Чому знецінюється гривня і що буде з нею восени?

Долар США в Україні коштує вже 26,8 гривні. Зусилля Нацбанку з укріплення гривні поки не дають результатів. В майбутньому все буде залежати від надання МВФ грошей Україні і від попиту на валюту, передає dw.com в матеріалі "Причини знецінення гривні".

В Україні вже майже місяць продовжує знецінюватися національна валюта. В цілому за останній тиждень курс долара США виріс на 1,3 гривні, а з початку серпня - на дві гривні. Один долар зараз коштує 26,8 гривні на міжбанківському ринку. Національний банк України намагається збити попит на валюту і провів уже чотири аукціони, продавши в цілому її на 140 мільйонів доларів. Але поки це не дуже допомогло - за дні аукціонів курс долару збільшився на 80 копійок.

Утім, регулятор не планує зупинятися на цьому. "Ми маємо намір і надалі проводити, за необхідності, валютні інтервенції, щоб стримувати волатильність курсу, викликану тимчасовими факторами, оскільки курс гривні має суттєвий влив на рівень інфляції", - говорить заступник голови Нацбанку Олег Чурій. Гроші для валютних інтервенцій у регулятора є - його міжнародні резерви протягом останніх п'яти місяців зросли до 14,1 мільярда доларів.

Причини подорожчання іноземної валюти

Причин для росту курсу є відразу кілька. Все почалося в середині серпня з того, що на міжбанківському ринку різко зріс попит на валюту. "10 серпня уряд погасив державні облігації на шість мільярдів гривень. З цієї суми облігації на 4,2 мільярда гривень тримали іноземні інвестори. Отримавши гривню, вони конвертували її на міжбанку в долари. Це спровокувало підвищення попиту, і вже 11 серпня курс долара почав рости", - розповідає начальник відділу казначейських операцій банку "Форвард" Анна Танцюра.

Крім того, ситуацію погіршують негативні настрої у питанні надання Україні чергового траншу Міжнародним валютним фондом. Нацбанк очікує цього року отримати два транші від МВФ на загальну суму 2,3 мільярда доларів США, про що йдеться в інфляційному звіті регулятора за липень.

Але поки грошей від фонду не надійшло. Міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що це питання буде вирішено вже найближчим часом, але невідомо, коли саме.

Негативний сценарій

В разі, якщо ці гроші не будуть виділені, наслідки можуть бути негативними. "Якщо Україна не продовжить співпрацю з МВФ, то зовнішні ринки фінансування будуть закриті. Це означає, що Нацбанку нема де буде брати валюту, окрім як зі своїх золотовалютних резервів, які будуть зменшуватися. За такого сценарію курс долара може навіть перевищити 30 гривень", - прогнозує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Готівковий ринок слідував за безготівковим - у середньому долар США в обмінниках коштує зараз 26,6-26,7 гривні. Причиною росту курсу американської валюти в обмінних пунктах також є виплати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб клієнтам банків-банкрутів. "Черговий транш виплат вкладникам збанкрутілих банків в умовах підвищення вартості валюти призводить до того, що вкладники, отримавши свої 200 тисяч гривень, біжать скуповувати валюту. При цьому будь-який сплеск на міжбанку тільки посилює ажіотаж на готівковому ринку", - пояснює скарбник "Вектор Банку" Карл Варга.

Курсові очікування

У Нацбанку визнають, що на сьогодні існують нові виклики для курсу. "Цього тижня на стан валютного ринку також впливатиме й інший тимчасовий фактор - робочий день в Україні 5 вересня збігається зі святковим вихідним днем у США. У такі періоди надходження валютної виручки на рахунки українських банків традиційно скорочується, і, як наслідок, спостерігається надлишковий попит на валюту. По-друге, на початку вересня, відповідно до розробленого графіка, тимчасово зріс попит на валюту для репатріації дивідендів (виплаті дивідендів за кордон, - Ред.)", - пояснює Олег Чурій.

Але до кінця року ситуація на валютному ринку має стабілізуватися, передбачають експерти. "Коливання курсу цієї осені будуть, але навряд чи вони вийдуть за межі десяти відсотків. Можу нагадати, що консенсус-прогноз складає 26-27 гривень за долар", - зауважує головний економіст "Альфа-Банку" Олексій Блінов.

Рекомендуємо прочитати

«Белые ночи» обіцяють найяскравіший лайнап за всю історію івенту

Щороку «Белые ночи» відкривають та закривають літо під девізом «Ніч яскравіше дня!»....

Це може бути цікавим

В 2016 году WikiLeaks скрыл компромат на РФ – СМИ

В 2016 году основатель сайта WikiLeaks Джулиан Ассанж отказался опубликовать не менее 68 гигабайт данных, поступивших от источника из МВД России....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Что сделают с Саакашвили в случае его прибытия в Украину

Государственная пограничная служба Украины откажет в пересечении государственной границы лидеру "Движения новых сил" Михеилу Саакашвили в случае, если он прибуде....