Маленькі діти здатні розпізнати боржника - вчені

Вчені дійшли висновку, що діти у віці трьох років вже здатні розпізнавати тих, хто в боргу перед ними. Про це розповідає робота, опублікована в журналі Developmental Psychology.

Автори дослідження запропонували 40 дітям у віці трьох і п'яти років взяти участь у грі. Протягом трьох раундів діти, яких тестували поодинці, повинні були вирішувати, скількома стікерами поділитися з іграшками тварин. Їх вибір був обмежений - одній тварині вони могли віддати або два, або три стікера з шести, наявних у них, а другій - тільки один або нічого. Таким чином, психологи змусили маленьких учасників експерименту допомагати одній іграшці більше, ніж інший. Після цього стікери іграшкам вже дарували дорослі, причому в результаті в обох іграшок виявлялося однакове їх число. Це було зроблено для того, щоб виключити вплив на сприйняття дітей «багатства» однієї тварини в порівнянні з іншим і досліджувати тільки «борг» іграшки перед дитиною.

Іграшки ж в свою чергу могли віддячити дітей різними предметами: скляними кульками, розмальовками і іншими привабливими для них речами. Їх кількість була також однаково у кожної тварини. Після кожного раунду дитина мала право попросити одну іграшку з ним поділитися.

В ході цього етапу дослідження з'ясувалося, що діти більш схильні вимагати предмет у тієї тварини, якій вони дали більше стікерів. Така поведінка спостерігалося як у трирічних, так і у п'ятирічних учасників експерименту. На думку психологів, воно показує, що дошкільнята можуть запам'ятовувати, кому вони віддали більше ресурсів і на основі цього просити у «боржників» більше, що є проявом ранньої стратегічної соціальної поведінки.

Ці висновки підтвердилися в іншому експерименті, коли іграшки покидали кімнату під час розподілу дітьми стікерів. Таким чином, тварини не «знали» про те, по відношенню до кого з них дитина проявила велику щедрість. Цього разу поведінка дітей змінилася - їх прохання більше не залежали від кількості пожертвуваних стікерів, так як вони ймовірно розуміли, що тварини не могли знати, хто з них більшою мірою їм зобов'язаний.

Таким чином, дошкільнята демонструють психологічну обізнаність про поведінку інших. Це узгоджується з іншими результатами досліджень - наприклад, вчені також з'ясували, що діти чотирьох років вже розуміють, коли дорослі суперечать самі собі, або що п'ятирічна дитина здатна побачити невпевненість того, хто розмовляє з нею.

Рекомендуємо прочитати

Синоптик розповіла якою буде погода на вихідні

Синоптик Наталка Діденко розповіла українцям про те, якою буде погода на вихідні....

Це може бути цікавим

Соцсеть "Вконтакте" впервые ответила на блокирование сервиса в Украине

Пресс-служба украинского представительства "Вконтакте" впервые отреагировала на блокирование социальных сетей на территории Украины....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

​Сергей Михалок про Летова, Мстителей и Любовь

От редактора Мы уже знакомили читателей с прошлогодним концертом «Вечірнє сонце»....