Брудні гроші українських суддів: кругова порука у дії

Брудні гроші українських суддів: кругова порука у дії

Ліхтенштейн розморозив 13 мільйонів франків на рахунках українського судді, якого підозрювали у незаконному збагаченні. Це — яскраве свідчення провалу у поверненні сумнівних грошей посадовців доби Януковича.

Суддя Вищого господарського суду України — не та посада, на якій стають мільйонерами. Чи може все ж таки це можливо? Таке питання постало перед слідчими Генеральної прокуратури України, коли у Ліхтенштейні рік тому заарештували 13 мільйонів швейцарських франків Артура Ємельянова.

З формальних причин прізвище фігуранта кримінального провадження правоохоронцями не називається. Водночас, саме цей суддя підпадає під визначення, надане у прес-релізі уряду після арешту його коштів рік тому.

Блискавична кар’єра донецького судді

Щоб заробити такі гроші, Ємельянову довелося би за його офіційну зарплату працювати півтори тисячі років. Саме це і змусило Фінансову розвідку Ліхтенштейну в липні торік заморозити рахунки за підозрою у відмиванні грошей і звернутися до правоохоронних органів України. «Цей суддя зробив блискавичну кар’єру за президентства Віктора Януковича і грошові потоки на пов’язаних із ним рахунках змусили нас бити на сполох», — пояснив DW співрозмовник у правоохоронних органах Ліхтенштейну. Гроші були виведені з України через Латвію на рахунки панамських компаній, бенефіціаром яких є дружина Ємельянова.

Після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича блискавичний прорив стався і у кар’єрі донецького судді. У січні 2011 року його було указом президента переведено на посаду судді господарського суду Києва еквівалентної посади у Донецьку. Потім – щороку новий кар’єрний щабель – Київський апеляційний господарський суд, Вищий господарський суд (ВГСУ). За лічені місяці у ВГСУ Ємельянов став заступником голови цього суду, а головою — близький до Януковича, як пишуть українські ЗМІ, Віктор Татьков.

Люстрація — не проблема

«Той, хто вчинив корупційний злочин, повинен сидіти в тюрмі», — вимагав торік голова уряду Арсеній Яценюк, коментуючи арешт мільйонів на рахунках Ємельянова. Утім, у Ємельянова, схоже, не було жодних підстав хвилюватися і тікати з країни. Він весь час спокійно ходив на роботу. Не торкнулася його і оголошена після зміни влади в Україні люстрація. Відповідно до вимог закону про очищення влади цей суддя подав декларацію про доходи. При зарплаті у 238 тисяч гривень служитель Феміди задекларував дві земельні ділянки, два житлових будинки і 12 квартир. Утім, колеги по суддівському корпусу не побачили у цій декларації Артура Ємельянова невідповідності рівню його доходів і у вересні минулого року він успішно пройшов люстраційну перевірку.

Як повідомили DW у Вищій Раді Юстиції, правоохоронні органи не зверталися до цього органу з інформацією щодо підозр у незаконному отриманні коштів. Лише цей орган може, відкривши дисциплінарну справу, відсторонити суддю від виконання обов’язків. До Вищої Ради Юстиції вже неодноразово надходили скарги на Ємельянова зі звинуваченнями у порушеннях. Утім, жодних дисциплінарних заходів не було.

Гроші розморожено

А сьогодні Артур Ємельянов взагалі може спокійно перегорнути цю неприємну сторінку у своєму житті. Як повідомив DW керуючий прокурор Ліхтенштейну Роберт Валльнер, 13 мільйонів франків на рахунках судді і його дружини розморозили. Річ у тім, що Генеральна прокуратура України не спромоглася надати колегам у Ліхтенштейні хоч якісь матеріали, які вказували би на імовірне незаконне походження коштів.

«Ми за голову хапаємося. У будь-якій країні світу вже повним ходом розслідували би джерела походження коштів судді з такою біографією. А тут нічого не відбувалося», — не приховував у розмові з DW свого здивування співрозмовник у правоохоронних органах Ліхтенштейну.

Суддя з надійним «дахом»?

Ліхтенштейнські правоохоронці у неформальних розмовах припускають, що у судді, рахунки якого довелося розморозити, в Україні є «серйозний дах на найвищих щаблях влади». «Схоже, у прокуратурі сидять люди, які тісно пов´язані зі старим режимом», — зазначив співрозмовник у прокуратурі Ліхтенштейну. Саме цим у Вадуці пояснюють фактичний розвал справи. Апеляційний суд Києва, як повідомили DW у Генпрокуратурі, двічі скасовував постанову слідчого судді про арешт рахунку у Ліхтенштейні. Українські прокурори натомість заявляють: причиною того, що їм не вдається довести незаконність грошей судді, є брак інформації з Ліхтенштейну. У Генпрокуратурі заявляють, що не отримали інформацію, «яка дала б змогу одержати документальні докази щодо причетності судді та його дружини до набуття неправомірної вигоди».

У Ліхтенштейні неабияк дивуються таким закидам. Тут нагадують про загальноприйняту практику: доведення корупційного походження коштів — справа правоохоронних органів країни, де їх набуто. «Ми заморозили кошти на рахунках і чекали, що українська сторона активно розслідуватиме справу за підозрою у корупційному походженні грошей», — зазначило джерело у прокуратурі Ліхтенштейну.

Розчарування у Вадуці

У Ліхтенштейні наголошують, що готові були провести процедуру конфіскацій і повернути сумнівні гроші до України. «Однак співпраця з українською прокуратурою була вкрай поганою. Справу було просто розвалено», — зазначають співрозмовники DW у Вадуці.

Остаточним сигналом про розвал справи стало звільнення колишнього заступника генпрокурора Віталія Каська. «Касько був єдиним, хто йшов на контакт і проявляв інтерес до розслідування справи», — констатують колеги у Ліхтенштейні.

Що буде з грошима Клименка?

Тим часом у Вадуці поступово втрачають віру у те, що українська сторона доведе до кінця справу іншого близького соратника Януковича, активи якого заморожено у Ліхтенштейні. Йдеться про колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка. Вартість активів, оформлених на брата екс-міністра, на момент замороження становила 25 мільйонів швейцарських франків.

джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також