцевий дільничний. Крім цього, за його словами, колосальна кількість робочого і неробочого часу забирає "паперова робота", коли потрібно писати безліч різних доповідей, звітів, відповідей на запити. Для порівняння, у 2009 році на кожного столичного дільничного припадало понад 3 тис. мешканців, що вже тоді за відомчими нормативами вважалося неприпустимим. При цьому середня зарплата столичного дільничного зараз в Києві становить від 4,5 до 5,5 тис. грн, в залежності від вислуги. У Дніпровському районі дільничні розміщуються, як правило, в погано обладнаних приміщеннях ЖЕКів, не мають ані персональних комп'ютерів, ані офісного обладнання, ані службового транспорту.

Очевидно, усвідомивши наслідки, МВС зараз гарячково намагається виправити ситуацію, оголосивши набір нових дільничних на зарплату в 6 тис. грн. Втім, наскільки можна судити, особливого ажіотажу поки що не спостерігається.

По-друге, внаслідок не дуже вдалих управлінських і організаційних рішень, поліція виявилася вражена "синдромом низької ефективності", що яскраво помітно на прикладі створеної в 2015 році патрульної поліції Києва. Тоді на маршрути заступили 2 тис. патрульних. Одночасно з цим патрульна служба при райвідділах була ліквідована. Через рік більше 200 нових поліцейських" звільнилися з різних причин, а значна частина автопарку патрульної поліції була розбита. Недобір в патрульну поліцію тільки Києва зараз становить 650 осіб.

За словами співрозмовників автора, незважаючи на гучну піар-компанію, патрульна служба не стала по-справжньому ефективною структурою. "У нас називають нових патрульних "листоношами". Вони їздять на виклики по місту і збирають від громадян заяви, які потім пачками привозять в райвідділи. З райвідділів ці заяви, якщо там немає якогось особливо явного криміналу, передаються нам, дільничним. У результаті ми самі починаємо обходити проблемні місця і квартири, про які і так прекрасно знаємо і робимо, що можемо. А можемо ми небагато. Такі ситуації можуть повторюватися з одним і тим же приводом регулярно. В результаті коло замикається", - розповів автору один з дільничних.

Як розповіли автору самі патрульні, поступово в їх роботу повертаються і "хвороби", характерні для старої ДАІ. "Зараз у нас знову в моді "місячники" з відпрацювання п'яних водіїв, вводяться показники на кількість складених протоколів... У той же час питанням правової грамотності співробітників, підвищенню якості їх підготовки уваги приділяється все менше", - розповів автору один зі столичних патрульних. Обіцяну спочатку зарплату у 8 тис. грн., за словами співрозмовника, отримують не всі і не завжди.

Хрестоматійним випадком безпорадності всієї столичної поліції в цілому є історія з жителями однієї з квартир за адресою Русанівський бульвар, 9. Мешканці цієї квартири, одним з яких є киянин, раніше судимий за зберігання наркотиків, вже півроку розважаються стрільбою з пневматичної рушниці по вікнах навколишніх будинків і місцевим жителям. Хоча постраждалі написали в поліцію не одну заяву, до цих пір немає ніякого результату, а поліцейські, що приїздять на виїзд, всякий раз заявляють, що у них "немає підстав для вторгнення на приватну власність".

"Нас не бояться і не поважають, незалежно від того, хто я, дільничний, патрульний, оперативник або генерал. У нас всі знають, що через позицію керівництва МВС та Національної поліції, які намагаються загравати з громадськістю і страждати "показухою", а не вирішувати проблеми, якісно працювати немає сенсу. Ініціатива у нас карається. У будь-який момент керівництво може зробити тебе крайнім і позбутися від тебе в догоду своїм міркуваннями чи громадській думці. Зверніть увагу, що в Києві регулярно проходять різні заворушення. То суди штурмують, то будівництва, то якісь розбірки. У більшості випадків поліція займає пасивну позицію і навіть не втручається в те, що відбувається. В результаті, суспільство бачить це і ставиться до нас відповідно", - розповів автору співрозмовник в поліції Києва.

Очевидно, що результати того, що відбувається в поліції чекати себе не змусили і позначилися на сумній кримінальній статистиці. І поки керівництво МВС та Національної поліції буде займатися словесною завісою і розмовами про "європейські стандарти" замість реального вирішення проблем, ситуація в правоохоронній сфері країні продовжить деградувати.

Рекомендуємо прочитати

Mercedes-Benz Kiev Fashion Days SS`18: стало известно расписание

Организатором уже 15-го сезона Mercedes-Benz Kiev Fashion Days является парижская LMG Group....

Це може бути цікавим

Пологи платні чи безплатні. Як медреформа вплине на майнову дискримінацію

Міністерство охорони здоров'я спростувало дану інформацію, наголошуючи, що відповідно до останньої редакції від 17 липня ведення вагітності та пологи для громадян ....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Киян хочуть змусити платити страховку за будинки

У Київській міській адміністрації з'ясовують, чи є можливість включити страхування як складову тарифу на утримання будинків та прибудинкових територій....