30 днів до холодів. Старі проблеми нового опалювального сезону

30 днів до холодів. Старі проблеми нового опалювального сезону

Зважаючи, що початок опалювального сезону от-от розпочнеться, а проблеми енергопостачальних та водопостачальних компаній нікуди не ділись, Центр досліджень енергетики ініціював цикл дискусій присвячених темі оцінки готовності об’єктів електроенергетики, теплоенергетики та водопостачання до роботи в осінньо-зимовий 2016-2017 рр.

Досвід двох минулих років з підготовки України до ОЗП вимагає від нас точних, неупереджених, незаангажованих оцінок нинішньої ситуації в підготовці паливно-енергетичного комплексу до майбутнього осінньо-зимового максимуму. Нині здається, що керівництво енергетичної галузі покладає великі сподівання на те, що природа знову піде на зустріч нашій країні та подарує їй ще одну теплу зиму.

Саме такий висновок зробили експерти під час дискусії на тему: «30 днів до холодів. Старі проблеми нового опалювального сезону», якій відбувся 19 вересня в Український кризовому медіа-центрі.

Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування та житлово-комунального господарства Альона Бабак: «Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наголошує про 90% готовність ЖКГ України до опалювального сезону 2016-2017 рр., але фінансовий стан підприємств залишається стабільно тяжким. За інформацією Мінрегіону, станом на 01.08.2016 р. заборгованість підприємств теплокомуненрго перед НАК «Нафтогаз України» складає – 18,9 млрд грн (з них 2,9 млрд – борг за 2016 р., 4,3 млрд – штрафні санкції та пені). Зрозуміло, що старі борги тягнуть за собою нові проблеми. До 20 вересня в Верховну Раду від Мінрегіону має бути поданий новий законопроект «Про комплексну реструктуризацію боргів перед НАК «Нафтогаз України» підприємств ТКЕ та водоканалів».

Президент міжгалузевої асоціації «Укртеплокомуненерго» Арсентій Блащук: «Теперішня схема розрахунків з НАК «Нафтогаз» у відповідності до постанови №217 є неприпустимою. Алгоритм надходжень коштів зі спецрахунків необхідно докорінно змінювати, оскільки за існуючою схемою розрахунків підприємства теплокомуненерго та водопостачання ніколи не зможуть розрахуватись зі своїми боргами. Більш того, цей алгоритм сприяє штучному нарощуванню нових боргів. Нині борг держави перед підприємствами ТКЕ «по різниці в тарифах» складає 3,6 млрд грн (у 2015 р. — 1,6 млрд грн)

Фінансовий директор ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» Тетяна Грязнова: «Тариф, який не покриває витрати на виробництво, завжди буде формувати борги. Зараз відповідно до постанови №217 усіма грошима підприємств теплокомуненрего розпоряджається держава. Відповідно до цього документу, левова частку коштів, що потрапляють на рахунки, НКРЕКП розподіляє між НАК «Нафтогазом» (постачальник), магістральними газопроводами (транспортування) та теплопостачальною організацією (розподіл палива). Решта коштів йде на податки, зарплати та поточні ремонти, а розрахуватись з боргами за електрику просто нічим. Окрім того є ще й борги споживачів. Тепловикам винні всі: й населення, й держава».

Координатор житлово-комунальних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко: «Такого поняття як «різниця в тарифах» взагалі неповинно існувати – воно повинно зникнути. Тарифи мають бути економічно обґрунтованими, а субсидії – монетизованими. Нинішня система субсидій просто шкодить економіці України, а енергетику заганяє в глухий кут боргів. Держава не мотивує споживачів запроваджувати енергоефективні заходи, натомість вже другий рік поспіль використовує систему бартерних взаєморозрахунків».

Отже, опалювальний сезон 2016-2017 рр. розпочнеться за будь-яких обставин, але ризики все ж таки залишаються цілком реальні, а все через замкнене коло, до якого потрапили підприємства ТКЕ та водопостачання. Держава боргує їм за отримані послуги й встановлює обмеження щодо використання коштів пільг та субсидій. Всі потребують «живих» грошей…загрузка...

Читайте також

Коментарі