Як німецький ведучий став жертвою кремлівських тролів

Як німецький ведучий став жертвою кремлівських тролів

У ФРН показали фільм про Росію, після чого в соцмережах з’явились різні коментарі і погрози на адресу авторів. Що це: підступи кремлівських тролів чи справедлива критика?

Німецька приватна телекомпанія Pro7 в рамках серії документальних фільмів Inside показала стрічку про Росію Йоахіма Ферстера, який запропонував глядачу «зазирнути за лаштунки пропаганди» та зрозуміти, чи «спокушає Путін з її допомогою цілий народ». Відомий ведучий Штефан Ґедде зі знімальною групою відвідав російські міста, де зустрівся з представниками провладних структур, великого бізнесу, ЗМІ, середнього класу, а потім перетнув кордон, щоб побувати у самопроголошеній псевдореспубліці «ДНР» та поспілкуватись з тими, хто там живе та воює.

Образи німецькою мовою

Після показу 8 серпня 50-хвилинного фільму, який не приніс високих глядацьких рейтингів, Гедде, тим не менш, наразився на шквал коментарів та повідомлень у соцмережах німецькою мовою. «На жаль, серед них була не лише конструктивна критика, але й серйозні погрози на мою адресу, — розповів телеведучий. — Я завжди готовий до відкритої дискусії, однак погроза застосування сили — це вихід за всі межі». На деякий час журналіст деактивував свій профіль у соціальній мережі Facebook. Найбільш агресивні коментарі були видалені з сайту Pro7 та з Facebook, однак образи на кшталт «вузьколобий продажний брехун», «Іуда», «Геббельс», написані анонімами та користувачами з російськими іменами, усе ще можна бачити під інтернет-версією фільму.

Його автори згадали не лише про конфлікт навколо України та бойові дії на Донбасі, але й про західні санкції щодо РФ, кризу рубля та економіки, а також про вбивство Бориса Нємцова та його розслідування, роль опозиції у країні, загадкову смерть Бориса Березовського та ув’язнення Михайла Ходорковського. Червоною ж ниткою стала тема пропаганди військової міці Росії, мілітаризація країни та підвищення готовності населення до військових дій.

«Хто з мечем до нас прийде, той від меча й загине», — каже адвокат-мільйонер, власник значної колекції холодної та вогнепальної зброї. «Якщо хтось захоче напасти на нас, я зможу захистити свою батьківщину», — обіцяє білявий московський хлопчик років семи з дерев’яним автоматом у руках. «Ми воюємо з фашистським режимом, що влаштував геноцид», — безапеляційно заявляє глава спецназу самопроголошеної «ДНР» у Горлівці. Військовий парад на Красній площі, солдати, які кричать, школярі, які крокують — усе це ведучий сприймає з подивом та помітним збентеженням та характеризує як «релікти минулого» та «пропагандистське шоу».

А тон коментарів у мережі жорсткий: стрічку називають «русофобською», «антиросійською» та «расистською», її основною метою — «пропаганду», створення негативного образу РФ та Путіна, залякування, «американську спробу дестабілізації».

Характерний почерк проросійських тролів

Подання європейських журналістів «рупорами ненависті до Росії» і зразками «західного інституціонального расизму» — типовий почерк проросійських інтернет-тролів, вважає фінська журналістка Джесіка Аро, авторка книги-дослідження «Імперія тролів Володимира Путіна». Для організованого і агресивного впливу на громадську думку в інтернеті одні й ті ж фрази повторюються в різному контексті, пояснює журналістка. Наприклад, «фашисти, які захопили владу в Україні», — одна з фраз, які переходять з форума на форум, зафіксована Аро російською, англійською та фінською мовами. Її можна було прочитати і в коментарі до фільму Гедде від нібито німецького користувача.

«Проросійські тролі часто переводять тему. Наприклад, якщо хтось критикує дії Путіна, то дискусію розгортають у бік політики США», — пише Аро. Авторам фільму на Pro7 теж наполегливо пропонують «краще зняти подібний фільм про США», де «дітей у вихідні замість зоопарку ведуть на стрільбища», а «шоста частина населення живе лише за рахунок талонів на харчування». Сама фінка постійно піддається нападкам і погрозам з боку російських тролів. Вона розповіла про пропозицію лідера одного з форумів покласти край цькуванню в обмін на її вибачення і припинення розслідування.

«Можна сперечатися про політику, про фільм, але я радий жити в країні, в якій подібна дискусія не пов’язана зі страхом», — написав у Facebook телеведучий Гедде. Згодом він повідомив, що загрози застосування сили на його адресу були донесені до відома правоохоронних органів ФРН. Зіткнувшись з «середовищем, в якому дискусія підмінюється насильством в чистому вигляді», дебати вести неможливо і доводиться вживати інші заходи, наголосив журналіст.

Абсурдна сцена

Своє ставлення до демонстрації грубої сили Гедде висловив у фільмі спонтанною фразою «це — найбільш абсурдна сцена в моєму житті». У величезному домашньому фітнес-центрі з басейном у його співрозмовника, адвоката-спецназівця Вадима Ляліна висить прапор з написом «Kill them all. Let god sort them out» («Убий їх усіх. Нехай бог з ними розбирається» — англ.). На його тлі мільйонер демонструє ведучому свої «тренувальні мечі», одним помахом яких нібито «можна з машини зробити кабріолет».

Він гордо відкриває комору-сейф, повну вогнепальної зброї: «Я хлопчик, а не дівчинка, і ляльки збирати мені б було не дуже приємно». Під час «екскурсії» Лялін відмикає власним ключем двері в одній зі стін на станції московської підземки і знімальна група через лабіринти коридорів потрапляє у потаємний тир. «Я тут тренуюся і треную інших», — пояснює адвокат. «А кому це все належить?» — цікавиться ведучий. «Батьківщині», — відповідає росіянин.

Про помилки і критику

Цей та інші герої фільму, вочевидь, комфортно почуваються в компанії німецької знімальної групи і охоче відповідають на незвичні для них питання. Проте при монтажі припустилися помилки: у багатьох синхронах російський та англійський текст, який вимовляли співрозмовники Гедде, не збігався з німецьким перекладом. На це звернули увагу двомовні глядачі і користувачі соцмереж: у майже половині коментарів вказується, що переклад був неправильним, дехто припускає, що це зроблено навмисне. Пояснень щодо того, чому так сталося, від телеканалу Pro7 на момент публікації отримати не вдалося.

джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також

Коментарі