Психологи розповіли, чим відрізняються інтроверти та соціофоби

Якщо вам ніяково та некомфортно серед людей, не кваптеся записувати себе в інтроверти. Інтроверсія та соціофобія різняться між собою, мов яблуко та апельсин, запевняє психолог.

Соціальна занепокоєність або соціофобія – цей розлад є одним із найпоширеніших у сучасному суспільстві, після депресії та алкоголізму. У США соціофобами є 13% дорослих чоловіків та жінок.

Як відрізнити соціофоба від інтроверта, пояснює психолог Еллен Хендріксен. Про це пишеThe Huffington Post.

1. Інтроверсія – це вроджене. Соціофобія – набуте

Інтровертами люди народжуються, це – невід'ємна частина їхньої особистості. Генетичну схильність до неї мають і соціофоби, проте в їхньому випадку "генетика заряджає пістолет, а досвід тисне на гачок", каже Хендріксен.

Буває так, що негативний досвід змушує думати – помилково! – що ми весь час "не дотягуємо". Тривога батьків, "що подумає сусідка", соціальні травми від цькування в дитячому колективі, соціальний тиск, що треба бути кращим – усе це закарбовується у нашому мозку, і ми звикаємо думати, що нас усі оцінюватимуть та вважатимуть недосить хорошими.

Друга складова соціофобії – уникання. Ми тікаємо, щойно завершилася ділова зустріч, та не беремо участь у small talk – приязному обміні фразами "ні про що", удаємо нездужання, щоби не піти на вечірку, а коли нервуємося в компанії – пірнаємо в свій телефон.

"Ми втрачаємо шанс відкрити для себе, що всі ці соціальні штуки – не такі погані, як нам здається, і може, просто може бути, вони нам вдаються", - каже Хендріксен.

2. У соціофобії є страх перед чужою увагою

Ми думаємо, що з нами щось не так. У соціофобії можуть бути фізичні прояви: ми червоніємо, мов печений рак, коли до нас звертаються, а руки трусяться. Ми боїмося виступати перед публікою, бо всі неодмінно вирішать, що ми – дурні невдахи. Ми вже наперад бачимо, як заклякли та белькочемо щось не те.

Справжній інтроверт не боїться, бо не має, чого приховувати.

3. Перфекціонізм – родючий грунт для соціофобії

Для перфекціоніста є або чорне, або біле. Ми або бездоганно впораємося з ситуацією, або станемо зірками YouTube у рубриці "Епічні соціальні фіаско". Підхід "все або нічого" змушує людину вірити в те, що єдина можливість не стати об’єктом нищівної критики – це бути невимовно дотепною та чарівною.

Але, як сказав Франсуа де Ларошфуко, "Ніщо так не заважає поводитися природно, як намагання виглядати природно".

У інтровертів цього побоювання чужих оцінок немає. Коли в розмові з інтровертом виникає пауза, він не починає одразу ж підозрювати, що про нього погано подумали.

4. Інтроверсія - це свій власний шлях. А соціофобія – перешкода на шляху

Рушійна сила соціофобії – це страх. Саме він змушує нас раніше йти з вечірки, нашіптуючи, що ми не вписуємося в компанію, що ми вже тут всім набридли. Ми перебуваємо у "режимі самомоніторингу" і втрачаємо те, що нам може дати спілкування. Соціофобія заважає нам жити нашим життям.

Інтроверт теж може піти з вечірки, не чекаючи її завершення. Але в цьому його рішенні не буде самокритичності, самокатування і спроб переконати себе, що йому не прикро це робити. Йому просто чесно захочеться побути вдома і з'їсти миску пластівців перед телевізором. Вийти у двері – це буде його рішення, а не те, що нав’язав йому страх.

"Вилікувати" інтроверсію неможливо, але це й непотрібно, говорить психолог. Проте життя соціофоба стане значно кращим, коли він подивиться в очі своєму страху та навчиться давати йому раду.

Рекомендуємо прочитати

На Київщині побили поліцейського через зауваження п'яним чоловікам

У Київській області за зауваження щодо розпивання спиртних напоїв побили правоохоронця....

Це може бути цікавим

Что на самом деле ускоряет старение

Американские ученые определили, что быстрое старение вызывает сидячий образ жизни....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Полёт к Сириусу займёт 69 лет, - учёные

Рене Хеллер из Института исследований солнечной системы им....