Дослідники розповіли, якими у своїй більшості є українські підлітки

За результатами міжнародного дослідницького проекту "Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді" (HBSC), яке тривало із 2002 року, майже половина дітей – щасливі, більшість має хороші стосунки із друзями та обізнані щодо ВІЛ.

HBSC – це спільне дослідження українських соціологічних та медичних організацій, ВООЗ і Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Воно спрямоване на збір даних про здоров’я і благополуччя, соціальні умови та поведінку 11-ти, 13-ти та 15-річних хлопців і дівчат раз на чотири роки.

Мета дослідження HBSC  – отримати повне уявлення про стан здоров’я і благополуччя молодого покоління, краще зрозуміти соціальні показники здоров’я та покращувати життя підлітків.

Під час підготовки соціологічного проекту в Україні було проведено 4 хвилі опитування(2002 року опитано 5267 осіб, 2006-го – 6535 підлітків, у 2010 – 10 343 учні, а 2014 року – 11 390 осіб).

41% опитаних учнів відчували себе дуже щасливими. Найщасливішими визначили себе дівчата віком 11 років (59%), а найнижчий цей показник – серед 17-річних (23%).

Соціологи доводять, що у процесі дорослішання збільшується кількість тих, котрі почувають себе не дуже щасливими: від 5% серед дітей віком 10-11 років до майже 12% серед 17 –річних підлітків.

Разом із тим 44% 17-річних дівчат розповіли, що за останній навчальний рік у них було таке відчуття смутку, що вони переставали займатися деякими звичними речами – спілкуватися з друзями, з батьками, відвідувати гуртки чи секції.

Більша частина учнів оцінила своє життя як найкраще можливе, а середню оцінку поставили 23%. Як найгірший із можливих варіантів своє життя оцінили від 1% до 4% опитаних.

75,5% учнівської молоді проживає у повних сім’ях. Приблизно такий самий відсоток батьків знає, чим дитина займається після навчання . Із дорослішанням рівень поінформованості зменшується – з 73% до 56%.

Найпоширенішим спільним родинним заняттям є хатня робота. Спільне обговорення проблем та новин – на другому місці (83,4%). Разом на прогулянки ходять майже 30%.

Трохи більше (37,5%) сімей разом займаються спортом, майже 40% грають удома, решта – відвідують місця розваг.

Окрім родинних стосунків соціологи досліджували взаємини підлітків із друзями. Виявилося, що 76,5% можуть ділитися із своїми друзями радощами та прикрощами, а 72% – розраховують на друзів у разі виникнення неприємностей.

Віртуальне спілкування так і лишається значною частиною життя сучасної молоді: майже половина опитаних щодня спілкується у соцмережах. Комунікація в інтернеті більше поширена поміж дівчат, ніж серед хлопців.

Майже 12% респондентів розповіли, що більшість друзів у їхній компанії часто курить цигарки. 30% опитаних самі пробували коли-небудь палити. Серед 15-річних дівчат – 5% курять, а серед 17-річних – кожна десята.

Майже половина учнів принаймні один раз у житті вживали алкогольні напої. До 10% учнів повідомили, що вперше вживали алкоголь у віці 11 років або молодше.

Більше половини опитаних задоволені своїми взаєминами у школі. 71,2% вважають, що вчителі сприймають їх такими, як вони є, і понад половина опитаних (53,9%) вважають, що педагоги ставляться до них як до особистості.

У той же час, більше 20% визнавали власне здоров’я посереднім або поганим, причому найчастіше так оцінювали стан свого здоров’я підлітки з сімей з достатком нижче середнього та низьким.

Третина учнів скаржилася, що їм раз на тиждень дошкуляє головний біль, біль у спині – 22,9%, у животі – 22,6%. Дівчата, незалежно від віку, місця проживання і навчання, мали більше скарг на здоров’я, ніж хлопці.

Дослідники також вказують на поширення недостатньої та надмірної ваги тіла, переважно у школярів молодшого віку. Про ожиріння також зізнавалися учні молодших класів.

Більше половини опитаних дівчат старше 14 років вважає власну вагу надмірною та кожна четверта з них намагається обмежувати себе в харчуванні.

Тенденція переоцінки дівчатками власної ваги зберігається, внаслідок чого вони намагаються дотримуватись непотрібних дієт, збільшуючи ризик харчових розладів.

Це не заважає їм багато часу проводити перед телевізором. До 81,3% опитаних дивляться телепередачі до трьох годин у будній день. У вихідні цей показник становить до 73%.Також 93-97% підлітків (залежно від віку) займаються різними фізичними вправами у вільний час. Найбільше залучених до фізкультури підлітків віком 13-14 років, дещо менше – дітей молодшого (10-11 років) та старшого віку (16-17) років.

На комп’ютер 72,6% підлітків витрачають до трьох годин свого вільного часу.

Крім того, 24,3% опитаних повідомили про досвід сексуальних стосунків. До 17 років реальний досвід статевого життя мали більш ніж кожен другий хлопець (54,9%) та кожна третя дівчина (33,9%).

Майже дві третини тих, хто мав досвід статевих стосунків, вказали, що їхній сексуальний дебют відбувся у 15–16 років та старше.

Основним джерелом інформації щодо шляхів поширення ВІЛ виявилися вчителі: це відзначили 64,1%. Важливими є також ЗМІ, у першу чергу – телебачення (62,2%) та інтернет (61,6%).

Проблема ВІЛ/СНІДу часто обговорюється з батьками (45,7%) та медичними працівниками (59,5%). Більше 60% опитаних знають, куди можна звернутися в разі виникнення бажання пройти тестування на ВІЛ.

Рекомендуємо прочитати

Лионелю Месси дали 21 месяц тюрьмы за уклонение от налогов

Верховный суд Испании приговорил аргентинского футболиста Лионеля Месси, осужденного за уклонение от уплаты налогов к 21 месяцу тюрьмы....

Це може бути цікавим

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Киевский метрополитен обратился к девушкам с необычной просьбой

В Киеве длинные платья девушек стали причиной непредвиденных остановок эскалатора на станции метро "Университет"....