Україна, Польща і зброя стримування

У Польщі відмічають успіхи України в розробці зброї стримування агресора – оперативно-тактического ракетного (ОТРК) комплексу «Гром-2» та замислюються над вигодами від можливої співпраці з Україною в цій сфері.

5 серпня п.р. польський ресурс Defence-24 з посиланням на власні джерела повідомив про заплановані на осінь ц.р. перші випробування українського ракетного комплексу балістичних ракет тактичного радіусу дії «Гром-2» з дальністю дії до 450 км. Ракетний комплекс розроблено КБ «Південне» для іноземного замовника.

За повідомленням інформаційної агенції Мост, дальність дії експортної версії ракети має становити 280 км, а вітчизняної, призначеної для Збройних Сил України – 450 км. Мінімальна дальність дії – 50 км.

Комплекс використовує крилату ракету, розроблену на базі ракети «Коршун-2», а також нові одноступінчаті балістичні ракети для знищення наземних цілей. Параметри комплексу «Гром-2» мають бути наближені до російського аналога «Іскандер-М» і крім експортного призначення нова розробка має також замінити на озброєнні ЗС України комплекс «Точка-У» (дальність 120 км).

Проект комплексу було розроблено три роки тому, перші випробування планувалося здійснити ще взимку, проте, вони не відбулися з огляду на бюрократичні перешкоди, пов’язані з реструктуризацією Національної Космічної Агенції України.

Варто додати, що повідомлення викликало бурхливу реакцію польського експертного медіа-середовища. Лише у день його появи на сайті з’явилося аж 88 коментарів, що свідчить про увагу до цього питання у Польщі.

Зокрема, частина польських експертів висловлюється на користь приєднання до України з метою кооперації і спільного розвитку ракетних систем, які вони розглядають, насамперед, в якості засобу стримування агресора.

При цьому вони дають високу оцінку українським розробкам у сфері ракетної техніки при високій якості і відносно невисокій вартості, зазначивши, що Польща саме зараз як ніколи дуже зацікавлена у ракетних технологіях, адже йдеться про створення національної зброї неядерного стримування. Польська сторона була б зацікавлена у кооперації в цій сфері, придбанні готових виробів або технологій тощо, про що повідомляють оглядачі, посилаючись зрештою на нещодавно підписані Польщею документи щодо досліджень у ракетно-космічній сфері з Україною.

Головним чином, вони зазначають, що співпраця з Україною в ракетно-космічній сфері дозволить доповнити польську ракетну програму створення ракетного комплексу WR-300 HOMAR з проектною дальністю дії до 300 км.

Вважається, що за умов наявності волі до польсько-української співпраці у ракетобудуванні (співфінансування і виробництво) це могло б бути найкращим варіантом для обох сторін. Можливо навіть розробити версію з системою наведення на ціль з коректурою курсу в польоті окремо для польської сторони.

Отримання тактичних балістичних або крилатих ракет відповідатиме стратегічним цілям Польщі і нівелює дисбаланс, створений наявністю в Калінінградській області російських ракетних комплексів «Іскандер-М». Для цього Польща, за попередніми розрахунками, має розгорнути 18-24 мобільних ракетних комплекси «Гром-М» і 120 ракет. Важливою перевагою над західними аналогами в такому випадку буде незалежність Польщі щодо прийняття рішення на застосування ракет. Ще одною важливою перевагою українського комплексу вважається його менш висока ціна. А спільна розробка і виробництво вважається за краще, ніж купувати на Заході аналогічні вироби за валюту. Не можна виключати і спільної розробки на базі «Грома-2» більш потужного комплексу з новою ракетою підвищеного радіусу дії.

Підкреслюється колосальне значення того, що Україна є для Польщі найближчим сусідом і водночас буферною країною з огляду на Росію. Тому Польщі варто скористатися з цього шансу і зробити усе необхідне, аби отримати балістичні ракети, які могли б вражати цілі у Москві, як фактор стримування і привоід змусити росіян замислитися.

Високо оцінюється той факт, що Україна у досить короткий термін вже після анексії Криму спромоглася розробити власну версію тактичної ракети. А Польща потребує саме ракетних технологій, навіть більше, ніж нові вертольоти або підводні човни. Наявність балістичних ракет матиме стратегічне значення.

Володимир ЗАБЛОЦЬКИЙ

Рекомендуємо прочитати

Ученые решили проблему генетического бесплодия

Ученым удалось получить здоровое потомство от генетически бесплодных самцов мышей....

Це може бути цікавим

Прокуратура відреагувала на побиття ув'язнених в одеському СІЗО

У суботу, 19 серпня, співробітники прокуратури Одеської області спільно з представником Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Одеській області виявлено фа....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Киеве откроют "Ковчег для творцов"

Темой юбилейного 10-го ГОГОЛЬfest стала концепция Ковчега, как места сбора близких по духу людей, нашедших друг друга в хаотичном недетерминированном мире и GogolFest ArkSqua....